Чрез нея студентът ще може да влияе върху учебния си план и ще участва в неговото формиране. По дадена специалност ще има набор от задължителни дисциплини, но останалите ще бъдат избираеми и студентът ще може да избира най-подходящите за себе си. Кредитната система прави следването много по-гъвкаво, защото кредитите се натрупват, а студентът няма да бъде обвързан с брой години за обучение, допълни Герджиков.
Кредитите ще се формират от хорариум от лекции, практически и семинарни упражнения, самостоятелна работа, положени изпити и други форми на оценяване, определени от висшето училище. Те ще се присъждат на успешно завършили годината студенти. Системата се основава на 60 кредита за учебна година или 30 кредита за семестър, разпределени по учебни дисциплини. Редът и условията за прилагането й ще се определят с наредба на министъра на образованието.
Измененията в Закона за висшето образование ще гарантират и приложението в европейските страни на българските дипломи за висше образование. Към тях ще бъде издавано и европейско дипломно приложение, както и свидетелство за професионална квалификация. Новите текстове ще спомогнат за хармонизацията на българското право в областта на висшето образование с европейското.
Променя се и рамката, регулираща дейността на Националната агенция за оценяване и акредитация. ВУЗ-овете няма да могат да предлагат обучение по неакредитирани специалности, а само при оценка "много добра" ще обучават в докторски степени. Неакредитираните висши училища няма да получават държавна субсидия и няма да се финансират от държавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!