Перуанската звезда пристига у нас с групата си от двама перкусионисти - Хуан Котито Медрано и Уго Браво, китариста Серхио Валдеос и басиста Давид Пинто.
Билетите струват от 25 до 30 лв. до 21 октомври и 35 до 40 лв. - след 22 октомври. В деня на спектакъла входът е 40 лв.
Ако на някоя съвременна певица приляга определението вълшебница, то това със сигурност е Сусана Бака. Всеки, който е бил в съприкосновение с нейното изкуство, е почувствал магията.
Сусана се движи сякаш плува из въздуха, облечена в семпла, артистична рокля, сребрист шал и с боси ходила.
Тя и нейната група разказват афро-перуански приказки за вълшебствата в живота. Нейните прикази са приютили звуците от песните на нейните предци и пазят жива афро-перуанската култура.
Музиката е родена по крайбрежните квартали на Лима, но артистичният й облик не се побира в регионалните граници. Тя пие с пълни шепи от традиционната култура, но търсещият й дух отива много по-далеч и може би затова песните й докосват така силно чувствителността на модерния човек.
Родена е в средата на миналия век в крайбрежното предградие на Лима - Чорийос. Бака описва своя живот там като изпълнен с музика.
Като дете тя си спомня, че оставала кротка и мирна, само когато майка й пускала класическа музика.
Баща й, който бил шофьор, бил известен като най-добрия китарист в околността и често свирел на всякакви събирания, улични фестивали и религиозни процесии.
Пътят й към успеха е дълъг и труден. Първоначално песните й не били харесвани и разбирани. Била е пренебрегвана и заради цвета на кожата си.
Докато един ден не прозвучава нейната песен Maria Lando по една американска радио станция. И я чува Дейвид Бърн от "Токинг хедс" (името му е свързано с гостувалата у нас бразилската боса нова легенда Бебел Жилберто).
Сусана си спомня с умиление как през 1995 г. той я потърсил по телефона. За него била чувала, но не знаела много. Бърн поискал среща, а тя решила да го покани на сготвен от нея обяд у дома си, вместо в някой ресторант.
Така се случила първата среща. Ражда се дългогодишно сътрудничество между нея и независимия лейбъл "Луака Боп", собственост на Бърн.
Сусана Бака има осем албума зад гърба си, като четири от тях са записани за "Луака Боп" и са международно известни - "Susana Baca", "Eco de sombras", "Espiritu Vivo" и "Travesias".
През 2002 г. тя печели латинско Грами за най-добър фолк албум за диска си "Lamento Negro".
Сусана се чувства доста уютно в Перу и даже се притеснява какво ли би се случило с нея, ако бе заминала завинаги. Но признава, че не би могла да издържи дълго без храната в Перу.
Може би и затова най-красивият й проект "Eco de sombras" е записан в къщата й в Перу, където се усеща мириса на току-що сготвената гозба и топлината на дома.
Докато записва своя най-нов албум "Travesias" в Ню Йорк, тя заминава за Конго, за да се потопи в изследването на своите африкански корени, преди да се завърне отново в САЩ, където е получила стипендия и иска да се отдаде на изучаването на музиката на африканската диаспора в Университета в Чикаго.
Първоначално започва своите изследвания в Тулейн Юнивърсити в Ню Орлийнс и е свидетел на трагедията, предизвикана от урагана Катрина. Ужасът, който съпътства бедствието, е преодолян от нея чрез музиката. Песента "Merci Bon Dieu" говори за благодарността към Бога и надеждата за по-добри дни.
"Първото нещо, което научаваш в религията, е да споделяш. Чувствам, че това е, което аз правя", казва Сусана Бака. Тя и съпругът й Рикардо Перейра са основали културен център за музикално и артистично обучение на деца в Санта Барбара - мястото, където живее. Работата с децата преизпълва душата на Сусана и тя е силно отдадена на това занимание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!