0

- Г-жо Янова, девет дни преди първия тур на президентските избори повечето прогнози са за сблъсък Георги Първанов-Волен Сидеров на евентуалния балотаж. Смятате ли, че има шанс двубоят на втория тур да бъде различен от този?

- Не. Мисля, че това сочи логичният прочит на ситуацията. Сблъсъкът Първанов-Сидеров трябваше да се очаква от самото начало на кампанията. Това е така, защото една толкова успешна кандидатура като кандидатурата на Бойко Борисов не беше лансирана и подкрепена. Това разочарова избирателите.

Съвършено ясно е, че в настоящия момент всички наложени и известни политически лица търпят крах. Но това е логично, защото голямата част от целите на преходния период са приключили.

С влизането на България в ЕС може да се каже, че задачите, които българското общество си поставяше, са изпълнени. Въпреки това обаче, политическият елит като цяло, включително и левицата, няма ясна визия за това как ще продължава оттук нататък.

Днес в България нямаме адекватен прочит на бъдещето. От тук се получава цялостното идеологическо и идейно безсилие на днешните управляващи.

- Кои са основните грешки, които доведоха до това положение?

- Малко прибързано от левицата решиха да се похвалят: "Вижте какво стабилно управление създадохме!", "Вижте какви добри успехи постигнахме във всички сфери!".

Такова поведение до голяма степен е лекомислено. Всички ние трябва да си даваме сметка, че макар и да е изпълнил целите си да интегрира страната ни в Запада и да прехвърли икономиката на едни пазарни релси, този преход раздели българското общество.

Той раздели българите на хора, които успяха да се вградят в условията на пазарната икономика - те са максимум 30% - и на едно огромно мнозинство от 70%, което се чувства дълбоко ощетено, наранено и осквернено от целите и реализацията на прехода.

Дори когато някои от анализаторите се радват: "Ура, колко хубаво всичко приключва!", това отново е радост от гледната точка на "успелите" 30%.

Останалата част от хората не само че не виждат себе си реализирани. Те имат постоянна нужда от реванш. Това ги тласка към алтернативи във всяка изборна ситуация.

Така се случи през 1997 г. с идването на десницата на власт, за втори път са случи с идването на НДСВ и Симеон Сакскобурготски през 2001 г., и за трети път - през 2005 г.с избухването на политическия феномен "Атака".

Според мен днес цялата десница и всички политически актьори пропуснаха да забележат, че Бойко Борисов беше огромен шанс да се удържи политиката на либерално-демократичния компромис. Т.е., да имаме обновление и промяна. Но такава промяна, която не подлага под съмнение демократичния ред в страната.

- И до какво ще доведе този пропуск, за който говорите?

- Сега сме изправени пред една принципно нова ситуация. Ще повторя, че тя е резултат от политическото късогледство, недалновидността на политическия елит от последните 15-16 години.

Волен Сидеров не е промяна в рамките на демократичната парадигма. Това е промяна, която застрашава прехода и неговите резултати.

Ние не сме народ с демократични традиции и хората трудно си дават сметка за това. Това, което ме тревожи, е какъв процент ще достигне подкрепата за Волен Сидеров на първи и втори тур.

Освен това аз не съм убедена каква част от хората осъзнават, че са интегрирани с демократичните ценности. И колко от тях ще отидат да подкрепят сегашния президент на очертаващия се втори тур срещу Сидеров именно с идеята, че подкрепят демократичните ценности и демократичния преход.

- Т.е., вие очаквате още по-голямо засилване на позициите на Волен Сидеров?

- Ще ви кажа каква е логиката ми. Нямам конкретно изследване и говоря повече като наблюдател.

Всички избори в крайна сметка са политически сблъсък. Десницата и левицата, за съжаление, се оказаха пълни с хора без достатъчно политическо въображение и промисъл.

Защо продължаваха да поставят на преден план въпроси, които вече де факто са решени? Кой се интересува днес от противопоставянето комунизъм-антикомунизъм?

В България тази дилема днес не съществува. От самото начало е съвършено ясно, че битката на тези избори ще е по линията статукво-антистатукво.

Сега ситуацията щеше да е съвсем друга, ако в ролята на говорител на антистатуквото беше излязъл Бойко Борисов. Човек, който откровено защитава проевропейската ориентация и демократичните ценности.

Съвършено различно е когато в тази роля влезе Волен Сидеров. И левицата има вина за тази ситуация. Вижте последните кавги по повод боклука между министър-председателя и столичния кмет!

Бих казала директно на Сергей Станишев, че проявява дълбоко политическо късогледство и безотговорност в тази ситуация. Ужасно е да оставиш въпроса за това накъде върви България оттук нататък в ръцете на човек с откровено фашизоидни виждания (очевидно Мира Янова има предвид Сидеров, бел.ред.).

- Очаквате ли след изборите да има някакво политическо прегрупиране, чрез което да се отговори на тази заплаха?

- Първо, нека да видим какви ще бъдат мащабите на опустошението. Те ще проличат още на първия тур. Страхувам се, че при една ниска активност резултатът на Първанов ще бъде по-нисък от прогнозирания, а резултатът на Сидеров - по-висок от очаквания. Нека да видим резултатите и за другите десни кандидати.

Първият тур ще преформулира ситуацията за втория. Вторият тур още не може да бъде напълно прогнозиран. Освен това ми се струва, че ситуацията е по-взривоопасна.

- Защо?

- На практика вторият тур ще покаже зрелостта на българското общество. Ако сред хората е проникнало сериозно разбиране за същността на това, което ни носи демокрацията, ситуацията ще остане под контрол.

Това вероятно ще даде глътка въздух на всички политици, за да се огледат и да преоценят стратегиите си. Според мен най-накрая някои хора трябва да си отидат с достойнство.

Имам предвид Иван Костов и Александър Праматарски, които бяха в основата на лансирането на кандидатурата на Неделчо Беронов. Те бяха хората, които на практика минираха пътя на Бойко Борисов за подкрепа от десните партии.

Ако те не се оттеглят, дано поне избирателите им разберат какво са сторили. От гледна точка на сегашната ситуация в този случай става дума за злосторничество.

На практика десницата е в криза от 2001 г. Тази криза непрекъснато се удължава, непрекъснато се очаква някой да поеме политическата отговорност. Но политическото дебелоочие продължава и няма край...

Надявам се, че когато станат ясни резултатите и левицата ще си направи необходимите изводи. Но трябва да знаем, че са ни нужни нови актьори и цялостно преосмисляне.

Ако все пак българското общество прояви здрав смисъл и покаже резултат, сходен на френския кандидатпрезидентски сблъсък Жак Ширак срещу Жан-Мари Льо Пен през 2002 г., който беше с резултат 82:18%, тогава няма за какво да се тревожим. Това означава, че демократичната тенденция е стабилна.

Аз обаче имам притеснения. Не може само 30% от хората да са щастливи от икономическите показатели на прехода и да очакваме, че демократичният ред е непоклатим.

Хората ужасно се страхуват, че отново ще бъде нанесен удар по жизнения им стандарт. Вярно е, че статистиките сочат подобрение и на тези показатели. Но трябва да правим разлика между цифрите и субективното усещане на хората.

- Смятате ли, че е възможно с основаването на ГЕРБ на 3 декември да се постави началото на преформулиране на политическото пространство?

- Нека да видим какво ще се случи на вота за държавен глава. Но Бойко Борисов и ГЕРБ сбъркаха. И без подкрепата на десните те трябваше да издигнат столичния кмет за кандидат-президент. Те пропуснаха границите на обществената реакция.

Да, разбира се, от гледна точка на самия Борисов е много по-важно да си изгради партията. Но имаше емоционална вълна с очакване той да се кандидатира на тези избори.

Това беше особено ясно през май и юни. И когато започна да се протака, когато започнаха неговите отговори от типа "95% съм сигурен, че няма да се кандидатирам...", изведнъж хората си казаха "За какво всъщност става дума?". И се почувстваха излъгани.

Това доведе до този рязък спад, който социологическите проучвания в момента регистрират. Възможно е сега резултатът, от който ви казах, че се страхувам, да стресне българското общество. И да даде нов шанс на ГЕРБ за реабилитация.

Но пак ще кажа - емоционалният подем на подкрепата беше пропуснат като шанс. За това носи своята отговорност и Бойко Борисов. Десните лидери се оставиха да бъдат водени по гайдата на Костов. Борисов също.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Предизвикателства и заплахи: Куими де Леон с престижна награда за журналистика

Предизвикателства и заплахи: Куими де Леон с престижна награда за журналистика

Свят Преди 18 минути

За де Леон наградата е резултат от повече от 10 години упорита работа

Игра на нерви: Атаките в КС ще развият процес за промяна на Изборния кодекс

Игра на нерви: Атаките в КС ще развият процес за промяна на Изборния кодекс

България Преди 51 минути

Антон Станков коментира напрегнатата политическа обстановка в България

Изоставени в "капан": Конфликтът в Близкия изток повлия на черния пазар

Изоставени в "капан": Конфликтът в Близкия изток повлия на черния пазар

Свят Преди 3 часа

Тези жени не само губят работата си, но и понасят травмата от постоянните ракетни атаки

<p>Какво каза Румен Радев във Виетнам (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Какво каза Румен Радев във Виетнам

България Преди 3 часа

По време на приема виетнамски граждани изпълниха песни на виетнамски и на български език

<p>На кое място завърши Алберт Попов в слалома в Гургл (СНИМКИ)</p>

Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома в Гургл

България Преди 4 часа

Победител в състезанието стана Клеман Ноел

<p>&quot;Сенчеста операция за трафик&quot;: Русия набира стотици йеменски наемници</p>

Русия е наела стотици наемници от Йемен, за да се бият в Украйна

Свят Преди 4 часа

От началото на пълномащабната си инвазия Москва разчита на различни методи за привличане на мигранти

<p>Ето кой помогна на&nbsp;Тръмп&nbsp;да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ (СНИМКИ)</p>

Доналд Тръмп-младши помага на баща си да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ

Свят Преди 5 часа

Младият Тръмп ще дава съвети на баща си в Белия дом

Френският министър на екологичния преход Аниес Пание-Рюнаше

Париж: Споразумението на КОП29 е "разочароващо"

Свят Преди 5 часа

"Текстът за финансите беше приет в обстановка на объркване и е оспорван от множество страни"

.

Трима с опасност за живота след взрив на газова бутилка във Врачанско

България Преди 5 часа

Един от ранените е със 70 процента изгаряния

.

Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден

България Преди 6 часа

Дълголетникът се отличава като много позитивен и смирен човек

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Хиляди на протест във Франция срещу насилието над жени

Свят Преди 7 часа

Най-мащабна беше демонстрацията в Париж

Снимката е илюстративна

Два ТИР-а се удариха на АМ "Марица"

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал недалеч от Димитровград

Знамето на МААЕ пред централата на организацията във Виена

Иран ще проведе ядрени преговори с ЕС, Великобритания, Франция и Германия

Свят Преди 8 часа

Разговорите, които ще се проведат в Женева, съвпадат със завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом през януари

а

Проучване: Половината от нидерландците подкрепят увеличаването на разходите за отбрана след победата на Тръмп

Свят Преди 8 часа

От повече от 23 000 респонденти 51% са заявили, че подкрепят увеличаването на разходите за отбрана над прага на НАТО