Дьотру е обвинен за престъпления, които бяха разкрити през 1996 г., включително изнасилването и убийството на четири момичета. Съдебният процес беше забавен, тъй като полицията се опитваше да разкрие дали Дьотру не е част от по-голяма мрежа от педофили.
"В приказките добрите деца винаги успяват да избягат от чудовищата, които искат да ги изядат. За тези жертви не е имало изход и те наистина са стигали до ада", посочва "Либерасион". Вестникът се учудва как е могло такива ужасни престъпления да са ставали на мирен континент, където всекидневният живот е видимо толкова спокоен.
"Това ни тревожи, тъй като разкрива пукнатини и пропуски в нашите добре управлявани общества. Днес нещата са променени и дори училища, както и самата църква, са подложени на разследвания, а повечето белгийци смятат, че хора от властта са прикривали Дьотру", изтъква "Либерасион".
Вчерашният арест на двама заподозрени членове на баската сепаратистка организация ЕТА, които бяха задържани с половин тон експлозиви в карания от тях микробус, е най-коментираната новина в испанския печат. Предполага се, че те са пътували към Мадрид, за да организират атентат в испанската столица.
Според "А Бе Се" държавата доказва своето превъзходство над ЕТА, като предварително парира нейните нападения. "Ясно е, че ЕТА иска да убива и че разполага с човешки и материален ресурс за това. Но организацията никога не е имала по-слаба структура", отбелязва всекидневникът.
"Ел Мундо" припомня, че неотдавна ЕТА е обявила прекратяване на огъня в Каталуния. Явно това примирие увеличава риска от акции на ЕТА в други области на Испания, пише вестникът.
Баският всекидневник "Гара" съобщава, че испанският и френският министър на правосъдието ще се срещнат днес в Париж, за да координират общата си стратегия срещу баския сепаратизъм. "Тази тенденция... е още едно оправдание за хората да обединят своите усилия и съпротива, за да се защитят срещу глобализиращата се правно-политическа стратегия на държавите", смята "Гара".
Германсият "Тагесцайтунг" отбелязва, че проблемите на Хаити остават, въпреки че досегашният президент Жан Бертран Аристид е избягал от страната. Вестникът добавя, че политическата опозиция не е успяла да се договори за нищо друго и е била обединена единствено в желанието си президентът да подаде оставка. "Тагесцайтунг" предупреждава, че в Хаити няма нова сила, която да установи ред и съобщава че грабежите и убийствата могат да обхванат и столицата Порт-о-Пренс. Вестникът смята, че това е могло да бъде предотвратено, ако опозицията се беше съгласила води преговори със сваления вече президент.
Австрийският "Ди Пресе" се чуди защо Хаити се е превърнал в "ад за международната общност", докато съседната Доминиканска република е популярен международен курорт. "Като използват икономическа помощ и военни части, САЩ и ООН трябва заедно да превърнат този карибски ад в рай - в противен случай войната срещу тероризма ще бъде само на думи", коментира "Ди Пресе". Изданието се опасява, че Хаити може да се превърне в притегателно място за "терористични групировки".
Швейцарският "Тан" пише, че липсата на петрол в Хаити не е попречила на американския президент Джордж Буш да изпрати там войски, които да подготвят почвата за разполагането на международни умиротворителни сили. Вестникът добавя, че мотивите на САЩ в случая са твърде прозаични - да се избегне напливът от имигранти към Флорида. "Тан" обаче добавя, че кризата в Хаити има и много по-важен аспект, тъй като бележи завръщането на многостранния подход в международната дипломация. "Това очертаващо се единство на международната общност при извършването на военно-хуманитарна намеса се дължи на усилията на Вашингтон и Париж, които доскоро бяха във връждуващи лагери по въпроса за войната в Ирак", анализира "Тан".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!