Посланикът на САЩ в Москва Ал Уербшоу смята, че у чуждите компании, които работят в Русия или биха искали да инвестират, възникват сериозни съмнения. Арестът бе извършен четири месеца преди президентските избори, а Ходорковски подкрепяше две опозиционни партии - "Яблоко" и Съюз на десните сили.
В края на 2003 г., след ареста, лондонският "Дейли телеграф" писа: "Краят на този процес ще покаже дали Русия е готова да се присъедини към клуба на развитите държави или ще се върне към беззаконието".
"Индипендънт" пък посочи, че случващото се в Москва е "най-дръзката акция срещу политическите противници на Путин". "Берлинер цайтунг" беше сигурен, че Ходорковски е осъден по заръка на Путин, "защото бившият комсомолец може да се превърне в негов сериозен политически противник".
Всички западни коментатори определиха ареста като кулминация на поредица предизборни сблъсъци между Ходорковски и Путин.
Ходорковски има втори брак - с Инна Валентиновна, която е била експерт в отдела за валутни операции в МЕНАТЕП. Синът му Павел от първия брак е 20-годишен, дъщерята Анастасия от втория - 14-годишна.
Девизът на Ходорковски е "Нищо излишно!". В офиса му, в нова голяма сграда, нямало нищо освен огромно бюро, компютър, фотьойли и карта на Русия.
Не пише на хартия, не носи никакви документи. Цялата комуникация в компанията е отдавна електронизирана. Говореше се, че работният му ден започва в 8 и завършва след 22.
След ареста мнозина си спомниха, че Путин се е заканил да унищожи олигарсите, но Ходорковски е смятал и за политически опасен. Наредил да му подскажат да напусне завинаги Русия (като Абрамович), но шефът на ЮКОС отказал.
Една от дразнещите властта идеи на Ходорковски в миналото беше създаването на гражданско общество в Русия.
"Искаме да създадем у нас стабилно, но не абстрактно гражданско общество. Съзнаваме, че животът е по-лесен, когато няма такива неща. Руснаците трябва по-добре да опознаят Запада, за да не бъдат спрeни опитите за изграждане на пазарна демокрация."
Значителни благотворителни усилия на Ходорковски бяха насочени към повишаване качеството на образователната система, писа през 2002 г. "Уошингтън поуст".
Коментарите в Европа ден след присъдата
Днешният "Файнаншъл таймс" изтъква, че срокът на присъдата му е само с една година по-къс от максималния, искан от прокуратурата, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Цитират се думите на Олга Кришчановская от института по социология в Москва, че независимо дали го иска или не, занапред Ходорковски ще бъде точката, около която ще се обединява опозицията в Русия.
Словашкият "Правда" е по-суров към петролния магнат и пише, че Ходорковски плаща за закононарушенията си, които са добре дошли за Кремъл.
"На следващите важни избори той ще бъде зад решетките, за което трябва да се сърди само на себе си. Той е раздвоена личност, която иска да укрепва демокрацията в политиката, но да заобикаля закона в бизнеса", смята изданието.
Унгарският "Непсабадшаг" коментира: "Можеш да запазиш парите си, ако стоиш далеч от политиката, особено от опозиционната."
"Докато Ходорковски спазваше това правило, той бе невредим. Неговите престъпления не са пред закона, а пред президента Путин. Ходорковски не може да не знае това, но бедата му е, че си направи грешно сметката. Бизнесинтересите на САЩ в "Юкос" не спряха президента Путин, защото след 11 септември 2001 г. той стана за САЩ по-важен, отколкото няколко петролни милиарда", пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!