Б ританският в. "Индипендънт" помества поредния материал, посветен на опасенията по повод евентуалния приток на емигранти от България и Румъния в Обединеното кралство след приемането на двете страни в ЕС.
В статия под заглавие "Лъжи, проклети лъжи и имиграция" всекидневникът цитира водещи британски мозъчни тръстове, според които дебатите по въпроса се израждат, като се превръщат в "истерия".
До това се стигна след седмици на яростни заглавия в печата и политически заплахи, изобличаващи опасността, която представляват новоприетите страни от бившия комунистически блок, пише изданието.
Вестникът се спира на изявленията на правителството, че Великобритания тепърва ще решава дали на работници от двете източноевропейски държави да бъде отказан свободен достъп до трудовия пазар в страната.
"Индипендънт" припомня както плашещите заглавия в медиите, така и изявленията на политици, според които имигрантите ще препълнят британските болници и училища, ще намалят заплатите в строителния бранш и ще доведат до увеличаване на престъпността и дори до нова СПИН епидемия.
Според вестника, който се позовава на експерти, някои противници на политиката на "отворени врати" базират аргументите си на
невежество и предразсъдъци
Независимата Служба за имиграционни съвети (IAS) осъди "зле информираните коментари" относно наплива на работна ръка, свързвайки го с "истерията" около присъединяването на Полша и други страни през 2004 г.
Действителността е малко по-различна от коментарите на онези, които не са проучили добре фактите, преди да направят необмислени изказвания, казва пред вестника изпълнителният директор на IAS Кийт Бест.
Предвижданията за броя на румънците и българите, които ще пристигнат във Великобритания, се различават значително - числото се движи от 300 хил. през първите 20 месеца до 56 хил. за първата година. Според британското МВР официална прогноза няма.
Правителството обаче намекна вчера, че се готви да възприеме по-предпазлива линия в сравнение с твърдението на министъра на търговията и промишлеността Алистър Дарлинг ден по-рано, че гражданите от двете страни няма да бъдат посрещнати с "отворени обятия".
Говорител на "Даунинг стрийт" подчерта, че решение по този въпрос ще се вземе "в подходящ момент" до края на годината.
Дани Срискандараджа, асоцииран директор на британския Институт за обществено-политически изследвания (IPPR), от своя страна предупреждава, че отношението към хората, идващи от Източна Европа, се ожесточава.
"Говореше се за хора, търсещи изгодно убежище, за незаконно пребиваващи. Сега това се прехвърли върху новопристигащите, които се оказват източноевропейци."
Според него в обществото и медиите има слоеве, завладяни от постоянния стремеж да превърнат в изкупителна жертва някои имигрантски групи,
просто защото те са лесна мишена
Отделно е поместен коментар от бившия генерален директор на Конфедерацията на британската промишленост сър Дигби Джоунс, според който полските имигранти например са допринесли значително за местната икономика след присъединяването на страната им към ЕС.
Не можете да обвинявате имигрантите, че са готови да работят за заплати, които макар на нас да ни изглеждат ниски, са много по-високи, отколкото в собствената им страна, заявява той.
По-нататък "Индипендънт" публикува списък на разпространяваните в медиите заблуди, свързани с евентуалния приток на имигранти от България и Румъния към Острова, като предоставя данни, които оборват всяко от твърденията.
Заглавията... и истината
"Спрете вълната от имигранти в ЕС... ХИВ-позитивните деца са бомба със закъснител за Великобритания" (в. "Сънди експрес" от 20 август).
Твърдение: Великобритания ще бъде изправена пред бомба със закъснител във формата на ХИВ, когато румънски младежи нахлуят във вече претоварените британски здравни служби.
Действителност: По данни на ООН румънците с ХИВ или СПИН са общо 15 850, като 2/3 от тях са заразени, докато са живели в държавни детски домове в края на 80-те години. Делът на заразените представлява 0,7% от населението на страната - малко по-малък, отколкото в Обединеното кралство.
"Имигрантите от Източна Европа тласнаха безработицата до най-високото равнище за последните шест години" (в. "Дейли мейл" от 17 август).
Твърдение: Безработицата скочи до най-високите си стойности за последните шест години заради хилядите работници, пристигнали от Източна Европа.
Действителност: Макар че безработицата отбеляза ръст през миналия месец, броят на работещите се увеличи с 42 хил. души за трите месеца до март т.г. и с 240 хил. за една година, с което трудовата заетост достигна 28,94 млн. души - най-голямата от създаването на регистрите през 1971 г. насам.
"Имигрантите са причина заплащането на британците да падне с 50%" (в. "Сън" от 18 август).
Твърдение: Възнаграждението на британските строителни и упражняващи друг физически труд работници спадна с 50% заради притока на източноевропейските имигранти, които работят при по-ниско заплащане.
Действителност: Средните доходи от заплата, без премиите, за юни т.г. показват 3,9% ръст за една година и 0,1% увеличение в сравнение с предходния месец. При включени премии заплащането се е увеличило с 4,3% за една година и с 0,2% в сравнение с предходния месец.
"Необузданата имиграция изтиква британеца зад борда" ("Дейли телеграф" от 18 август).
Твърдение: Безпрецедентното количество нови пришълци намалява броя на свободните общински жилища.
Действителност: Недостигът на жилища във Великобритания датира отпреди пристигането на източноевропейските имигранти, а работниците от новоприсъединилите се към ЕС страни нямат право да кандидатстват за общинско жилище.
"Наздраве, идваме да ви ограбим" (в. "Пийпъл" от 20 август).
Твърдение: Шефовете на българската мафия замислят да наводнят Великобритания с хероин, проститутки и оръжие след влизането на страната в ЕС през януари.
Действителност: Според Центъра за изследване на демокрацията (CSD.bg) в София престъпността в България е по-ниска от средната за Европа, а между 2001 и 2004 г. броят на престъпленията е намалял наполовина. Днес сигурността в страната е по-висока, отколкото в Дания и Австралия.
"Как трафикантите на хора внасят деца роби във Великобритания" (в. "Сънди телеграф" от 4 юни).
Твърдение: Обединеното кралство вероятно ще се превърне в най-предпочитана дестинация за трафика на жени и деца след присъединяването на България и Румъния към ЕС догодина.
Действителност: Държавният департамент на САЩ приветства наскоро усилията на България да пресече трафика на хора, като осигурява защита на свидетелите и позволява екстрадирането на заподозрени и изправянето им пред съд в чужбина.
Броят на присъдите за трафик на хора, издадени от български съдилища, се е увеличил близо пет пъти през миналата година и е достигнал 34.
"Националните здравни служби и училищата са застрашени от наплива на имигранти към ЕС" (в. "Таймс" от 31 юли).
Твърдение: Правителствен доклад предупреждава, че училищата и болниците ще трябва да се справят с притока на хора от Източна Европа.
Действителност: Имигрантите представляват 8% от работната сила, а осигуряват 10% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Обединеното кралство.
Според докладите на "Ърнст енд Янг" те са по-скоро добри данъкоплатци, отколкото бреме за хазната, като чрез плащаните данъци облекчават разходите за пенсии и помагат за поддържането на лихвения процент поне с 0,5% по-нисък, което се равнява на 500 лири стерлинги годишно върху средната ипотека.
"Имигрантите ще ни наводнят" (в. "Дейли стар" от 24 юли).
Твърдение: Великобритания ще бъде залята от около 145 хил. прогонени от бедността имигранти от България и Румъния след присъединяването им към ЕС.
Действителност: Според IPPR през първата година след приемането им в ЕС могат да се очакват 56 хил. имигранти общо от двете страни, като 41 хил. от тях ще бъдат румънци.
Проучване на българското правителство показва, че едва 2,9% от населението на страната възнамерява да емигрира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!