Б елият дом смята, че има право да доставя оръжие на Косово и че подобни доставки са напълно законни, тъй като се основават на плана на специалния представител на генералния секретар на ООН Марти Ахтисаари, заяви официален американски представител, пожелал анонимност.
Той изтъква, че планът Ахтисаари се подкрепя от Вашингтон и че САЩ бяха сред първите страни, признали на 19 февруари Косово за суверенна държава.
Същият представител отбелязва, че съгласно този план, на Косово се разрешава да притежава леко въоръжени сили за сигурност с численост до 2500 души.
Косовоските сили за сигурност ще бъдат поставени под надзора на НАТО и ще получават инструкции от Алианса.
САЩ не възнамеряват да създават в Косово военна база, но ще предоставят материална помощ и въоръжение на новата държава, е заявил американски дипломат пред кореспондент на ИТАР-ТАСС в Москва.
Вашингтон няма никакъв интерес от създаване на каквато и да било военна база в Косово, е посочил дипломатът. Но САЩ ще подпомагат материално създаването на държавността на Косово и ще доставят оръжие на полицейските сили, добавил той.
Според него в скоро време в Косово ще бъдат доставени няколко американски изтребители Ф-16, както и стрелково оръжие. Той е уточнил, че това е предназначено за косовските сили за сигурност.
Освен това, по думите на дипломата, следващата година Вашингтон планира да отдели за Косово средства от порядъка на 335 млн. долара като помощ за създаване на институции на държавната власт.
Ние сме уверени, че в близките месеци всички членове на ЕС ще признаят независимостта на Косово, което ще открие пред него врати към европейската общност, е подчертал американският дипломат.
Той е посочил специално, че сърбите в Косово няма да се чувстват като "кукли в ръцете на Прищина". Ще бъдат създадени всички условия за връщането в Косово на сръбските бежанци, е уверил дипломатът.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви обаче, че всяка доставка на оръжие за Косово е нелегитимна, ако не е в рамките на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, предаде ИТАР-ТАСС.
Тази резолюция е единствената легитимна рамка за решаване на ситуацията в Косово, добави Лавров.
Тя не позволява създаването на въоръжени сили на Косово, както и каквото и да е изпращане на въоръжение, освен оръжие, необходимо за международните сили, които са изпратени там с мандата на Съвета за сигурност на ООН", добави той.
Сръбският премиер Воислав Кощуница заяви, че решението на Буш да въоръжава Косово представлява "нова, дълбоко погрешна стъпка на САЩ след противоправното признаване на едностранната независимост".
"В Косово има вече прекалено много оръжие и вместо допълнително да въоръжава албанците, би било крайно необходимо Америка да се върне към зачитането на международното право и хартата на ООН.
За Косово не е нужно ново оръжие, а нови преговори. Защото е напълно сигурно, че възстановяването на международното право на Балканите, а не изпращането на оръжие, е единственият път, който гарантира запазването на мира и стабилността в региона", каза Кощуница в интервю за вестник "Вечерне новости".
Решението за изпращане на американско оръжие само потвърждава, че става дума за опасен план за създаване на първата държава на НАТО в света, коментира Кощуница.
"Сърбия е свободна и горда страна, а сръбският народ е свободен и горд народ и докато това е така, а така трябва да бъде винаги, Косово е Сърбия. Наше задължение е да се борим и да се преборим днес или утре за правото и правдата, които принадлежат на Сърбия", заяви Кощуница.
"Всеки сърбин знае, че досегашната ни борба за Косово ни осигури легитимното право държавата Сърбия завинаги да смята Косово за своя съставна и неотделима част.
Това наше право днес потвърждават огромният брой държави, които отказаха да признаят самопровъзгласилата се държава на НАТО", подчерта сръбският премиер.
Решението на САЩ е лоша вест и идва в много чувствителен за Сърбия и сръбския народ в Косово момент, и по никакъв начин не мога да го подкрепя, коментира президентът Борис Тадич по време на гостуване в телевизия Пинк.
Той посочи, че тази новина може да се обясни и по друг начин, защото видни анализатори посочиха, че става въпрос за рутинно решение на американската
администрация.
"Би могло да се тълкува и по този начин. Става въпрос обаче за това, че Косово беше признато по начин, който няма законова форма и е извън международното право. Когато една държава става независима по елементите на международното право, тогава и такова решение би било приемливо", каза Тадич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!