По желание на кандидатите те ще могат да се явят или на тези два изпита, или на нововъвеждащия се тест, уточни Наков.
Все още не е ясно колко въпроса ще включва тестът, който ще обхваща учебния материал по основните предмети от V до VII клас.
"Учениците ще трябва да учат много съзнателно през учебната година. Надяваме се, че това ще бъде напълно достатъчно като подготовка. Искаме един различен тест, в който наистина да може да се провери много цялостно кандидат-гимназиста.
Да не се провокира към зазубряне и механично отговаряне на всички въпроси, както прави действащата схема към момента, т.е. да се доближим до едни международни стандарти в тази посока и дадем на родители и ученици това, което очакват от нас", обясни зам.-министърът за новата форма на кандидатстване за гимназиите.
В края на тази учебна година децата няма да държат национални изпити след IV и VIII клас.
В интервю във вчерашния брой на в. "24 часа" министърът на образованието и науката Игор Дамянов обаче коментира, че системата с двата вида изпити става много сложна, а данните не са съпоставими.
"В единия случай имаме литература и математика, проверяващи усвоеното в VII клас. А сега въвеждаме тест, включващ въпроси по литература, математика, обществени и природни науки и обхващащ преподаваното от V до VII клас. Децата не биха били поставени при равни условия", казва министърът.
"Тестът няма да оценява способността на детето да помни наизустените на уроците теми и въпроси, а ще проверява мисленето им. Става дума за разбиране и интерпретация на материала", добавя Дамянов на въпрос няма ли това да увеличи бройката на предметите, по които ще се взимат частни уроци.
Дамянов съветва седмокласниците да се готвят за теста, като внимават повече в час и изискват от учителите качествено преподаване, а родителите - да престанат да мислят за частните уроци като за панацея за висока успеваемост.
Тестовете с нищо няма да надвишават ученото в училище, уверява министърът.