Т емата за съдбата на българските медици в Либия ще бъде вплетена в тържествата по повод присъединяването на България в ЕС. Тържествата няма да се отлагат, съобщи днес министър-председателят Сергей Станишев на специална прескщонференция.
Тъй като се появиха идеи за това, че трябва да отменим честванията и отбелязването на присъединяването ни към ЕС заради решението на съда в Либия, правителството обсъди тези виждания, но е категорично, че влизането на България в ЕС трябва и заслужава да бъде отбелязано, каза премиерът.
Вместо да създаваме мрачно настроение, в това число и на медиците ни в Либия, трябва да покажем нашата солидарност с тях и с това, че никой в България, нито институциите, нито гражданите, сме се отказали да се борим за тяхното завръщане у дома, живи и здрави, и аз съм сигурен, че тази вяра много повече ще им помогне и ще бъде забелязана от света, допълни той.
Станишев отбеляза, че има начин в честването по повод на влизането на България в ЕС да бъде вплетена и позицията на цялото българско общество по случая в Либия и това да бъде видяно от страните членки на ЕС.
Всякаква форма на изразяване на съпричастност към съдбата на българските медицински сестри в Либия е добре дошла, каза в отговор на въпрос министър-председателят.
Според него това, от което се нуждаят нашите медицински сестри, е да почувстват, че не са сами и никой не се е отказал от тях. Не се отказваме от усилията и от вярата, че ще постигнем тяхното успешно завръщане у дома, заяви премиерът и допълни, че има начини тази тема да се вплете в тържествата.
Станишев информира, че външният министър на Германия и еврокомисарят по разширяването Оли Рен ще бъдат в България на 1 януари и ще се водят политически разговори по повод смъртните присъдите на петте българки.
"Тържествата не са нещо помпозно, имаме основание да се порадваме на тази дата, но те ще бъдат използвани и за политически срещи и работа", каза министър-председателят.
По думите му позицията на всички български институции е била ясно изразена още в деня на обявяване на присъдите. МВнР освен всичко останало получи задачата да анализира и да предложи по какъв начин след 1 януари ще имаме повече възможности като страна член на ЕС да използваме този статус и нашите права в ЕС да продължим политическия натиск, защото нашата обща позиция е, че процесът е видимо политизиран, заяви премиерът Станишев.
Влизането на България в ЕС е събитие, което без да преувеличавам, е историческо за България, и за реализацията на което положиха усилия в продължение на повече от 10 години различни правителства, институции, граждани, каза министър-председателят. Всеки българин има основание да се гордее с това събитие, защото то се случва веднъж в живота на едно поколение, понякога в живота на много поколения, допълни той. Това е нещо, което придава съвсем различен статус на страната ни и различна жизнена перспектива на всеки един от гражданите на страната, посочи Сергей Станишев.
По думите му един от важните акценти е информационната кампания, насочена към различните сектори от обществото, за да бъде много по-ясно какви са възможностите за всеки, какво ни очаква в ЕС, какви са облагите, какви трудности ще трябва да преодоляваме. Тази кампания върви вече от доста време и ще продължи през 2007 г., защото членството в ЕС не е еднократен акт, с който всичко се изчерпва, допълни премиерът.
Ще трябва да информираме много подробно обществото за различните детайли по структурните фондове и по други въпроси, които засягат развитието на България като пълноправен член на ЕС, допълни Станишев.
В отговор на въпрос министър-председателят изрази убеденост, че членството ни в ЕС е историческо събитие и то ще даде нови възможности за всеки един гражданин на страната, стига да може да се възползва от тях. Това не означава автоматически реки от мед и масло, но това означава, че страната ни получава шанс за една цялостна модернизация, не само на инфраструктурата, не само на селските райони, не само за повишаване на конкурентоспособността на икономиката ни, но и много други неща, допълни министър-председателят.
По думите му работата на всички институции, на гражданското общество ще се променя съобразно европейските стандарти.
"Погледнете преди 10 години кой публично в страната разсъждаваше върху теми като права на потребителите, околна среда, прозрачност в работата на администрацията и на политическите сили и много други въпроси, всичко това се превърна в дневен ред на обществото ни и привлича общественото внимание в много голяма степен на самия процес на подготовка за присъединяване, защото ЕС е съюз, в който има много ясни правила, принципи и ценности, на които се основава, и за да може една страна да се присъедини към него, трябва действително да отговаря на тях", каза Сергей Станишев в отговор на въпрос.
"Що се отнася до евроскептицизма - този феномен присъства във всички държави, които се присъединиха към ЕС в последните 10 години, особено с наближаването на самото членство, и като правило преди присъединяването са доста силни страховете за шоково увеличение на цените, за това, че ще има проблеми и масови фалити на фирми.
Кажете ми една страна, която се е присъединила към ЕС и която да не е ускорила икономическото си и социално развитие. Всички са станали по-успешни общества и икономики и влизането в ЕС през следващите години ще носи поетапно все повече плодове на българските граждани", каза Станишев.
Той припомни, че предстои през следващите седем години България да получи от ЕС близо 11 милиарда евро, които ще бъдат насочени в оперативните програми, за развитието на селското стопанство и селските райони, в това число субсидии на селскостопанските производители, които ще бъдат получавани от следващата година директно, в реални пари.
Освен това средства ще бъдат насочени в развитието на инфраструктурата, транспорта, околната среда и водите и конкурентоспособността на българската икономика.
Всичко това ще дава своите плодове, но и не означава, че няма да има своите трудности, посочи премиерът. По думите му има да се върши много работа за да бъдем успешна страна в ЕС. С формалното ни членство от 1 януари, усилията не трябва да спират, а да продължат с още по-голям хъс, защото всяка страна в ЕС може да се възползва в различна степен от възможностите и да преодолява трудностите, допълни той.
"Затова, според мен, най-доброто лекарство срещу евроскептицизма е еврореализмът, а не създаването на евроилюзии", заяви Станишев.
Междувременно Столичната община съобщи, че ще даде необходимите разрешителни за провеждането на Новогодишния концерт на 31 декември на пл. "Княз Александър Батенберг", но се оттегля от функциите си на съорганизатор.
Договорката е била постигната вчера на среща на кмета на София и министър-председателя. По настояване на кмета е взето и решение акцентът на проявата да бъде съсредоточен върху несъгласие с потвърдените от Либийския наказателен съд смъртни присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар
Министерството на културата пък отмени новогодишното си тържество, насрочено за днес, заради тревогата за съдбата на българските медици в Либия и солидарност с протеста на цялата българска нация срещу безпринципната позиция на либийския съд, съобщиха от ведомството.
По същата причина се отлага новогодишното тържество на левите депутати и министри начело с премиера. Тържеството им вместо да се състои днес, ще бъде на 10 януари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!