Д а се напиваш до безсъзнание... Всяко лято младите датчани, които пият най-много от всички европейци, превземат модните курорти в чужбина и обикалят баровете, докато се натряскат, констатира АФП.
Повод агенцията да разкаже за подчертаната склонност на младежите от страната на Андерсен към пиянство е неотдавнашната смърт на 17-годишен датчанин на Слънчев бряг у нас, която от няколко дни е на страниците на всички местни медии, припомня БГНЕС.
Инцидентът потресе кралството и предизвика разгорещен дебат за алкахолизма сред датската младеж.
Родители и власти си задават въпроси около организираните пътувания за младежи с единствената цел да купонясват и да се пробват в установяването на пиянски рекорди.
Юношата е починал, задушен от повърнатото от него, след напиване в "Съни дриймс" - една от многобройните български пивници на Черно море, където евтин алкохол се лее обилно, обяснява Франс прес.
Туристическите агенции са се специализирали във ваканции по мярка "sex, sun and fun" (секс, слънце и веселба). Над 16 хил. млади датчани, повечето на възраст от 16 до 19 години, посещават модни курорти като Кос в Гърция, Льорет де Мар в Испания и Слънчев бряг и Златни пясъци в България.
"Безкраен празник, полят с много алкохол. Ппризнавам никога не съм била по-пияна", казва Луиз Грегерсен пред в. "Екстра Бладет". В България половинка бира струва колкото пет датски крони (67 евроцента), а коктейлът - 20-30 крони, т.е. от пет до осем пъти по-евтино, отколкото в Дания.
В уебсайтовете на туроператорите Слънчев бряг е представен като мястото, "където се пие до безпаметност", където се правят безкрайни обиколки по кръчмите и където "с 300 км/ч. прескачаме през барове и дискотеки, за да ти покажем как се купонясва на слънце".
Pub crawl (обиколката по кръчмите), ирландска традиция още от XIX век, е популярна сред северноевропейските младежи от скандинавските страни, Англия и Ирландия.
В Швеция туроператорите се отказаха от тези обиколки и вдигнаха на 18 години минималната възраст за заплащане на пътуване в чужбина.
В Дания Агенцията за общественото здраве изрази дълбоката си тревога от "пиянските ваканции", като обвини туристическите агенции, че поставят в опасност живота на младежите.
Туристическият бранш експлоатира склонността към алкохола на младежите в Дания, които според анкетите са най-големите консуматори на алкохол сред връстниците си в Европа, жалва се консултатката на агенцията Кит Брохолм.
Във връзка със смъртта на гимназиста тя призова туроператорите "да проявяват по-голяма отговорност и да предлагат качествени продукти", а не безпаметни пиянства.
Председателката на комисията по здравеопазването в парламента Бирте Скааруп, от своя страна, разкритикува някои туроператори, които подтикват младежи под 18-годишна възраст да се напиват.
Това е незаконно, независимо дали е в Дания или в чужбина, заявява тя. В Дания младежите могат да купуват алкохол след навършване на 16 години и да консумират алкохолни напитки в заведение, след като станат на 18.
Депутатката възнамерява да настоява пред министъра на здравеопазването Ларс Льоке Расмусен да се намеси, за да очертае "етични линии на поведение" за тези пътувания.
Големите туристически агенции се отказаха след 2003 г. да предлагат почивка за младежи, защото "чувствахме, че няма да можем да контролираме екцесиите им", цитира АФП един от шефовете на "Стар тур" Стиг Елинг.
Според Института за общественото здраве отговорни са родителите. Някои оставят децата си да пият, дори им купуват алкохол още когато са под 16.
Директорът на агенцията "Данск Унгдомсферие", чийто клиент е починалият младеж, нарече смъртта му "трагична", но отрече да носят отговорност.
Ние не сме ученически ваканционен лагер, където възпитателите могат да постановят ясни правила за учениците за това какво е позволено и какво забранено, посочва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!