Ч есто може да чуете, че ако една жена носи сутиен, това по никакъв начин не влияе върху риска от евентуална поява на рак на млечната жлеза. В действителност обаче това не е толкова сигурно.
Този въпрос не отскоро се обсъжда от специалистите. И ако производителите на сутиени твърдят, че такава зависимост няма, от Института за болести на цивилизацията на Хаваите твърдят, че все пак връзка има.
Според тях при жените, които носят ежедневно този атрибут повече от дванадесет часа, вероятността да се разболеят 20 пъти по-голяма, отколкото при дамите, които въобще не го ползват или го носят по-кратко време.
Изводът се потвърждава и от факта, че в много африкански и азиатски страни, където жените традиционно не носят сутиени, боледуват от рак на гърдата много по-рядко.
Обяснението на специалистите е, че в областта на гърдите и основно в подмишничната вдлъбнатина са съсредоточени значително количество лимфни възли и съдове. Поддържайки и стягайки гърдите, сутиенът оказва допълнителен натиск върху тях.
Разбира се, твърде невярно би било да определим бельото като единствена причина за рака на млечните жлези. Има и други причини, и то много по-сериозни.
За една от тях дълго време се е смятал абортът, но преди няколко години това схващане бе окончателно отхвърлено - група датски учени след внимателни анализи на медицинските данни на 1,5 млн. жени, родени между 1953-та и 1978 г., опровергаха с достатъчно доказателства това дълго съществувало твърдение.
Преди време някои биолози са били категорични, че растящите и размножаващи се по време на бременност гръдни клетки са особено податливи да се преобразуват в злокачествени.
Днес вече има повече от 40 изследвания, направени в различни страни, но засега резултатите са противоречиви.
Работата на датските учени опроверга връзката между аборта и рака на гърдата, но за съжаление и това изследване не дава отговор на въпроса каква е вероятността за жените, които по медицински причини са направили аборт до 18 седмица от бременността, да се разболеят.
Според някои учени късният аборт увеличава опасността от образуване на рак на гърдата два пъти, докато други твърдят, че това съвсем не е безспорно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!