В сички европейски страни започват да се ориентират към възобновяемите източници на енергия, но сега се отправяме първо към Германия.
Германия, която заедно с Дания е лидер в това отношение, се насочва към геотермичната енергия. Най-интересното е, че пример в тази област представлява германският парламент - Бундестагът, който се отоплява с геотермична енергия.
Все повече институции и частни лица обаче започват да предпочитат този източник на енергия. В берлинския квартал "Панков", Уве Барш е собственик на едноетажна къща с двор и е наел фирма, която да прокопае над 60 м в земята, в търсене на топла вода.
"Направих този избор, за да пестя енергия и да намаля сметките си. Това е възможност, която не трябва да се изпуска. Ако направим сравнение с познатите ни енергийни източници този начин на отопление ще ми излезе два пъти по-евтин.
Освен това така опазваме околната среда, а и няма риск за никого. Сметките за отопление ще бъдат около 540 евро годишно", разказва Барш.
Вярно е, че топлината взета дълбоко под земята е безплатна, но все пак помпата, която качва водата на повърхността работи с ток. Затова и този тип енергоизточник има своята цена, но тя е доста по-ниска от традиционните източници на отопление.
Все повече хора се насочват към геотермията за отопление
и вече всеки десети строеж в Германия има помпа за качване на водата до повърхността. Общият брой на вече инсталираните помпи е около 100 000.
В Португалия са си поставили доста амбициозни цели по отношение на възобновяемите енергоизточници. Става дума дори за цели, които са по-амбициозни от европейския проект до 2020 година произвежданото електричество от възобновяеми източници да достигне 21%.
Трябва обаче да се отбележи, че Португалия има доста сериозно предимство - интензивното слънчево греене. В същото време всеки може да констатира, че слънчевите по покривите на къщите се виждат доста рядко, въпреки че страната се нарежда на едно от първите места в Европа по продължителност на слънцегреенето.
На север средното слънцегреене е около 1600 часа, но на юг то достига 3300! Статистиката от 2005 г. сочи, че Португалия се нарежда в средата на европейската класация по използване на фотоволтаични уреди.
Брюксел призова Лисабон да намали емисиите на газове, причиняващи парников ефект и така в южните райони на страната и особено в областта Алентежо наред с портокаловите и маслинови дръвчета
започнаха да никнат "плантации" със слънчеви панели
Електроцентралата Серпа, която е най-голямата в Европа, работеща със слънчева енергия, произвежда вече 11 мегавата, достатъчни за захранването на 8 000 домакинства, а в момента се правят проучвания за два нови проекта.
Лисабон си е поставил за цел да достигне производството на 95 мегавата електроенергия от слънцето, но въпреки това вниманието е насочено и към добиването на енергия от слънцето за домашни цели.
Предвижда се до 2010 г. със слънчеви панели да бъдат снабдени 50 000 домакинства и постепенно те да станат задължителни за всички нови строежи.
За да се стимулира използването на възобновяемите източници на енергия, догодина ще има данъчни облекчения в размер на 777 евро на домакинство за тези, които имат слънчеви панели.
България е богата на геотермални ресурси, но голямата част от 700-те проучени извора се използва за басейни, бани и балнеология, а само ограничено количество за отопление на сгради.
Има различни пречки - институционални, правни, технически, екологични.
Добър пример за преминаване от отопление с гориво към отопление с геотермална енергия е община Сапарева баня.
Там на практика се реализира потенциала на възобновяемите енергийни източници в България.
Сапарева баня е разположена в подножието на Рила и в геотермалното находище на градчето се намират най-горещите геотермални извори на България с
температура 98 градуса по Целзий при излаз на водата
Плувният басейн използва минерална вода. В обществената баня минералната вода се изпомпва в резервоар, за да се охлади до 37 градуса.
Всички, които ги посещават след работния си ден, казват, че водата "измива" умората и стреса.
Освен за балнеолечение, геотермалните води се използват и за отопление на обществени сгради. Отделно топлата минерална вода се използва за развитие на оранжерийното производство.
С минерална вода се отопляват две училища, две административни сгради, сградата на общинската администрация, поликлиниката, детската градина.
Проектът между общината и екологично сдружение "За земята" включва изграждане на локална геотермална централа, която захранва отоплителната мрежа на сградите и по този начин е заменено отоплението с нафта на отопление с геотермална вода.
Впоследствие сравнението на сумите от цената на спестената нафта с разходите за заплащане на геотермалните води, показва реална висока годишна икономия за отопление.
Годишната икономия на нафта е 21 т. С реализиране на проекта се преследва и една съществена екологична цел - намаляване на емисиите от въглероден двуокис до 4 т годишно.
Много ползи носи този начин на отопление на детската градина. Топлопреносната мрежа е обезопасена откъм взрив и пожар. Отсъстват обичайните шумове и вибрации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!