С ъс 150 гласа "за", 20 "против" и двама въздържали се парламентът ратифицира споразумението между България и САЩ за съвместните военни бази. При гласуването на първо четене документа одобриха 155 депутати, 22-ма бяха "против", а двама се въздържаха.
Против споразумението са били народните представители от Коалиция за България Александър Паунов, Андрей Пантев, Костадин Паскалев, Трифон Митев и Янаки Стоилов. С "въздържал се" са гласували депутатите от левицата Златко Златев и Ива Станкова.
Ратификацията на споразумението на първо четене подкрепиха 61 народни представители от левицата и всички присъстващи в пленарна зала 27 депутати от НДСВ, 29 от ДПС, 14 от ОДС, 14 от ДСБ, 9 от БНС и независимият Александър Праматарски. Против гласуваха присъстващите 10 депутати от "Атака" и независимите Владимир Кузов, Йордан Величков, Минчо Христов, Петър Манолов, Стела Банкова, Станчо Тодоров и Христо Величков.
На второ четене ратификацията подкрепиха 62 депутати от Коалиция за България, всички присъстващи 26 народни представители от НДСВ, 28 от ДПС, 14 от ОДС, 13 от ДСБ, 6 от БНС и независимият Александър Праматарски. Против бяха всички присъстващи 9 депутати от "Атака" и шестима независими.
Споразумението между България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната е отговор на новите заплахи, различни от тези преди 15 години, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин от парламентарната трибуна.
Вицепремиерът каза, че в споразумението се отчитат всички национални интереси на България. Той подчерта, че и българската, и американската страна са направили значителни промени в споразумението от предложения първоначален вариант.
Целта на съоръженията е изграждане на съвместимост, учения, съвместна подготовка и хуманитарни мисии, и това е подробно записано в договора, допълни той.
Министърът изтъкна, че в текста има изключително силни гаранции, че съоръженията ще бъдат използвани партньорски. Достатъчно силни са гаранциите, че България няма да бъде нито подценена, нито поставена на втори план при взимане на решения, каза Калфин.
По думите му, споразумението е най-добрият начин българските военни да имат оперативна съвместимост със своите колеги, а в политически смисъл България става много по-важен партньор на САЩ. Повишава се и ролята на страната ни в региона и за неговата сигурност.
Според заместник-председателя на ПГ на левицата Атанас Мерджанов споразумението ще има сериозни позитиви за България във военно, политическо и икономическо отношение.
То ще допринесе за сигурността на страната и региона, за позициите на България като надежден и близък партньор на САЩ в борбата срещу тероризма, а освен това ще има и положителен икономически ефект.
Заместник-председателят на НДСВ Николай Свинаров изрази удовлетворение, че споразумението ни третира като равнопоставена демократична държава в партньорски отношения, които да ни дадат и занапред възможност да бъдем желан външнополитически партньор на всички държави, които отстояват демократичните ценности.
Заместник-председателят на ДПС Юнал Лютфи заяви, че неговата парламентарна група подкрепя споразумението, защото то изцяло подпомага усилията на страната ни за укрепване на нейната сигурност и на сигурността в региона.
По думите му разполагането на американски военни сили и съоръжения ще се отрази положително на модернизацията на българската армия, за повишаване на оперативната съвместимост и увеличаване на способността на страната ни за участие със свои военни подразделения в борбата срещу тероризма.
Съгласен съм с твърдението, че с тези бази няма да се посегне върху суверенитета на нашата страна - не може да се накърни нещо, което не съществува, коментира остро обаче депутатът от "Атака" Петър Берон.
По думите му базите ще се използват за всичко, което "дойде на ума на американците".
Илко Димитров от НДСВ заяви, че спекулативно се внушава, че става въпрос за американски бази. Той отбеляза, че документът се базира на четири стълба - съобразяване с международните ангажименти на България, с правото и законите на страната, с устава на ООН и със споразумението на страните членки на НАТО.
В споразумението са разписани прецизно задълженията и правата по договора на двете страни и трябва да бъдем спокойни, че България ще защити националните си интереси, увери Димитров.
Според независимия депутат Станчо Тодоров базите щели бъдат съвместни, защото американците ще ги използват, а България ще носи отговорностите.
В момента САЩ имат около 700 бази извън територията си и плащат за тях на ден по милиард долара, ние им даваме четири бази без наем, каза той.
Според него с разполагането на американски сили и съоръжения в България ще бъдат създадени дългосрочни проблеми и непредсказуеми последствия, а базите вероятно ще бъдат използвани срещу Близкия Изток.
Неговият колега Минчо Христов пък обяви, че със Стела Банкова вече събират необходимите подписи, за да инициират референдум за базите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!