В САЩ, където на всеки 26 секунди се краде по една кола, много общини отвръщат на удара с коли примамки, които се оказват фатално изкушение за автокрадците, пише Франс прес.
Колите капани, които се затварят, докато крадецът е в тях, се паркират в бедни квартали или на паркинги, където обикновено стават кражби.
Инсталирана в колата камера заснема крадеца, щом той разбие вратата. Аларма предупреждава оперативния център на полицията, а джипиес система посочва къде е колата, накъде пътува и дори с каква скорост.
Щом полицейският екип бъде готов да арестува крадеца, двигателят на колата спира по подадена от полицията команда от разстояние. После вратите се заключват автоматично и крадецът няма друг избор освен да чака да го приберат силите на реда.
В окръг Арлингтън в предградията на Вашингтон полицията, която ползва коли примамки от 2002 г,. е доволна от спадането на кражбите - от 676 преди шест години на 302 миналата година.
Системата се е задействала 94 пъти, което е довело до 92 ареста, посочи говорителят на полицията на окръга Джон Лайл и уточни, че във сто процента от случаите е било повдигнато обвинение. С видеозапис на кражбата е трудно да се оспорва станалото, подчерта той.
"Използваме коли, за които се смята, че привличат крадците. Обаче не разкриваме нито типа коли, нито броя им", добави той.
Използваните за примамка коли са втора употреба - често това са "Хонда Сивик", "Хонда Акорд" и "Тойота Камри" - трите най-крадени модела в САЩ по данни на Националното бюро на застраховане при престъпления.
Застрахователната компания "Нейшънуайд" реши да дарява оборудвани коли примамки на полицейски участъци в рискови зони. Дадохме 29 коли и имаме списък от чакащи за 23, обяснява Ли Хърман, вицепрезидент по разследванията.
"Нейшънуайд" е раздала коли примамки на полицейските служби на големи градове като Далас, Хюстън или Детройт. Сред чакащите е Маями.
Далас наново задейства програмата си миналата седмица, след като я прекъсна за месец, защото преследвана кола примамка преди спирането на двигателя й уби на място 83-годишна шофьорка. Откакто програмата е създадена през 2004 г.в града по този начин са били заловени 245 автокрадци.
Естествено, видеозаписите от камерите на колите са много популярни в YouTube и в предавания на риалити телевизиите за ежедневието на полицаите.
Самата полиция понякога излъчва видеозаписи, на които се вижда как крадците минават от смях - когато хванат волана - към плач, когато ключалките се блокират и осъзнаят, че са в капан.
"Хубаво е, че така хващаме автокрадци. Но голямата "добавена стойност" на колите примамки е да ги използваме като реклама. Това оказва възпиращо действие", заявява Хърман.
По данни на Националния криминален информационен център на САЩ (NCIC) най-крадената кола през 2007 г. е "Хонда Сивик" модел 1995 г. След това са: "Хонда Акорд" (1991), "Тойота Камри" (1989), "Форд Ф-150" (1997), "Шевролет C/K 1500" (1994), "Акура Интегра" (1994), "Додж Рам" (2004), "Нисан Сентра" (1994), "Тойота Корола" (2007).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!