"Държавата по бели гащи", коментира в челното си заглавие "Труд". Престъпно е хиляди тонове боеприпаси да се държат в рамките на населено място, коментира изданието от първа страница.
Авторът Никола Кицевски посочва, че при криза България няма нито готов план за реакция, нито лидер, нито единно действие на всички власти.
"Властта се вцепени и хукна да се оправдава", отбелязва още "Труд". Вестникът информира за исканата оставка на министър Емел Етем от страна на опозицията и цитира обяснението на бившия началник на ГЩ на БА и сегашен шеф на кабинета на президента ген. Никола Колев, че вече шест години се отлага програмата за унищожаване на боеприпасите в склада в Челопечене, защото средствата все не достигали.
Президентът няма да спре да се занимава с този инцидент, защото проблемът със старите боеприпаси на Българската армия е сериозен - в резултат на реформата те са натрупани в различни складове на армията и трябва много бързо да се унищожат, отбелязва Колев.
"След взривовете в София властта тотално се разпадна", е челното заглавие на "Сега". Серията от взривове паникьоса населението и втрещи властта. Повече от час след началото на експлозиите не се знаеше какво се случва и има ли опасност за живеещите в околността и столицата, пише изданието.
"Самата власт е част от бедствието", коментира вестникът. Единствено късметът спаси живота на хората от кварталите край армейските складове, отбелязва "Сега".
Според изданието вчерашната история е показала тежкото безхаберие на висши чиновници и на държавната машина като цяло. Липсва координация, едните не си знаят задълженията, а други, които ги знаят, не ги изпълняват, пише "Сега".
"Аварирала държава", е коментарът на "Дневник". Случаят вероятно ще се потули и ще отшуми, пише изданието и поставя въпросите кое е предизвикало взрива, как четиримата пазачи са разбрали, че складът ще гръмне и са успели да се евакуират, защо правителството е отказало офертите за цивилизовано решаване на проблема със струпаните боеприпаси и колко още такива опасни обекти са оставени без надзор.
"Господ да ни пази от държавата", коментира "Стандарт". Молете се за повече късмет, защото виновни отново няма да има, пише авторът Мартин Карбовски.
"Убеден съм! Взривът е умишлен", твърди пред "Труд" проф. Славчо Лазаров от Минногеоложкия университет - един от специалистите в областта на взривовете.
Според него не е изключено да е имало умисъл да се направи беля и да се създаде смут. Взривателите не се взривяват току-така - нещо ги е предизвикало, смята експертът.
Според "24 часа" че най-вероятната причина за експлозиите е наводнението преди две години. Основната версия била самовъзпламеняване на корозирали взриватели, които след това на принципа на верижната реакция водят до големи взривове. Втората версия е човешка грешка, а третата - умишлен палеж с цел прикриване на големи липси.
Неяснотите около взрива объркаха работата на парламента и правителството, премиерът Сергей Станишев хем свика извънредно заседание на кабинета в 9 часа, хем прати петима от министрите на мястото на инцидента, коментира вестникът.
"24 часа" публикува интервю с Бойко Борисов и отговорите на журналистически въпроси на Емел Етем на брифинга на МС.
"Кметът не спази закона за бедствията", заявява Етем. Тя отбелязва, че Министерството на извънредните ситуации е имало адекватна реакция и хората са били изведени от района.
По повод искането за нейната оставка от опозиционните партии Етем коментира, че опозицията не знае какви закони приема. Законът за защита при бедствия предвижда, че координацията, при каквато и да била извънредна ситуация, се прави от кмета на общината, обяснява тя.
"За какво ми е правителство, ако ме остави сам в бедата", е позицията на Борисов. Според него по-голяма обида към премиера от това, че кметът трябва да координира всичко, няма. При подобни инциденти смятам, че правителството трябва незабавно да изземва от кметовете всяка инициатива, затова е и шапката на държавата, иначе защо има министерство на бедствията, смята Борисов.
"Мълчахме 40 минути, вместо да говорим глупости", цитира "Стандарт" думи на военния министър Николай Цонев в публикация, озаглавена "Кабинетът си глътна езика". "Първото нещо, което трябваше да направя, е да обезопася района и въобще не съм мислил за оповестяване", коментира Цонев.
В публикуваното в "Стандарт" интервю той отговаря на въпроси за военните имоти и отбелязва, че са спрени всички започнати процедури за продажби и замени заради обещаната пълна прозрачност и граждански контрол. Сега правим анализ на имотите, с които ще се разпореждаме, отбелязва той.
"Генералният щаб на Българската армия носи цялата отговорност за взривовете", пише в челния си материал "Монитор". Взривът стана само два дни след крайната дата, на която складовете е трябвало да бъдат закрити, посочва изданието.
"Класа" акцентира върху загубите за летище "София" от спрените заради взривовете полети - 200 хиляди евро, според експерти от столичната аерогара. При първите взривове отломък от снаряд падна в близост до пътека "Квебек" на летището.
"Седим върху тиктакащи бомби с часовников механизъм", твърди в интервю за "Класа" Николай Слатински, бивш секретар по национална сигурност на президента Георги Първанов. Ние не инвестираме в две неща - държавност и професионализъм, износват се всички структури, съоръжения, язовирни стени и трябва да започнем да обезвреждаме тези слаби места на държавата, смята той.
"Нема... нема па...", е озаглавен коментарът на "Новинар". Усмихни се, България, вчера гърмежите те поуплашиха, ама представяш ли си какво му е било на новия военен министър. Какво ли си е помислил сутринта, като са го събудили: Няма... няма... па направо си е..а майката, пише авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!