Вулканът в Исландия продължава да бълва огромни облаци дим и пепел, които нарушиха въздушния трафик в Европа, и не показва признаци на затихване.
Положението е като вчера, вулканът продължава да изригва, да експлодира, да разпръсква пара, каза професорът от университета в Исландия Арман Хоскулдсон.
Според него това ще продължи поне още два дни.
Говорителят на министерството на околната среда Гудмундур Гудмундсон каза, че не се очаква промяна в бълваното количество пепел, разнасяно от силните ветрове над Европа.
Друг специалист каза, че е разтопена една трета от леда над кратера и близката река е придошла. Хиляди хектари земя на изток от вулкана са покрити с дебел слой пепел.
Метеоролози от американската служба "Акюуедър" казаха, че изригващата вулканична пепел ще нарушава въздушния трафик над Европа поне до неделя. Според експерт от исландската метеорологична служба
проблемът може да продължи седмици наред в зависимост от силата на ветровете.
Вулканичната пепел, представляваща дребни частици скала и стъкло, е изхвърляна в горния слой на атмосферата, където обикновено летят повечето търговски самолети. Тя може да причини значителни повреди като на облицовката, така и на двигателите на самолета.
По данни на американския геофизически институт около 100 самолета са попаднали на облаци от вулканична пепел за периода 1983-2000 г.
В някои случаи двигателите за кратко са спирали да работят след засмукване на вулканични частици, но фатални злополуки не е имало. Ройтерс цитира водещ вулканолог, според когото пепелта може да причинява
проблеми във въздушния трафик в продължение на шест месеца,
ако изригването продължи. "Проблемът е, че вулканите са твърде непредвидими и в този случай имаме само едно изригване. Ако то продължи обаче ще има нарушения в полетите около шест месеца и повече", каза професор Бил Магуайър от изследователския център за оценка на риска "Аон Бенфийлд Ю Си Ел".
Европейски метеоролози съобщиха, че облаци вулканична пепел се носят в южна посока над Европа и на изток към Русия с близо 40 км в час, предаде Асошиейтед прес.
Никой не се наема да прогнозира колко далеч ще стигнат облаците и кога пепелта ще се разпръсне в атмосферата, докато исландският вулкан продължава да изригва.
Според Хелън Чивърс от британската метеорологична служба траекторията на облака продължава до северна Франция и Австрия и в източна и централна Русия.
Хари Гуртс от холандската метеорологична служба каза, че облакът се движи на югоизток с около 40 км в час от Северно море, но обичайната облачна покривка затруднява проследяването му. Междувременно
СЗО посъветва европейците да останат по домовете си
в случай, че от небето започне да се сипе пепел, разнесена от изригналия в Исландия вулкан.
Организацията не знае какви точно са опасностите за здравето от облака от вулканична пепел, заяви говорителят на СЗО Дейвид Епстайн.
Той отбеляза, че микроскопичната пепел е потенциално опасна за хората, ако започне да пада върху земята, защото вдишаните частици могат да стигнат до белите дробове и да
предизвикат дихателни проблеми.
По-голяма е опасността за страдащите от астма и други дихателни болести. Епстайн обясни, че и днес облакът остава високо в атмосферата, а СЗО следи ситуацията отблизо. Пепел покри земята в някои земеделски райони на южна Исландия.
От отдела "Мониторинг на въздуха" в Агенцията по околна среда пък казаха, че
облакът пепел не представлява опасност за хората
По думите на началникът на отдела Валери Серафимов това са твърди частици с големина от 10 микрона до няколко милиметра и са на много голяма височина.
Според Серафимов е малко вероятно облакът да достигне България, а ако това стане, той ще бъде доста разреден. Все пак, ако облакът ни достигне, въздействието ще бъде същото, което оказва прахта от улиците, посочи той.
Серафимов заяви, че от агенцията контролират съдържанието на прахови частици във въздуха.
От Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на БАН казаха за БТА, че през следващите 12 часа облакът няма да достигне страната ни. В момента най-плътен е той в Северна Германия.
Според института има вероятност прахта да засегне Североизточната част на Балканите и по-скоро част от Румъния. Ако достигне до България, облакът няма да бъде концентриран, обясниха от НИМХ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!