Заглавията са посветени на щедростта на британците, които за 24 часа събраха повече от 20 млн. лири стерлинги в помощ на пострадалите страни.
Според "Индипендънт" тази щедрост е накарала британското правителство да утрои обещаните първоначално 15 млн. до 50 млн. лири стерлинги.
"Таймс", "Телеграф", "Индипендънт" и "Гардиън" отделят по пет-шест страници на трагедията с огромни фотографии и заглавия, които съдържат повтарящи се думи: шок, ужас, унищожение, катастрофа...
Вестниците отправят нови призиви към обществото да отдели средства за пострадалите хора, като дори настояват британците да не дават пари за ненужни стоки, а да ги предоставят на благотворителни организации.
"Индипендънт" избира по-различна гледна точка в един от редакционните си коментари и смята, че "туристите не трябва да се срамуват да се завърнат по-бързо".
Има се предвид, разбира се, завръщане в засегнатите от катастрофата страни, които се издържат от туризма.
"Ако преди три години в Ирак имаше поне 100 000 туристи, те можеха да ни кажат още тогава, че в страната няма и помен от оръжия за масово поразяване", пише изданието.
Същият вестник не пропуска да разкритикува премиера Блеър, че не е прекъснал зимната си почивка, за да "свика извънредна среща на Г-8 по повод кризата".
Според "Индипендънт" "лидерите имат нужда от почивка, но Блеър не успя да разбере необходимостта от лидерство".
Вестниците обаче не се ограничават само с репортажи за катастрофата.
"Гардиън" анализира намесата на САЩ в политическия процес в Украйна под заглавие "Това не е добър старт за демокрацията" и отбелязва, че "44% за Янукович не са обикновено малцинство, което може да бъде игнорирано от политическите дарвинисти".
Според изданието Вашингтон е използвал и финансирал "народната воля" най-напред във Филипините през 1986 г., в по-малка степен в Източна Европа през 1989 г. и много повече в Сърбия, Грузия и Украйна след 1999 г.
Вестникът критикува субективността на западните правителства, които твърдят, че защитават демокрацията и пита защо има намеса в Грузия, но не и в Азърбайджан, защо в Сърбия, но не и в Хърватия, Зимбабве или Египет?
Като настоява за по-голяма роля на ООН, Съвета на Европа и други международни организации, "Гардиън" заключава, че "демокрацията е твърде важна, за да бъде оставена в ръцете на отделни правителства, които имат свои собствени цели".
"Таймс" съобщава, че за Нова година "Великобритания остава у дома".
Според вестника повечето британци са решили, че цените на баровете и ресторантите са твърде високи и 80% от анкетираните са заявили, че ще празнуват у дома.
Това е добра новина за супермаркетите, които съобщават за рекордно нарастване на продажбите на алкохол и храна, а една от големите вериги очаква да продаде само днес 500 000 каси бира и 1 млн. бутилки шампанско.
Засилено е търсенето на пици, наденици и пилешко месо, а друг супермаркет съобщава, че само до момента е продал 4 млн. бутилки шампанско, което било "британски рекорд за 2004-та".
Според "Таймс" с най-широки пръсти са шотландците, които са похарчили до момента средно по 147 паунда за напитки и храни.
Но, не всички ще останат у дома - очаква се 150 000 души ще се съберат на брега на Темза в Централен Лондон, за да наблюдават новогодишните фойерверки, за които кметството ще похарчи 1 млн. лири стерлинги.
Други 100 000 души ще се съберат в центъра на шотландската столица Единбург, за да отбележат Нова година, която там наричат Хогмани.
Статия в "Дейли телеграф" показва защо британците може би са решили да останат у дома на Нова година или да се отдадат на безплатни обществени развлечения.
Според вестника ресторант в скъпия лондонски квартал "Мейфеър" предлага прекарване на новогодишната вечер срещу скромната сума от 650 паунда (1000 долара).
"Телеграф" отбелязва, че това сигурно ще бъде най-скъпото място в Лондон, а вероятно и в света, и отделя място за менюто, което започва с черен хайвер, омари и стриди "в обилни количества".
Следват агнешки пържоли, италиански специалитет "Зампоне", приготвен от пълнено свинско шкембе и накрая шоколадово суфле.
Това обаче не е всичко, защото през цялото време ще бъде сервирано възможно най-скъпото шампанско.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!