Е сента на 2006-та ще отбележи най-ниската избирателна активност за последните 16 години. Две седмици преди вота за президент само 34,5% от гласоподавателите са решили да отидат до урните, прогнозира пред "Труд" социологът Цветозар Томов от агенция "Скала".
Това не са повече от 2,1 млн. Изключено е броят на упражнилите правото си на глас да са над 2,85 млн., колкото гласуваха на първи тур на президентските избори през 2001 г.
Според Томов, хората с най-голямо нежелание да гласуват са избирателите на ДПС. Той обаче смята, че партията разполага с организационни лостове за промяна на ситуацията. Такава промяна би се отразила силно на активността в смесените райони.
Слабото разпознаване на участниците в изборите говори за
вяла кампания,
смята социологът. Всеки пети българин не посочва спонтанно дори действащия президент за кандидат в тези избори. Основните конкуренти за второто място - Сидеров и Беронов - се разпознават от малко над половината избиратели.
По принцип по-слабо разпознатият кандидат би следвало да има повече резерви за събиране на гласове, обяснява Томов. Тази възможност обаче може и да не се осъществи на практика.
Втори тур ще има,
категоричен е социологът. Заради ниското участие изглежда невъзможно да се изпълни конституционното изискване - 50% активност, за избор от първи тур.
Колкото и да са изчистени избирателните списъци от "фантоми", в тях ще има доста над 6 млн. имена, а вероятността да гласуват над 3 млн. е ниска.
Двама от кандидатите за президент - Любен Петров и Григор Велев, няма да прескочат еднопроцентовата бариера от всички избиратели и ще вземат максимум 2% от действителните гласове. Засега генералът изглежда с по-добри шансове да остане предпоследен, обяснява Томов.
Петър Берон твърдо ще е пети - с резултат на достатъчна дистанция от последните двама и от първите трима.
Според социолога от "Скала" останалите четирима кандидати
не са статисти в кампанията.
В последните дни имало признаци на растяща подкрепа за Георги Марков сред десния електорат. Разликата му до "официалния" десен кандидат Неделчо Беронов не изглежда непреодолима.
Томов е категоричен, че електоратите им са като скачени съдове и е напълно възможно Беронов да дръпне рязко от гласовете на Марков в последния момент.
Неделчо Беронов все още се подкрепя сравнително апатично от десните гласоподаватели. Засега не повече от 1/3 от тях са готови да го подкрепят. Изглежда, че губи състезанието със Сидеров за второто, балотажно място, констатира социологът.
Според него
интрига при двамата е теоретично възможна
при две "ако": мобилизация на десните в полза на Беронов и отлив от Марков; сегашната тенденция за нарастване на подкрепата за Сидеров да се пречупи - т.е. "той да е достигнал "тавана" на влиянието. Малко вероятно е обаче да се случи и едното, и другото, смята Томов.
По думите му големият въпрос е как ще се представи лидерът на "Атака". В момента той е убедително втори, събира близо 500 000 гласа, и то без да е разпознат като участник в кампанията от близо половината българи.
Томов и колегите му смятат за много вероятно Сидеров да събере около една трета от гласовете на първи тур - с около 10% повече, отколкото събира сега.
От друга страна, обяснява социологът, мобилизация в подкрепа на Сидеров може
да породи сходни процеси
и по отношение на Първанов и Беронов. Това би вдигнало избирателната активност над очакваната към момента.
Преизбран ли е вече Първанов, пита Томов от страниците на "Труд". Според него е рано да се каже, но изглежда с добри шансове. Той е лидер в надпреварата и има сигурната подкрепа на около 1/6 от всички избиратели. Обаче засега не забелязваме действащият президент да разширява подкрепата си, обяснява Томов.
Той прогнозира балотаж Първанов - Сидеров с преднина на Първанов на първи тур, но по-малка от тази, която се измерва в момента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!