Според представителите на курорта причината за намалението не е отливът на туристи, но на вътрешните страници в "24 часа" пише, че през последната година леглата в българските хотели са се увеличили с 30%, а туристите - само с 10%, а това води до срив в цените, който пречел на всички.
Българските вестници коментират и предложението на Либия СПИН-делото с българските медици да се реши чрез преки преговори между България и семействата на заразените деца.
"Сега" обявява на първа страница: "България отказа откуп на Либия. Кадафи приложи тактиката "Локърби".
Либия пробва нов рекет, смята "Дневник", който е съгласен с Външно министерство, което отхвърли предложението като "неуместно".
"Така се пресича възможността Либия да ни прехвърли отговорността за изхода от делото, като по този начин тушира вътрешните си проблеми и едновременно с това се разтовари от международния натиск. И второ - формулата "преки преговори с жертвите" сама по себе си би била най-прекият път да признаем, че медиците ни са виновни... Либия сама даде още един аргумент към тезата, че обвинението е несправедливо, делото - опорочено, а процесът изцяло обслужва вътрешнополитически проблеми", пише "Дневник".
"Труд" публикува пореден анализ за българското присъствие в Ирак.
Според Бойко Пангелов участието във войната носи повече беди, отколкото ползи. България е спечелила много повече инвестиции от Европа, отколкото от САЩ, въпреки присъствието си в Ирак, а същевременно е под натиск да опрости дълговете му.
Не се знае и как ще завърши кандидатпрезидентската надпревара в САЩ. Авторът предлага България да се изтегли плавно, като "лавира според чергата", както "се е опънала на САЩ заради Международния наказателен съд".
"Новинар" е интервюирал командира на втория български батальон в Ирак подп. Петко Лилов, който казва: "Ако се държахме като окупатори в Ирак, нямаше да ни стигнат силите".
Лилов смята, че обстановката там се променя бавно и "едва ли тази необходимост, която е била в началото на главната операция, ще изчезне скоро".
Всекидневниците пишат още, че българите дават 800 млн. евро годишно под масата за здраве.
Данните са от Сдружението на българските фармацевтични производители, които се позовават на проучване на парламентарната здравна комисия.
Парите отиват за трансплантации, операции в чужбина и за плащане на ръка в болниците.
"Дневник" разкрива, че "Кремиковци" е в процедура по несъстоятелност, като съдът е назначил временен синдик след иск на фирма за неизплатени 0,5 млн. лева.
Информацията е потвърдена от председателя на надзорния съвет на "Кремиковци" Божко Бонев, който обаче отрича в завода да действа синдик.
Не за първи ден вестниците пишат и за рекордно високите цени на доматите това лято.
Според "24 часа" 48-часов безмитен внос ще реши кризата, а агроминистерството е между чука и наковалнята, защото ако свали митата, ще започнат протести на производители, а ако не го направи и цените продължат да растат, ще бъде обвинено, че не защитава 8 млн. потребители.
"Сега" публикува карикатура, на която кметът на българската столица Стефан Софиянски е изобразен в кабинета си, а на стената са отбелязани 50-ина чертички под надпис "Днес бях кмет".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!