"Властта отлага засега доплащането в болниците", съобщава "Труд". Премиерът Сергей Станишев събра вчера в Министерския съвет шефове на болници от цялата страна.
С министрите на здравеопазването и финансите Радослав Гайдарски и Пламен Орешарски бяха обсъдени най-болните проблеми на здравната система.
Засега доплащане в болниците няма да се въвежда, обяви след дискусията проф. Гайдарски.
Според него българинът е беден и не може да си позволи такъв разход. И здравната вноска остава същата.
"Дебатът за здравеопазването - нищета на идеи", е коментарът в "Дневник". Отбелязва се, че от началото на реформата обществото се манипулира с идеи, които не отиват по-далеч от повърхността на проблемите.
Идеи на медици и политици, без едните и другите да са експерти по социална медицина и управление на здравеопазването. Според автора не е разумно една сфера на обществото да се обсъжда откъснато от останалите.
"Станишев уплаши царската партия", казва в интервю за "Труд" депутатът от ДСБ Нено Димов. Изявлението на премиера Сергей Станишев за предсрочни избори той коментира така: "В поведението на управляващите това не е първата странност. Те са доста последователни в проявите си на безпътица, която ги мъчи.
Премиерът обаче заговори за вот за сплашване. Нито една от партиите в тройната коалиция няма интерес от предсрочни избори.
Всъщност БСП и НДСВ нямат интерес, а за ДПС е трудно да се говори, при тях важат други правила. Сплашването на жълтите бързо даде резултат - те промениха бунтарския тон веднага, появиха се червени говорители за имотите на царя и НДСВ се сви обратно там, където му показват, че му е мястото. Така че надали скоро ще видим по-голям трус."
"БСП изработи мита "Сапио", а Филчев беше оръдието", категоричен е експремиерът Иван Костов. В интервю за "24 часа" той се връща към делото "Сапио", където беше обвинен като бивш финансов министър, че е нанесъл щети на държавата.
Костов заявява, че документите са показали недвусмислено, че не е имало злоупотреби. "Що се отнася до това кой е имал полза от обвиненията срещу мен, безспорно това са социалистите, Филчев (бившия главен прокурор бел.ред.) бе само оръдието им.
Използваха го, дори когато прекрасно знаеха заключенията на прокуратурата и разследващите органи. Много е удобно да охулваш опонентите си само с лъжи и да скриваш истинските факти.
За съжаление това е грозна и недостойна черта на българските политици. Такова поведение деморализира обществото."
Лидерът на ДСБ съветва прокуратурата да не се държи като нагиздено медийно шоу, а да защитава обществения интерес и да бъде респектираща.
"Забраняват депутати да играят за кметове", пише "24 часа". Народните представители, евродепутатите, както и лицата на друга изборна държава или европейска длъжност не могат да бъдат регистрирани като депутати за кметове и общински съветници.
Това предвижда новият закон за местните избори, внесен от Надежда Михайлова, Ваньо Шарков и Димитър Йорданов. Бившата лидерка на СДС иска за вота наесен уседналост от шест месеца в страната или в държава от ЕС.
Синият проект залага интегрална бюлетина, листите за съветници да са преференциални, както и пряк избор на районните кметове.
"Човекът от народа" и асансьорният ефект в политиката", е анализът в "Монитор". Посочва се, че формирането на политическите кадри продължава да бъде най-тежкият проблем на българската партийна система.
"Входът" за политическа кариера и сега е контролиран от партийна лоялност, а не от готовност за носене на политическа отговорност.
Затова достигналите до Народното събрание "национални" политици, най-често предпочитат да следват партийната линия, вместо да поемат риск, ангажирайки се с решения.
Подценяването на експертния капацитет и партийния опит превръща народните представители в послушни депутати, а парламентът в "гара разпределителна" към властта, но не и в достойна цел на смислена кариера, коментира социологът Антоний Гълъбов.
"Връщат платеното висше в държавните университети", съобщава "Стандарт". Това предвижда стратегия за развитие на висшето образование, която министър Даниел Вълчев представи на жълтите депутати късно във вторник.
Идеята е всеки университет да има квоти за платено образование. Безплатното висше обаче няма да изчезне. ВУЗ ще определят индивидуално колко студенти може да приемат с минимална такса както досега.
Стратегията предвижда също така отличниците да учат без пари, а тройкаджийте да заплащат такси.
"Борисов: Аз съм лидерът на ГЕРБ", цитира "Труд" изявление на столичния кмет Бойко Борисов. "Аз съм си лидер на партията, аз съм си лидер на хората, които подкрепят ГЕРБ", заявява той.
Заради законови ограничения, които не позволяват действащ кмет да е шеф на партията, председател на политическата сила е Цветан Цветанов. ГЕРБ бе регистрирана от съда като партия на 6 март.
"Брюксел роптае срещу по-ниските данъци у нас", пише на първа страница "Сега". Европейската комисия вчера изненадващо подкани България да гони по-голям бюджетен излишък през 2007 г. и намекна, че не харесва поетия курс към по-ниски данъци.
Най-значителната промяна у нас т.г. е падането на данък печалба от 15 на 10%, което е най-ниското ниво за ЕС.
Ако приходите в бюджета вървят добре, осигуровките също трябва да паднат с три пункта в средата на годината. Официално в бюджета е заложен излишък в размер на 0,8% от БВП.
Според Еврокомисията е нужно по-голямо преизпълнение на приходите, за да се утвърди макроикономическата стабилност и да се ограничи дефицитът по
текущата сметка.
България трябва да подобри ефективността на публичните разходи, особено чрез реформа в здравеопазването, препоръчва още Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!