Б ългария е с най-слаби резултати по компютърна грамотност на населението - 70% от мъжете и 69% от жените нямат никакви умения за работа с компютър.
Това сочат резултатите от най-новото изследване на Евростат по повод международния ден на жените 8 март, цитирано в Computing.co.uk.
Проучването е имало за цел да определи разликата между мъжете и жените в компютърната грамотност, образованието и равнището на безработицата, пояснява БГНЕС.
Италия, Ирландия и Португалия също са показали ниско равнище на компютърна грамотност. В самата Великобритания неспособни да извършват основни компютърни операции са близо 40% от жените и 30% от мъжете.
Общият резултат за всички държави от ЕС показва, че 44% от жените и 38% от мъжете нямат никакви компютърни умения, докато 29% от мъжете и само 15% от жените са попаднали в категорията на хората с по-висока квалификация в тази област.
Дания е с най-високи показатели - компютрите са "тера инкогнита" само за 18% от жените и 14% от мъжете, докато висока степен на грамотност демонстрират над 50% от представителите на силния пол.
Способностите на участниците в анкетата (във възрастовата граница 16-74 години) са били тествани чрез въпроси относно шест компютърни задачи.
Някои от тях били свързани с базисни умения като копиране или преместване на файл/папка и използване на командите "copy" (копирай) и "paste" (вмъкни) при работа с текстов файл.
Други включвали елементарни математически операции - събиране, изваждане, умножение и деление - в таблица, компресиране (свиване) на файлове и свързване/инсталиране на периферни устройства като принтер или модем.
Последната задача била "висш пилотаж" - написване на компютърна програма с помощта на специализиран програмен език.
Нивото на участниците, които са отбелязали, че могат да се справят с пет и повече задачи, е било оценено като високо, докато онези, които са посочили нулата, са определени като хора без никакви компютърни умения.
При жените у нас 5% са посочили висока квалификация, 14% са със средна, а 12% - с ниска. Мъжете с висока степен на компютърна грамотност са повече - 8%, но изостават в групите със средна и ниска (съответно 12 и 10%).
В проучването на Евростат фигурира и още статистическа информация за нашата страна.
По данни от 2005 г. българките например са на предпоследно място по очакваната продължителност на живота - средно 76,3 години, "изпреварени" само от румънките с 75,4.
При българите този показател е по-нисък - средно 69 години, но по-малко от тях живеят мъжете в Естония, Латвия, Литва, Унгария и Румъния.
Прогнозите за 2050 г. обаче сочат тази възраст да нарасне до 82,6 години при жените и 78,2 при мъжете.
За сравнение, като цяло в ЕС средната продължителност на живота е 81,5 години за нежния пол и 75,4 за представителите на силния.
По отношение на безработицата българката се доближава до средния показател в общността - 8,8 у нас и 8,5 във всичките 27 държави членки. При мъжете разликата е по-голяма - тук без работа стоят 8,2%, а в целия ЕС този показател е по-нисък, 6,7%.
Особено големи разминавания в числата има в графата "почасова работа" при жените като дял от общата заетост. В България така се трудят едва 2,7%, докато в ЕС този процент е доста по-висок - 31,4.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!