В секи пети българин всяка година развива депресия, състояние на тревожност или зависимост от алкохол. Това показват първите обобщени резултати от национално изследване на здравето и стрес, извършено по инициатива на Световната здравна организация (СЗО).
България е тревожна нация - такъв е резултатът от проучването, за което са били анкетирани хора над 18 години, уточнява Би Ти Ви (bTV.bg).
Българите най-често страдат от тревожност. Това означава, че са в постоянно очакване нещо лошо да им се случи, констатират експерти.
Състоянието на тревожност лекарите описват с появата на сърцебиене, стягане на мускулите и чувство за безизходица. Много от анкетираните обобщават симптомите с думите "Умира ми се!".
При емоционални проблеми жените изпадат предимно в депресия, а мъжете стават зависими от алкохол. Много малък е процентът на тези българи, които считат, че трябва да отидат на лекар.
Малък е и процентът на тези, при които лекарят успява да разпознае, че имат такова заболяване.
Едва 30% от развилите психични разстройства осъзнават проблема и търсят лекарска помощ, но в повечето случаи твърде късно.
Това означава, че има един голям дял скрита болестност, която блокира уменията на хората да си вършат работата, да си гледат децата, да встъпват в емоционално-смислени връзки един с друг.
В сравнение с другите европейски държави резултатите са по-лоши само в Украйна.
Все още се анализират причините, защо българите се усмихват все по-рядко.
Анкетираните посочват емоционален срив при развод, липса на пари и работа, домашно насилие или наследственост.
Специалистите обобщават, че само лекарствата не могат да решат емоционалните проблеми, а трябва и психологична помощ и допълнително обучение на семейните лекари.
Преди повече от година изследване на УНИЦЕФ показа, че българските деца най-рядко твърдят, че са щастливи спрямо връстниците им в Европа.
59% от българчетата между 9 и 17 г. заявили, че са щастливи. Това е с 11% по-малко от останалите страни в преход и с 22% по-малко от западноевропейските.
От проучените от УНИЦЕФ 35 европейски и азиатски страни по-зле са само Македония и Азербайджан.
Едва 45% от българчетата посочили семейството като източник на щастие, а 46% се смятат за нещастни в училище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!