Б орбата с корупцията в Румъния ще отслабне, след като страната стана член на ЕС, предупреждава румънският министър на правосъдието Моника Маковей в интервю за EUobserver.com.
Само дни след като Румъния бе приета в съюза, Маковей казва, че политическата подкрепа за реформите видимо спада, въпреки предупрежденията на Европейската комисия.
Бивш активист в областта на правата на човека, Маковей не е политически обвързана и се ползва с подкрепата на президента Траян Бъсеску, спечелил изборите през 2004 г. с обещания за борба срещу корупцията.
Маковей е високо ценена в Брюксел за това, че успя да "разтърси" силно нереформираната съдебна система и да сложи край на ненаказуемостта на политическата класа в Румъния, пише ЕUovserver.
Пред изданието обаче Маковей споделя, че се чувства изолирана.
"Мисля, че сред членовете на правителството и моите колеги в парламента никой не ме обича.
Забелязах това, когато се приближавахме до датата на членството. Когато тази дата стана сигурна, антикорупционните мерки станаха все по-нежелани и критикувани", споделя тя.
Според нея фактът, че Румъния е подложена на стриктния контрол на ЕК дори и след пълноправното си членство е много положителен.
Добре е да продължим да имаме тесни контакти с ЕК и да изпращаме редовни доклади, за да сме сигурни, че започналите реформи ще завършат с хепиенд, казва Маковей и подчертава, че натискът от Брюксел е важен, за да може старата политическа класа да бъде реформирана.
Макар срещу някои висши румънски политици - като бившия премиер Адриан Нъстасе например, да бяха повдигнати обвинения в корупция, Маковей изразява загриженост, че подобни дела се бавят и ще се окажат истинско изпитание за съдебната система.
Що се отнася до процесите срещу депутати, народните избраници са съдени от специална институция - Върховният съд, членовете на който обаче, по думите на правосъдния министър, не са съвсем отделени от политическата класа.
"Тук имаме съдии, които са с доживотен мандат. При това са назначени от предишния президент Йон Илиеску, без да са спазени никакви формални процедури, никакви критерии, няма никаква прозрачност", обяснява Маковей, като подчертава, че шефът на Върховния съд е бил личен съветник на Илиеску.
Тези хора хранят топли чувства или най-малкото привързаност към партията, която ги е издигнала до високите постове, коментира Маковей.
Румънският премиер Калин Попеску Таричану отхвърли обвиненията на Маковей. По думите му министърът на правосъдието "има проблеми с твърде много хора".
"Маковей трябва да знае, че има собствена отговорност като министър. Приемането на законите в областта на съдебната система не е част от отговорностите на премиера, а на министъра на правосъдието.
Въпреки това, бих искал да кажа, че от 1 януари 2005 г., когато Маковей дойде с пакет от законодателни предложения за борба срещу корупцията, винаги съм я подкрепял срещу нагласите, които по това време бяха срещу нея", каза още Таричану.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!