Всички издания на Острова отделят много място на вчерашната реч на премиера Тони Блеър на лейбъристката конференция в Гейтсхед.
Под заглавие "Блеър се опитва да възстанови отношенията си с обществеността" "Файнаншъл таймс" пише, че в речта си премиерът е признал как връзката му с обществеността се е нарушила до голяма степен по негова вина.
"Гардиан" изтъква, че премиерът е обещал в бъдеще да изостави подхода "Аз съм този, който знае най-добре" и да се вслушва в мнението на хората.
Според вестника това е потвърждение на опасенията на лейбъристите, че стилът на Блеър отблъсква избиратели.
"Индипендънт" помества на първа страница голяма снимка на Блеър с победоносно вдигнат палец, но я използва като фон, на който отпечатва диаграма за спадащата популярност на премиера - от 60% одобрение през 1997 г. до по-малко от 20% в момента.
Заглавието гласи "Блеър признава, че този път нещата опират лично до него".
"Дейли телеграф" е по-директен - заглавието му на първа страница гласи "Блеър признава: Аз станах арогантен".
Вицепремиерът Джон Прескот е направил най-недвусмисления досега намек, че изборите ще бъдат на 5 май - нещо, което останалите министри са искали да запазят в тайна поне до началото на април, допълва изданието.
По повод отбелязването на 60-годишнината от бомбардирането на Дрезден и неонацистката демонстрация германският "Тагесшпигел" заключава, че неонацистите не са успели да се наложат.
"Тяхната демонстрация не получи никаква подкрепа от широката общественост. Дрезденчани не се присъединиха - те разбраха, че това е пропагандно шоу, устроено от хора, които искат да изопачат историята. Въпреки силните емоции, свързани с бомбардировката, дрезденчани в огромното си мнозинство бяха безразлични към спектакъла на неонацистите", пише вестникът.
Според френския "Монд" обаче голям брой германци, а не само крайната десница, смятат, че е дошло време след дългия период на "гузна съвест" да се оплакват открито от собствената си участ.
"Властите не са особено ефикасни в справянето с неонацистите, опитвайки се най-напред да забранят партията, а след това да ограничат правото й на демонстрации. Забраните не са достатъчни да решат проблема. Граджанска просвета, ударение върху отговорността, която носи Германия, и най-вече привързаност на огромното мнозинство германци към демократичните ценности остават най-добрия начин да бъде изолирана шепата маниаци", заключава изданието.
Унгарският "Непсабадшаг" предупреждава евентуалните участници в планираната за тази седмица демонстрация на фермери заради субсидиите на ЕС да не очакват особена симпатия от обществото.
Протестът е заради отлагането на първите изплащания на земеделски субсидии от ЕС, след като се е оказало, че 1/4 от декларациите за субсидии са неточни и трябва да бъдат попълвани отново.
Вестникът припомня, че делът на селското стопанство в икономиката е между 3 и 4%, и предупреждава, че унгарските потребители не се интересуват от сложността на субсидиите, а от евтина продукция.
Никой няма да бъде доволен да види демонстранти, които карат луксозни джипове и кротко пресмятат бъдещите си печалби, категорично е изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!