Д есетокласниците да сменят училището си и от техникум да могат да се прехвърлят в гимназия и обратното, това ще е възможно за учениците, които ще са в VIII клас през учебната 2009-2010 година, обявиха от просветното министерство на среща с учители по биология от цялата страна.
Учениците, които искат да се преместят от техникум в гимназия няма да държат приравнителен изпит, но ще се гледат резултатите им от националния изпит, който са държали в края на Х клас. Решилите да сменят гимназията с професионално училище, ще държат изпит по съответния профилиращ предмет, информира "Дарик радио".
Министърът на образованието Даниел Вълчев уточни, че с предвидената възможност системата ще стане хоризонтално проходима. Всички деца, независимо в какво училище учат, ще покрият до Х клас задължителния общообразователен минимум. По думите на министъра идеята не е да има масово преселение след Х клас.
Стремежът е, ако се наложи прехвърляне, то да бъде възможно, след като е отговорено на специфичните изисквания за съответната паралелка и има свободно място.
Прехвърлянето между професионални и профилирани училища ще е възможно, като се променят учебните планове и предметите от задължителната подготовка в XI и XII клас преминат в класовете между VIII и X клас, каза зам.-министърът Кирчо Атанасов. По думите му ще се използват два подхода - да се увеличат часовете по предмети от задължителната подготовка до Х клас или да се съкрати учебното съдържание.
Увеличаването на часовете по общообразователната подготовка до Х клас ще стане за сметка на часовете за задължителна избираема подготовка, които ще бъдат между два и пет часа седмично, отбеляза Атанасов. Той добави, че в XI и XII клас учениците от всички училища задължително ще изучават български език и литература, два чужди езика, физкултура, свят и личност и предмет, по който учениците ще се явяват на втори държавен зрелостен изпит.
Нова образователна стратегия предвижда в редовните гимназии VIII клас да е подготвителен, както е в езиковите училища, и да се учи усилено само чужд език. Друга реформа ще разреши средното образование да се завършва след X клас, а XI и XII клас да са по желание, допълва Би Ти Ви.
Новата схема предвижда да има изпити след IV, VII и X клас под формата на тестове. В VIII клас задължително да се изучават интензивно чужди езици и информационни технологии, а след X клас да има възможност да се прекрати образованието, без право на кандидатстване във вуз, са другите предложения.
Министър Вълчев ще поиска в бюджета за догодина да бъдат предвидени 15 милиона лева за подобряване на училищната среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!