П рез 1981 г. Тодор Живков и семейството му са получавали по 1500 лв. на месец за храна при средна за България заплата 171 лв.
Това съобщава днес в. "Труд" във втора публикация от поредицата "Власт, пари, комунизъм", в която разказва за дейността на Пето Главно управление на Държавна сигурност - УБО - Управление "Безопасност и охрана".
В строго секретна заповед, написана лично от шефа на управлението генерал Илия Кашев с безброй правописни грешки и лично подписана само от Живков, са били определяни средствата "за покриване на разходите за храна".
От 1962 до края на 80-те години парите, които членовете на Политбюро на ЦК на БКП са получавали, са нараснали от 450 лв. до 1200 лв. месечно.Кой знае защо, кандидат-членовете на Политбюро са получавали само половината - по 600 лв. месечно. Неизвестно защо, Живков лично е разпоредил членът на Политбюро Цола Драгойчева да получава 800 вместо полагащите се на колегите й 1200 лв.
За времето
от 1979 до 1989 г. началникът на УБО лично е дал на ръка на ръководните правоимащи общо 2 860039 лв.,
доказват документите по ревизията, извършена през 1990-1991 г. от 400 души ревизори, начело с Кирил Лалов. Той е автор на публикациите във в. "Труд".
След като започнаха да излизат тези материали, в някои медии вече се спекулира, че те може да са насочени пряко към министър-председателя Сергей Станишев, тъй като баща му - секретарят на ЦК на БКП по международните връзки Димитър Станишев също е бил в списъка на облагодетелстваните.
Спекулациите се подхранват от неяснотата защо точно сега излизат фактите и документите от някогашните ревизии.
Днес "Труд" напомня, че генерал Илия Каше е бил шеф на УБО от 1968 до 28 септември 1986 г., когато се самоубива в партийно-държавната резиденция в Хисаря. Неговата дъщеря Клавдия е съпруга на днешния председател на Народното събрание Георги Пирински.
Ревизорът Лалов уточнява, че макар да са получавали регулярно пари в брой за храна, правоимащите са ходили на почивка в санаториуми, почивни станции и ловни хижи, където не са плащали нищо и всичките им разходи са били записвани на бюджета на УБО.
За пет години - от 1985 до 1989 г. по този начин в почивен дом "Шабла" са изядени и изпити 33 805 лв., в двореца "Евксиноград" - 54 124 лв., в бюфетите при ЦК на БКП - 103 789 лв., в Министерския съвет - 118 563 лв., в Държавния съвет - 76 851 лв. Общо за тези пет години допълнително, извън даваните им кеш пари, правоимащите са изяли и изпили общо близо половин милион лв.
В публикацията на "Труд" подробно се проследява дейността на УБО от създаването му в началото на 1947 г. като управление "Особени имоти" с началник ген. Димитър Гръбчев. Чрез това управление всички имущества на бившия царски двор са били предоставени за ползване от дошлите на власт комунисти.
По-късно с поредица тайни протоколи и решения, които са били подписвани само от Живков, е изградена стройната и отлично действаща структура на УБО.
"Труд" напомня, че описаните събития и разходи са ставали във време, когато България беше държава на дефицита. Обикновеният гражданин беше принуден да виси по опашки и да рови за "връзки", за да снабди дома си с почти всичко: месо и тоалетна хартия, детски храни и нафта за отопление, маслини и малини, лук и авточасти, нормална бира и строителни материали, китайски кецове и съветски телевизори.
За жилища и автомобили се внасяха пари, върху които не се начисляваше лихва, и се чакаше по 20 и повече години. Без никаква гаранция, че обикновеният гражданин, "строител на социализма и комунизма" ще се добере, срещу парите си, до това, за което са благоволили да го запишат...
Висшата номунклатура никога не е познавала нито един от тези проблеми, заключава "Труд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!