На практика нито един от нашите разузнавателни източници не се съмнява, че двойният инцидент е грижливо планиран терористичен акт, а не трагично съвпадение, пише "Московский комсомолец".
Освен това всички те са склонни да мислят, че има връзка с президентските избори в Чечения тази неделя, допълва вестникът.
Това е стандартен подход на чеченските партизани, твърди "Новая газета".
Докато германските Червени бригади през 70-те незабавно поемаха отговорност за нападенията, чеченците предпочитат да обвиняват за всичко Кремъл, изтъква вестникът.
Според "Российския газета" руските служби издирват шестима пътници, които не са взели полета от Москва за Сочи.
Съгласно разпоредбите техният багаж е бил свален, но най-странното е, че шестимата всъщност са пътували само с една чанта, посочва изданието.
"Новая газета" отбелязва, че двата инцидента са станали веднага след експлозия на автобусна спирка на магистралата Каширское, която властите са побързали да окачествят като "хулиганска проява".
Вестникът набляга на сходството с вземането на заложници в московския театър на "Дубровка" през октомври 2002 г., която бе предшествана от взривяването на кола пред ресторант "Макдоналдс".
Според германския "Зюддойче цайтунг" причините за катастрофите се отразяват в имиджа на Путин - и ако вината е в техническа или човешка грешка, Путин може да изиграе ролята на силния мъж, който утешава роднините и близките и осъжда човешката немарливост.
От друга страна, две целенасочени нападения в чувствителната сфера на въздушния транспорт разкриват истинска слабост на властния държавен глава, който винаги е готов да изрече силни думи срещу терористите, коментира вестника и отбелязва, че спокойствието преди и след чеченските президентски избори би помогнало на Москва да изпрати сигнал за ново политическо начало.
"Тагесшпигел" е съгласен с тази констатация, като признава, че все още не ясно дали катастрофите са резултат от терористични актове.
Едно нещо обаче е сигурно - новината, че терористи извършват нападения в сърцето на Русия, идва в много лошо време за Кремъл, смята изданието.
Според вестника това ще направи Чечения фокус на международното внимание, и то точно когато Москва отрича да има реални проблеми в републиката.
Докато обаче Шрьодер, Берлукони и Ширак се държат, подобно на Путин, сякаш в Чечения няма проблеми, в кавказката република няма да има реален мир, предупреждава "Тагесшпигел".
Британската преса посвещава на инцидента с руските самолети най-вече редакционни коментари.
Няма доказателства за тероризъм при катастрофите, цитира "Файненшъл таймс" становището на руската Федерална служба за сигурност.
Според "Гардиън" обаче руските власти снощи не са успели да обяснят как два самолета са се взривили по едно и също време във въздуха.
Собствениците на самолетите, авиационни експерти и роднини на загиналите смятат, че съвпаденията са прекалено големи, за да се изключва терористичен акт.
"Дейли телеграф" се насочва направо към Чечения в редакционна статия, озаглавена: "Само военни мерки няма да излекуват Чечения".
"Почти едновременните катастрофи на двата руски самолета предполагат терористичен акт. Ако е така, почти сигурно е, че те са дело на чеченските сепаратисти. Трагедията става четири дни преди президентските избори в кавказката република. Бунтовниците обещаха нови нападения с наближаването на изборния ден, за да изразят протест срещу политическото упражнение на Москва", коментира вестникът.
В редакционен коментар на "Индипендънт" обаче се отправя призив да не се бърза със заключенията под заглавие "Трагедия за Русия по много причини".
"Снощи чеченските сепаратисти, които обикновено не се свенят да поемат отговорност за убийства в Русия, отрекоха да имат нещо обкщо с катастрофите. Руските власти, от своя страна, заявиха, че при първия оглед няма сведения за терористичен акт. Тъжен е обаче коментарът на Русия и руската авиация, че нито едно от обясненията - чеченски тероризъм, престъпен саботаж, механични повреди или просто остаряла техника - не е напълно неприемливо", заключава "Индипендънт".
У нас "Монитор" и "Новинар" предпочитат водещи заглавия, в които става дума за "руския 11 септември".
Изданията цитират руски медии, които се питат дали катастрофите на два пътнически самолета не са били всъщност провален опит за атентат срещу руския президент Владимир Путин.
"Новинар" цитира радио "Ехото на Москва", според което и двата самолета летели на юг и че до президентската резиденция "Бочаров ручей", където почива в момента Владимир Путин, оставал само половин час полет.
Вестникът припомня, че същата схема беше използвана и от похитителите на самолетите в САЩ на 11 септември 2001 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!