А встрийският Ди Пресе обвинява британския премиер Тони Блеър, че подвежда обществеността, като критикува разходите на ЕС за земеделие. "Искаме забрана за европейските политици да замъгляват съзнанието на хората" прокламира вестникът.
Изданието отбелязва, че Тони Блеър е критикувал ЕС за отпускането на 40% от разходите на организацията за субсидиране на фермерите, въпреки че тази група представлява едва 5% от населението.
"Това фактически е вярно, но не означава нищо" твърди вестникът и обяснява, че земеделските субсидии се изплащат почти изцяло от ЕС, докато харченето по различни други пера остава приоритет на националните правителства.
Според Ди Пресе ако се вземат предвид всички обществени разходи на ЕС, земеделските субсидии биха били едва 1.6%. "Така че от каква гледна точка Блеър прави наивни сметки" пита австрийският всекидневник.
ЕС победен на срещата на върха
Във Финландия излизащият на шведски език Хелзинки Хуфвудстадбладет прави исторически паралел между срещата на върха на ЕС и битката при Ватерло, която се е водила на няколко километра от мястото на европейската среща преди 190 години.
"Кой беше победен и кой триумфира в Брюксел през 2005 година е значително по-трудно да се каже, отколкото кой е победител от битката при Ватерло през 1815 г.
"Ако трябва да говорим конкретно, днешният наследник на трона - президента Жак Ширак се изправи пред своето Ватерло преди три седмици - на френския референдум за конституцията на ЕС" коментира вестникът.
Всекидневникът добавя: "Британците по времето на Тони Блеър не могат да се смятат за победители по същия начин, по който Уелингтън през 1815 година. Единственият сигурен победен в Брюксел беше ЕС".
Вестникът пише, че все още има време да се постигне споразумение, като предполага, че работата за постигане на компромис може да се падне на финландците, които ще председателстват ЕС през втората половина на 2006 година, "тъй като досега ЕС винаги е постигал споразумение в последната минута".
Неловкост около плановете за борба с тероризма
Шведският Афтонбладет отбелязва, че не по всички въпроси по време на срещата на върха в Брюксел е имало разногласия. "Например лидерите от съюза застанаха зад план за действие за борба с тероризма" отбелязва изданието.
Всекидневникът е загрижен обаче, че планът предлага приемането на стратегия за предотвратяване финансирането на тероризма. "Какво на практика означава това?" пита вестникът и пояснява: "Езикът, използван от ЕС е неясен. Премиерът Йоран Першон трябва да изпрати ясно послание. Какво означава този план за идеалистичната хуманитарна работа и за шведския модел на движение на хора?"
По време на срещата в Брюксел бяха приети и указания за предотвратяване на радикализацията и набирането на терористи - указания, които, както пише Афтонбладет, "за съжаление" са тайна.
"Предишните версии съдържаха идеи за подслушване на разговори с джамиите, например. Рискът е, че ЕС ще прегърне същия силен ислямофобски манталитет, който доминира американската война срещу тероризма", опасява се шведския всекидневник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!