О коло 5000 мюсюлмани се събраха днес на най-големия досега протестен митинг в Пешавар, Пакистан, срещу обидните за изповядващите исляма карикатури в европейския печат. Демонстрантите скандираха "Обесете онзи, който обиди порока!" и горяха изображения на датския премиер, както и на създателя на рисунките.
Хиляди се събраха и във филипинския град Котабато. Мъжете изгориха датско знаме, настоявайки правителството на Дания да вземе мерки срещу в. "Юландс Постен" (Jp.dk), който пръв помести сатиричните изображения.
Афганистанската полиция откри огън по разгневени тълпи, които щурмуваха военна база на норвежките мироподдържащи сили под командването на НАТО в югозападния афганистански град Маймана. Един афганистанец е убит и най-малко седем души са ранени, сред които двама норвежци.
Около 1000 нападатели хвърляха запалителни бомби и камъни по офисите на Провинциалния възстановителен екип, ръководен от норвежки военнослужещи, опитвайки се да нахлуят вътре, съобщи говорител на Генералния щаб на норвежката армия в Осло.
Заместник-губернаторът на провинция Фариаб Сайед Ахмад Сайед заяви, че около 700 демонстранти са мятали камъни срещу провинциалното представителство на ООН в Афганистан. Изпочупени са прозорците на сградата, няколко прожектора и една наблюдателна камера.
Близо 3000 протестиращи обстрелваха с камъни правителствени сгради и военна база на италианските мироподдържащи сили и в западния град Херат. Полицията изстреля предупредителни изстрели във въздуха, за да предотврати проникването на демонстранти в сградите и в базата.
Малки групи протестиращи се събраха в покрайнините на столицата Кабул, но полицията не ги допусна до центъра на града, където живеят и работят около 3000 чуждестранни дипломати, хуманитарни работници и други чужденци.
Демонстранти нахлуха днес в двора на датското посолство в Техеран
и хвърляха запалителни бомби. Между 20 и 30 мъже прескочиха оградата и влязоха в двора на посолството.
Пред самата сграда се събраха между 200 и 300 протестиращи, които хвърляха запалителни бомби. Полицията се опита да държи демонстрантите на разстояние, но се стигна до сблъсъци. Снощи стотици протестиращи също хвърляха камъни и запалителни бомби срещу датското посолство в Техеран.
В индонезийската провинция Ачех на о. Суматра неколкостотин студенти скандираха "Аллах е велик" пред офисите на ЕС. Те се разпръснаха, след като се срещнаха с представители на съюза пред вратите на сградата.
Няколко хиляди души излязоха вчера на протестен митинг в алжирската столица и в други градове в страната. Демонстрантите развяваха антидатски лозунги и отправяха призиви за бойкот на датските стоки. Някои от участниците гориха датски и американски знамена и скандираха:
"Армията на Мохамед ще се върне".
Една от централните протестни акции бе по инициатива на влизащата в правителството ислямистката партия "Движение за гражданско общество и мир". Тя поиска да организира шествие в град Алжир, но получи от властите разрешение само за митинг, състоял се в спортна зала.
В Алжир демонстрациите са забранени по силата на закона за извънредното положение, наложено през 1992 г., когато армията анулира резултатите от избори, спечелени от ислямистите.
В знак на съпричастие на властта с чувствата на демонстрантите на митинга присъства личен представител на алжирския президент. Депутати от партията "Ал Ислах" изпратиха писмо до датския посланик в Алжир с искания за извинение.
Междувременно датското външно министерство състави списък от 14 държави,
в които е препоръчително датските граждани да не пътуват. В списъка влизат Алжир, Афганистан, Бахрейн, Египет, Йордания, Иран, Катар, Либия, Мароко, ОАЕ, Оман, Пакистан, Судан и Тунис, Ливан, Сирия.
Един от водещите индийски вестници се извини, че е публикувал снимка на строфи от Корана, татуирани върху женски гръб, след като мюсюлмани организираха протест срещу обидната за тях фотография.
Извинението бе поместено на първата страница на излизащия на английски в. "Таймс ъв Индия" - ден след като индийски студенти се събраха на протестен митинг в Делхи срещу скандалните карикатури, на който бяха горени и броеве на изданието. От вестника обясниха, че не са знаели, че татуировката съдържа строфи на арабски.
След като гнева на мюсюлманите взе първите си жертви, правителствата по света полагат всички усиля да обуздаят стихийното насилие, макар Иран да прекрати всякакви отношения с Дания, а
протестите да продължават от Европа до Близкия Изток.
Генералният секретар на Съвета на Европа Тери Дейвис отправи критики към редакторите на вестниците, поместили карикатурите на пророка Мохамед.
Публикацията на рисунките може да не преминава границите на закона, но със сигурност нарушава етичните норми, основани на взаимно уважение и приемане на религията на другите, заяви Дейвис в изявление, разпространено от пресслужбата на Съвета на Европа.
Генералният секретар подчерта, че организацията му нееднократно е защитавала свободата на словото на европейците, но
всички свободи носят и отговорност.
Според Дейвис политическите и религиозните лидери в мюсюлманския свят трябва да уталожат гнева срещу карикатурите. Насилието, разрушенията и омразата, засенчили някои от протестите срещу публикациите на карикатурите през уикенда, са напълно неприемливи, подчерта той.
Дейвис обаче изрази увереност, че тези прояви не са подкрепят от мнозинството мюсюлмани, колкото и наранени да са чувствата им.
САЩ призоваха Саудитска Арабия да използва влиянието си в арабския свят, за да помогне да се намали напрежението, създало се в Близкия изток и в Европа заради карикатурите.
Говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак заяви снощи, че правителството на
Саудитска Арабия и други лидери от района биха могли да изиграят важна роля за успокояване на духовете.
Напълно разбираме защо мюсюлманите смятат карикатурите за обидни, каза Маккормак, но прикани засегнатите да изразяват несъгласието си чрез мирни средства.
Говорителят на Държавния департамент категорично осъди насилието и съобщи, че Вашингтон е изразил пред сирийския посланик в САЩ възмущението си от опожаряването на датското посолство в Дамаск.
Сирия е страна, където този вид протести не стават спонтанно и без знанието на правителството, подчерта Маккормак.
Призив за търпимост и ненасилие отправи и говорителят на Белия дом Скот Маклелън. Несъгласните с публикациите имат право да изразяват възгледите си, но това трябва да става с мирни средства, категоричен бе той, като призова правителствата на мюсюлманските страни да вземат мерки, за да предотвратят изблиците на жестокост.
Председателството на ислямската общност в Косово осъди
каркатурите на пророка Мохамед, но същевременно заклейми и насилието, което се развихри в няколко арабски страни след публикациите.
Разбираме възмущението на мюсюлманите по света, но смятаме, че превръщането на това възмущение в революция е неприемливо, се посочва в съобщение на председателството.
96% от албанците, които са преобладаващото население в сръбската област Косово, са мюсюлмани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!