Днес, когато високоскоростният достъп до Интернет вече не е лукс, а ежедневие, все по-лесно и безпроблемно е да използваме ресурсите на глобалната информационна мрежа за пренос на видео, и то с много добра резолюция. Все повече български домакинства имат достатъчно качествена връзка, за да използват уеб камера, без да се губят кадри, без да има насичане и прекъсване на видеопотока и без да се налага преминаване в абсурдно ниски резолюции, в които лицето на човека отсреща е с размерите на пощенска марка. Уеб камери се използват не само за видеоконферентна връзка и чат, но и като удобна безплатна алтернатива на сложните и скъпи системи за видеонаблюдение. Досетливи и технически грамотни татковци и майки купуват уеб камери, за да ги използват в ролята на бейбифон. Всички тези решения обаче имат един съществен недостатък – уеб камерите се свързват към компютър през USB порт, което на практика означава, че сте сериозно ограничени и трябва да разположите устройството в непосредствена близост до домашното PC. Какво става обаче, ако трябва да наблюдаваме случващото се в помещение, в което няма компютър (като например детската стая)? Пробиваме дупки, опъваме кабели и разхвърляме USB хъбове? Има далеч по-елегантно и удобно универсално решение, и то се нарича безжична уеб камера.
За съжаление, сред многообразието от уеб камери на българския пазар изключително рядко се срещат модели с Wi-Fi връзка. Сред тях изпъква Linksys WVC54GCA, която освен с високото качество на образа ще ви зарадва и с цял куп екстри, правещи я дори още по-удобна и функционална.
Безжичната камера на Linksys използва CMOS сензор, за да улавя и предава в мрежата видео с VGA резолюция от 640 х 480 пиксела. Ако желаете да освободите допълнителни мрежови ресурси (за да използвате система от няколко едновременно работещи камери, например), може да превключите и в QVGA режим от 320 х 240 пиксела, или дори в минималния 160 х 128 пиксела. Обективът е с фиксиран фокус и е настроен така, че да дава максимално ясно и всеобхватно панорамно изображение на наблюдаваното помещение.
Без някакви специални технически познания може да съоръжите система от до 9 едновременно работещи камери, или пък да получавате образ от една и съща камера на 4 отделни компютъра, разположени в нейния обхват. Всъщност, Linksys WVC54GCA изобщо не се нуждае от компютър, за да функционира. Тя притежава вграден енкодер за поточно видео, както и самостоятелен уеб сървър и на практика сама предава аудио и видео потока към безжичната ви мрежа, откъдето вече може да бъде видяна от всяка точка на света през всеки компютър с уеб браузър.
Камерата разполага с няколко много полезни и хитроумни функции, за които нейните създатели заслужават адмирации. Една от тях, която ни стана любима, е възможността за включването и в т.нар. Security Mode, при който устройството напълно автоматично изпраща мейл с прикачен към него кратък видеоклип на указан от вас адрес всеки път, щом засече движение в помещението. Това е супер удобно – не се налага да следите непрекъснато екрана на монитора, в който нищо не се случва, но достатъчно е нещо в дома ви да помръдне във ваше отсъствие и тутакси на служебния мейл адрес ще се появи писмо с прикачен клип, който ви информира за ситуацията и уличава евентуалния злосторник.
Поддържаните формати за видеоклипове са MPEG-4 и MJPEG, а камерата е Wireless-G, което всъщност означава, че отговаря на стандарта 802.11b/g. Не е спестен обаче и стандартния Ethernet конектор за традиционните 10/100 Mbps мрежи, в случай че решите да го използвате. Удобният форм фактор, стабилната основа и безжичната свързаност ви позволява да монтирате камерата навсякъде, включително и на трудно достъпни места (в това число и върху стена), където тя няма да пречи на никого, но ще бди зорко над сигурността на дома и семейството ви.
В зависимост от личните ви предпочитания, камерата може да предава това, което се разиграва пред нейния обектив публично в Интернет, или само на оторизирани потребители, които разполагат със съответния акаунт и парола за достъп до него. Заедно с камерата получавате и едногодишна регистрация за услугата TZO домейн, която ви позволява да зададете лесно за запомняне име на своята камера и да го използвате за връзка към нея, независимо дали я „виждате” на статичен или динамичен IP адрес. На практика TZO използва динамична DNS клиент-сървър технология, за да присвоява фиксирани имена на домейни на динамични IP адреси.
Заедно с Linksys WVC54GCA получавате и диск с полезен софтуер, от който чудесна работа ще ви свърши Viewer & Recorder приложението, с което записвате заснемания видеопоток върху твърдия диск на компютъра – на живо или пък в предварително дефиниран отрязък от време.
За повече информация посетете www.comelsoft.com.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!