З аради застрашените от затоплянето на климата полярни мечки и стопяващите се заради обезлесяването тропически гори туризмът с етикет "Застрашената планета" се радва на все по по-голям успех, информират професионалисти от сектора.
Все по-често хората посещават някои места, защото са убедени, че те ще се променят и искат да ги видят такива, каквито са сега, обяснява пред Франс прес Кен Шапиро, главен редактор на специализираното американското сп. "Травълейдж уест".
Според Шапиро т.нар. "туризъм на екологичните катастрофи", започнал преди около две години, е на път да се превърне във важен източник на доходи в сектора.
Все повече заможни и загрижени за околната среда западни клиенти избират дестинации, които ще им позволят да видят ледниците в Антарктика, снеговете на Килиманджаро или Големия бариерен коралов риф край Австралия - всички изложени на опасност заради затоплянето на климата.
Под мотото "Живот сред дивата природа" набират популярност и екскурзиите в Африка, разказва Рос Кенеди, управител на туроператорска агенция "Африка Албида туризъм". Тя организира сафарита в Зимбабве с отсядане в ловни вили, пръснати из саваната, за да се пренощува възможно най-близо до природата и животните.
Промените в околната среда влияят все по-силно при избора на дестинации, убеден е от практиката Кенеди. "Хората си казват: трябва да посетим тези места преди да изчезнат".
Неговата фирма, която стопанисва вилите близо до водопада Виктория, разположен на река Замбези, е регистрирала 4% ръст в броя на посетителите през 2008 г. въпреки политическата нестабилност в Зимбабве. Броят на американските туристи на практика се е увеличил три пъти за четири години.
На другия край на планетата, пътешествията към Антарктика и нейните ледници са на път да се превърнат в класика в жанра. През изминалия сезон там са били 46 хил. посетители, два пъти повече, отколкото преди пет години, отбелязва Асоциацията на туроператорите в Антарктика.
"Регионът впечатлява със своята необятност, отдалеченост, чистотата и уникална фауна - пингвини, тюлени и китове", обяснява Хуан Кратцмайер, 38-годишен аржентинец, организирал над 30 туристически екскурзии до ледения континент.
"На другия край на земното кълбо" в картата на световния екологичен леден туризъм е Чърчил, селище с 923 жители, сгушено в дъното на залива Хъдсън, в далечния канадски север. Чърчил е предпочитана дестинация въпреки че дори няма път, който да свързва селището с останалата част от страната.
Наречено "световната столица на полярните мечки", градчето привлича тълпи от туристи, които могат да зърнат от специално предназначени за целта автобуси плоскостъпните животни.
Чърчил, до който не може да се стигне нито със самолет, нито с влак ,успя да си намери място в света на туризма поради една единствена причина - застрашените от изчезване животни, смята Шапиро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!