П о всичко личи, че соченият за една от най-силните фигури в БСП Румен Овчаров скоро няма да се измъкне от лепкавия скандал с "Топлофикация", но ще доведе ли това до финал, какъвто предричат най-върлите му противници? Едва ли.
Особено ако прословутото "коледно" писмо с инициалите Р. Овч. се окаже последното разкритие, което го свързва с аферата. Обнадеждени след поредното разгаряне на скандала, с искания за оставка отново се впуснаха единични играчи от типа на Илия Божинов - представител на лявото крило в БСП, и бившия секретар на МВР, сега член на Висшия съвет на социалистите Цвятко Цветков.
"Втората" атака обаче се посреща повече като дежа вю. Броженията срещу Румен Овчаров напомнят тези от лятото, когато след малко вътрешнопартиен шум и неконкретизирани обвинения в корупция всичко утихна.
Откъде идват атаките
Двамата червени функционери, които подновиха фронта срещу Овчаров, всъщност имат само подържаща роля. Кореспонденцията от ареста на бившия шеф на "Топлофикация", известен като Вальо Топлото, с адвокатите му стана достояние на медиите благодарение на издателя на вестниците "Земя" и "Република" Димитър Иванов.
Някогашният шеф на Шести отдел на Шесто управление на бившата Държавна сигурност от доста време е в студена война с Румен Овчаров и хората около бившия майор от ДС са тези, които най-активно разпалват както вътрешнопартийните, така и публичните атаки срещу министъра.
Враждата между двамата може и да е започнала някъде назад в миналото, но първите по-публични сблъсъци се случиха това лято. Тогава двата вестника публикуваха няколко "разследващи" статии за енергийно лоби около министъра и намеци за негови тайни сметки в чужбина. Овчаров от своя страна разпоредил да бъдат прекъснати договорите за реклама на "Булгартабак" и "Булгаргаз" - фирми, чийто принципал е неговото министерство.
Някъде в този период като нов рекламодател на вестниците се появи акционерът в Общинска банка с подчертани интереси към енергетиката Христо Ковачки. Той осигури на "Република" цели страници с реклами на веригата магазини "Европа", които са негова собственост.
Пред "Капитал" съдружничката на Димитър Иванов в изданията Светлана Шаренкова отрече слуховете, че Ковачки е купил вестниците, като заяви, че става въпрос само за рекламни договори. Дори "включването" му да не е повлияло на редакционната политика на изданията, енергийният играч също има зъб на Овчаров. Един от задочните им спорове беше около ТЕЦ "Сливен".
Ковачки поиска несъстоятелност на централата още през 2003 с идеята да я придобие по схемата "дълг срещу собственост". Сливенският ТЕЦ доставя въглищата си от притежаваната от него мина "Черно море".
Екипът на Румен Овчаров обаче обжалва несъстоятелността и попречи на приватизацията. Вторият сблъсък между двамата беше по повод "Бобов дол". Ковачки проявяваше интерес към централата и мините, но мината беше дадена под наем на свързания с БСП бизнесмен Красимир Паргов.
Напрежението между Румен Овчаров и Димитър Иванов пък беше допълнено от пикантен скандал с фотокореспондента на "Земя" в Москва Румен Байчев. През февруари миналата година заместник-министър Корнелия Нинова, която била в командировка в руската столица, попаднала на гола фотосесия на руски девойки върху български мотокар в Центъра на българската промишленост, стопанисван от Министерството на икономиката.
След направена проверка се оказало, че офис в този център държи именно Румен Байчев, който издава списание, рекламиращо масажи и други услуги.
Според в. "Политика", за да потулят скандала в Москва, са ходили Димитър Иванов и Светлана Шаренкова. Въпреки това през август договорът между фирмата на Румен Байчев и Центъра на българската промишленост е развален.
Овчаров и Иванов не са в добри отношения и по партийна линия. Бившият шеф от Шесто е един от учредителите на генералското движение в БСП, създадено по времето на Жан Виденов от червените генерали, бивши служители на ДС като о.з. ген. Любен Гоцев, о.з. ген. Бриго Аспарухов и о.з. полк. Цвятко Цветков.
Един от последните сблъсъци между хората на Овчаров в парламента - сред които Илияна Йотова, Татяна Дончева и Михаил Миков и старите генерали, беше законът за досиетата, с който беше отнета скритата власт на бившите ченгета.
Сложни баланси в БСП
Скандалът с "Топлофикация" теоретично е добра възможност и за разчистване на вътрешнопартийни сметки с Овчаров. Той не е харесван от доста от социалистите, които неофициално го упрекват, че винаги успява да се сдобие с власт, че е "бизнесмен" и че "печели" на гърба на партийния имидж.
В ръководството на БСП обаче няма сигнали за задаващи се промени в кабинета, които да го застрашават.
За премиера и лидер на партията Сергей Станишев интригите около един от най-важните министри са на пръв поглед неприятни. Ако не доведат до по-сериозни сътресения обаче, те ще държат "по-ниско" властовия център около Овчаров в партията. В същото време лидерът на БСП има нужда да се избави и от генералското ядро, което ще бъде поне частично обезоръжено около отварянето на досиетата.
По тези сложни причини, дори да не послуша поредния призив на столичния кмет Бойко Борисов "кажете дали стоите зад Овчаров", Станишев и ръководството на партията едва ли ще предпочетат да го извадят от строя. Не могат обаче и да си позволят категорична защита, без да са сигурни дали развитието на скандала "Топлофикация" няма да поднесе нови изненади.
Може би затова засега тактиката е на единична подкрепа. Един от първите, който отново застана зад колегата си, беше Румен Петков. "Не виждам основание Овчаров да се притеснява", каза вътрешният министър. Лична подкрепа оказа и Татяна Дончева.
Самият министър на икономиката отсега опитва да неутрализира ново припламване на скандала около предстоящия разпит в прокуратурата. На няколко пъти той заяви готовност да съдейства на разследващите органи, но вмени на обвинението и задължение да обърне внимание на "истинските покровители на дружеството".
"Предполагам, че не е тайна кой управляваше Столичната община в последните 15 години и "Топлофикация" в последните 10 години - кметът Стефан Софиянски, хората около него, като се започне от Евгений Бакърджиев, Антоан Николов, Любомир Павлов, последният кмет на София - Бойко Борисов", изреди Овчаров.
Така или иначе коледните епизоди от сагата "Топлофикация" върнаха разследването в правилната посока - вместо да търсят удобни "бушони" сред подчинените на Валентин Димитров в дружеството, прокурорите трябва да насочат вниманието си нагоре. Там, където се намират политическите покровители на бившия шеф на столичното парно. А те далеч не са само в БСП.
Прокуратурата разпита Румен Овчаров в кабинета му
Министърът на икономиката и енергетиката, е бил разпитан от наблюдващият разследването по "Топлофикация" прокурор Бождидар Джамбазов. Разпитът е станал в петък, в кабинета на министъра и е продължил около един час. Юристи определиха като странен, но напълно законен факта, че наблюдаващият прокурор е отишъл лично при Румен Овчаров. В официално съобщение до медиите, Овчаров заяви, че очаква от прокуратурата да разкрие цялата истина по случая и че информацията, която е предоставил би могла да разшири кръга от заподозряни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!