"Промени в кабинета? Не под обществен натиск!", е озаглавен коментар във в. "Труд". Поставя се въпросът редно ли е, когато възникне вътрешнопартиен проблем в един от коалиционните партньори, коалицията да реагира механично и да разбутва правителството.
Социологът Юрий Асланов е категоричен, че промените в политиката и персоналния състав на едно правителство трябва да следват развоя на естествени политически дебати, а не на вътрешнопартийни приливи и отливи, както беше във времето на двуполюсния модел.
Да изискваме съставът на правителството да се сменя, защото някой от министрите е погледнал накриво партийния си лидер или обратното, би било връщане към най-конфронтационния период на младата ни демокрация. Трябва да има промени в кабинета, но те трябва да са резултат от актуализацията на управленската програма, пише анализаторът.
"ГЕРБ иска десните да работят заедно", информира "Труд". ГЕРБ предложи на десните партии, членки на Европейската народна партия - СДС, ДСБ, Демократическата партия и земеделците на Анастасия Мозер, да подпишат декларации, че след избори ще се коалират.
"Опитват се да ни избутат вляво", е впечатление, споделено пред "Труд" от председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той обяснява защо е необходима обща декларация в дясното пространство: "Предлагаме този вариант, защото смятаме, че потенциалните ни партньори са сестринските партии от ЕНП. Тази идея сме лансирали неведнъж при разговорите ни с нашите европейски партньори.
Винаги съм се въздържал от оценка, въпреки странните изявления през последните дни от страна на лидера на СДС Пламен Юруков, че партията ни е дясна, лидерът ляв, или обратното. Смятам, че не трябва да се преминава границата и да се губи възможността за конструктивни разговори".
"Всички искат от тортата на ГЕРБ", е коментарът на Васил Тончев от социологическа агенция "Сова Харис". В публикация във в. "Стандарт" той оценява, че за една година съществуване организацията на Бойко Борисов успя да се позиционира като легитимна дясна опозиция в очите на избирателите.
Стана категорично ясно, че оттук нататък България върви към двупартиен модел, в чиято дясна страна хората дават доверието си на ГЕРБ. Категорично може да се каже - ГЕРБ е в час с политиката, с очакванията на хората, с реалните проблеми в държавата, смята Тончев.
"В НДСВ тръгва втора опозиция", пише в. "24 часа". Втора опозиция се заражда в НДСВ след разцеплението на жълтата партия, което тече от миналата седмица. Тя включва царистите, които хем не одобряват изключването на колегите си от юридическото лоби на Пламен Панайотов, хем не искат да напускат Симеон, се посочва в публикацията.
Сред тях били Соломон Паси, проф. Огнян Герджиков, Снежана Гроздилова, Борислав Владимиров, Долорес Арсенова. Всички те досега са протестирали под някаква форма срещу новото ръководство и партийния конгрес, но по свои причини до един смекчиха позициите си, отбелязва вестникът.
Вчера към бунтарската група се присъедини и 13-и депутат - Бойко Боев. Според някои прогнози царските депутати ще се стопят до 35-ма, а групата на отцепниците ще разполага със 17 гласа.
"Боже, от царя ни пази!", е коментарът във в. "Сега". Посочва се, че Симеон Сакскобургготски не е успял с нищо позитивно да зарази обществото ни, по-скоро от идеята да е цар на българите се превърнал в цар на балканския манталитет.
"Един лош подражател на Ахмед Доган и Иван Костов. Симеон царствено се наслаждава, когато в партията му воюват различни крила, и винаги взема страната на победителите.
Лош имитатор, защото Костов и Доган рядко се отказват от верните си хора, докато Симеон с удоволствие ги хвърля на зверовете, след като веднъж станат непотребни. Да пази господ да ни управлява човек, който може лесно да потъпче всички принципи, с които е дошъл на политическата сцена", пише авторът.
"ДСБ: Ще изпратим тройната коалиция в опозиция", пише в. "Новинар". На предстоящите парламентарни избори ДСБ ще се бори да изпрати тройната коалиция в опозиция, ще иска ревизия на управлението й и връщане на незаконно придобитите държавни имоти от Симеон Сакскобургготски, информира вестникът.
"Спорят за компенсации на работници в частни фирми", информира в. "Труд". Работещите в частни фирми, които ще загубят от въвеждането на плоския данък, да получат компенсационна добавка, тя да им се дава отделно от основната заплата и да се запише на самостоятелен ред в месечния фиш са настояли синдикатите на среща при социалния министър Емилия Масларова.
Компенсации за доходите до 400 лв. трябва да има, но ще ги дадем като увеличение към основните заплати, заявил зам.-шефът на Българската стопанска камара Дикран Тебеян, цитиран от вестника.
"20% от богатите са чиновници", сочат данни от национално представително проучване на "Маркет ЛИНКС", анализирано на страниците на в. "24 часа". Днес 4% от населението се самоопределя като по-богато от останалите. Българите, които казват за себе си, че живеят по-добре, са високо образовани и социално активни.
Осем от десет, които твърдят, че са богати, работят. 6% са още ученици или студенти. 10% са пенсионери. Заетите сред тях са се насочили основно към частния сектор - 42%, в държавния сектор работят 20% от тях, а 14% имат собствен бизнес, сочат данни от проучването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!