С 16 гласа "за" и един "въздържал се" времената парламентарна комисия за промените в конституцията одобри четвъртата поправка в основния закон, внесена от управляващото мнозинство.
Вторият проект - на Мирослав Мурджов, който предвижда всяко първо заседание на Народното събрание да се провежда във Велико Търново, получи одобрението на петима членове на комисията, а 12 се въздържаха.
На извънредно заседание на Народното събрание във вторник двата проекта ще бъдат гласувани на първо четене.
Внасянето им става факт осем дни предсрочно, тъй като на предварително определената дата - 29 ноември, Джефри Ван Орден трябва да представи доклада си за страната ни в Европарламента и там трябва да присъстват българските наблюдатели, обясни председателят на временната комисия Любен Корнезов.
Предвидената промяна цели да постигне повече прозрачност и отчетност на съдебната власт, като същевременно се гарантира нейната независимост.
Най-спортният текст е относно създаването на инспекторат към Висшия съдебен съвет (ВСС), който да наблюдава дейността на всички органи на съдебната власт.
Предложените промени предвиждат и въвеждането на финансова децентрализация на общините, като им се даде възможност сами да определят вида и размера на местните данъци и такси.
Предлагат се и промени, с които да се преодолее гласуването с чужди карти в парламента.
Всички парламентарно представени политически сили без "Атака" заявиха ще подкрепят на първо четене четвъртата поправка, макар и с някои забележки.
Именно Тодор Батилов от "Атака" се въздържа от гласуване по време на обсъждането на проекта. Неговата позиция бе, че предлаганите текстове ще създадат чувство на непоклатимост, което води до професионална деформация.
Парламентарната група на "Атака" ще реши как да гласува в пленарната зала, след като се запознае със становището на комисията, заяви Батилов.
По-ранното внасяне ще даде повече време за доуточняване на някои от текстовете преди второто четене, заяви Лютви Местан от ДПС.
По думите му в български условия решаването на задачата "хем независима, хем отчетна и отговорна съдебна власт" се е оказало трудно. Този ребус ще трябва да го решим по начин, споделен от ЕС, допълни той.
Екатерина Михайлова от ДСБ подчерта, че суперорган, какъвто по думите й е инспекторатът към ВСС, е непознат в европейските страни.
От ДСБ имат резерви и по отношение на квалифицираното мнозинство, необходимо за избор на членовете на инспектората, защото според партията това го поставя в по-висока категория от ВСС.
Михайлова подчерта още, че в предлагания текст не се предвижда механизъм за прекратяване на мандатите на членовете на инспектората.
Елеонора Николова от ОДС защити съществуването на подобен орган, но според сините той трябва да е към Министерството на правосъдието, а не към ВСС.
Страховете и опасенията относно статута на инспектората са безпочвени, а предвиденото квалифицирано мнозинство за избор на членовете му е гаранция за избягване на политическия елемент, обяви Анелия Мингова, шеф на парламентарната група на НДСВ.
Според нея членовете на сегашният инспекторат към правосъдното министерство са в трудовоправна зависимост от министерството и трудно биха се противопоставили срещу системата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!