Т урската армия потвърди, че във вторник е осъществила "маломащабна" сухопътна операция в Северен Ирак, за да попречи на група кюрдски бунтовници да проникнат в Турция.
По информация на Анкара групата е понесла сериозни загуби.
Сухопътните сили са навлезли на няколко километра във вътрешността на Ирак от окръг Хаккяри (Югоизточна Турция). В съобщението на армията не се уточнява колко войници са участвали в операцията, започнала в нощта на понеделник срещу вторник.
Правителството на Иракски Кюрдистан беше съобщило, че около 500 турски войници са участвали в акцията, припомня АФП.
В съобщението армията заявява решимостта си да продължи този вид действия. Турските въоръжени сили ще продължат да поемат отговорностите си, посочва още генералният щаб.
След нахлуването сухопътните сили започнаха да се изтеглят вчера следобед.
Операцията последва след въздушните удари в неделя срещу кюрдски позиции в Северен Ирак. Според данни на прокюрдската информационна агенция "Фърат" при бомбардировките са загинали седем души, сред които двама цивилни.
Турската армия коментира и операцията през уикенда, като посочи, че точни данни за пораженията на обектите на Кюрдската работническа партия (ПКК) на територията на Северен Ирак и за броя на неутрализираните терористи все още няма.
Ясно е обаче, че на терористичната организация беше нанесен сериозен удар, както по инфраструктурата, така и по личния състав, се казва в съобщението, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Същевременно АП съобщи, че военното командване в Багдад е научило за турските въздушни удари в Северен Ирак постфактум.
Военното командване в Ирак не е знаело, че Анкара изпраща военни самолети, за да бомбардират северната част на страната, докато машините не са пресекли границата.
Командири и дипломати в Багдад са били разгневени, когато са били информирани за нападението в неделя, след като то вече е било в ход, съобщиха пред агенцията дипломатически и военни представители, пожелали анонимност.
Турската страна е информирала САЩ за въздушните удари чрез "военни канали" в Анкара, но след като първата група военни самолети вече са били във въздуха.
Говорителката на Белия дом Дейна Перино каза във Вашингтон, че няма да коментира вчерашната операция на турската армия, докато няма по-конкретна информация за това как е протекла, колко души са участвали и други детайли.
"ПКК е заплаха за Турция, Ирак и САЩ. Ние продължаваме да обменяме разузнавателни данни", добави тя.
Посланикът на САЩ в Анкара Рос Уилсън също каза, че Вашингтон ще продължи да предоставя разузнавателни данни на Турция, предаде Ройтерс.
Турция е предупредила САЩ, че ще предприеме въздушен удар в Северен Ирак срещу позиции на кюрдските сепаратисти, съобщи по-късно през деня говорителят на Пентагона Джеф Морел, цитиран от Франс прес.
Бяхме уведомени преди бомбардировките, заяви Морел на пресконференция вчера, потвърждавайки за първи път, че Пентагона е бил информиран за турските планове.
Информацията била предадена чрез координационния център в Анкара, открит преди няколко месеца, в който американски и турски военни работят заедно за обмен на разузнавателни данни.
Координацията е адекватна, нямаме от какво да се оплачем, подчерта Морел.
Всякакви турски военни операции в Ирак за прогонване на кюрдските партизани вероятно ще са напразни. Възможно е Анкара никога да не се справи в ПКК, посочва в свой доклад аналитичният център "Чатъм Хаус" (ChathamHouse.org.uk).
Кюрдската работническа партия, която води борба срещу Анкара от 1984 г., е силно мотивирана сила, която се ползва от подкрепата на местното население, а и недостъпният планински терен в пограничния район между Турция и Ирак й дава сигурно убежище, изтъква центърът.
Възможно е Турция никога да не успее да унищожи ПКК и евентуално ново нахлуване през границата вероятно ще се окаже напразно, се подчертава в доклада, цитиран от АФП.
Като причина "Чатъм Хаус" изтъква и нежеланието на иракското правителство да се бори срещу ПКК, тъй като това предполага военни рискове.
Дори и Турция да успее да прогони партизаните от планините, това би отворило вратата за радикалните ислямисти, които може да превърнат района в своя крепост от типа на Тора-Бора, бившото талибанско убежище в Афганистан, смятат анализаторите.
Кюрдите се радват на политическо възраждане, се подчертава още в доклада, като се посочва растящото влияние на ПКК в четирите държави, където живее значително кюрдско население - Турция, Сирия, Ирак и Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!