П оредната статия за трафика на български бебета се появи чуждия печат.
Репортажът на Никола Смит в "Сънди таймс" (в същия брой авторката пише и за Сидеров - бел.ред.), започва от пловдивската Шекер махала, където се представя за бездетна майка, търсеща бърз и лесен начин да осинови бебе.
Предлагат й Калинка за 11 000 лири стерлинги. Чичото на Калинка Румен, който се надява да намери работа в Лондон, когато България влезе в ЕС, й обяснява, че няма да е трудно да се уредят документите по осиновяването. Той познавал адвокат, който можел "да уреди нещата" за един-два дни, ако му се плати добре.
Впоследствие обаче исканията на журналистката да направи няколко снимки на бебето предизвикват подозрения и й се казва, че няма да има продажба.
Трафикът на бебета от бедната ромска общност в България е все по-сериозен проблем според полицията и социалните служби, пише Смит.
Все повече деца биват продадени още преди да са се родили,
отбелязва тя. Някои жени искат назаем пари от лихвари, които после вземат
бебетата им вместо заплащане. Други стават жертва на престъпници, които търсят уязвими самотни майки с непланирана бременност, разказва журналистката.
Авторката дава пример с 29-годишната Албена от бургаския ромски квартал Горно Езерово, която през април в напреднала бременност е била подмамена в Гърция с обещания за работа.
Там тя случайно разбрала, че няма да получи работа, а ще й отнемат бебето, за да го продадат. Тя и три други бременни жени, които били в една стая с нея, се развикали, един минувач повикал полиция и жените били върнати в България.
Дъщеричката на Албена - Мария се ражда на 17 май. Главата й е покрита с екзема, а майка й няма достатъчно пари да я лекува. Личи си обаче, че тя наистина обича детето си, пише Смит.
Не съм искала да я продавам, нямах такова намерение, казва Албена, която здраво държи детето в прегръдките си. Тя се готви да свидетелства в съда срещу хората, които са я подмамили в Гърция.
Пазарната цена за новородено ромче е между 11 000 и 16 000 лири,
но майката получава между 1000 и 1500 лири, разкрива още авторката.
Ръководителката на имиграционната служба в Бургас Ирина Буланова казва, че жените често биват заплашвани от престъпни банди, ако решат да свидетелстват.
"Проблемът с трафика на бебета е нещо съвсем ново и е наистина много отрицателно явление в обществото ни. Моля обаче да имате предвид, че страната ни си дава сметка, че това е проблем и българските закони биват модернизирани", казва Буланова.
Допреди две години в България нямаше закон срещу продажбата на бебета, а и той бе насочен само срещу трафикантите. Този месец ще се внесе изменение, което да санкционира майките, които продават бебетата си с една до шест години затвор и глоба до 5000 лири, отбелязва авторката на репортажа.
В края на статията е поместена следната справка за България -
близо половината население живее с по-малко от лира и половина на ден, средният месечен доход е 135 лири, а безработицата е 9%.
Отбелязва се също, че по различни оценки през първите две години след влизането на България в ЕС във Великобритания ще пристигнат между 3400 и 170 000 български имигранти.
Като проблеми се посочват корупцията и организираната престъпност. Изтъква се, че от 2001 г. са убити 150 души при поръчкови убийства, а няма нито един осъден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!