А мериканският президент Джордж Буш одобри частично изтегляне на над 20 хиляди военни от Ирак до юли 2008 г., но категорично отхвърли възможността за приключване на войната .
Намеренията на Белия дом са след тази дата в Ирак да остане постоянен контингент с численост 130 000 души.
До Коледа у дома ще се върнат първите 5700 войници. Водещият принцип ще е редукция на частите при постигнат успех и изпълнение на поставените цели, заяви американският държавен глава в телевизионно обръщение към нацията.
Буш подчерта, че приема изводите, направени в доклада на командващия американските части в Ирак генерал Дейвид Петреус, и прикани Конгреса на САЩ да подкрепи изпълнението на препоръките, направени от генерала.
Ограниченото изтегляне означава, че броят на американските военни ще се върне на цифрата от преди януари, когато Буш изпрати подкрепления.
Това бил приемлив компромис между исканията изтеглянето на войските да започне, и постигането на окончателен успех в Ирак, което отговаря на американските интереси.
"Пътят, който ни предстои да извървим, създава възможност, за пръв път от години насам, да обединим хората, които са били на противоположни позиции в този труден спор", подчерта президентът на САЩ.
"Някои хора твърдят, че напредъкът, който правим в Ирак, идва твърде късно. Те грешат. Никога не е късно да се нанесе удар на "Ал Кайда". Никога не е късно да се направи крачка напред към свободата. И никога не е късно да окажем подкрепа на нашите войски в битка, която те могат да спечелят", се казва още в обръщението.
Американският президент се обърна също така към международната общност с призив да помогне на Ирак. "Успехът на свободен Ирак е от значение за всяка цивилизована нация. Ние благодарим на 36-те страни, чиито войски са в страната, както и на много други, които помагат на тази млада демокрация".
"Призоваваме всички страни да оказват помощ на Ирак чрез осъществяването на международни споразумения за оживяване на иракската икономика и посредством участието в конференции на съседите за разширяване на сътрудничеството и преодоляване на трудностите в региона, а също така чрез подкрепата на новата и разширена мисия на ООН в Ирак", каза стопанинът на Белия дом.
Той поиска също така Иран и Сирия да спрат опитите си "да подкопаят авторитета" на иракското правителството. Той подкани и съседите на страната да използват икономическата си мощ, за да подпомогнат кабинета на Нури ал Малики.
Междувременно демократите обвиниха администрацията на Буш, че се опитва да заблуди американския народ и да го накара смята, че президентът реагира на антивоенните настроения, докато всъщност той не прави фундаментални промени в политиката си.
По думите им Буш обрича американските войски в Ирак на "безкрайна война", а един сенатор ветеран заклейми телевизионното му обръщение като "безсрамно".
Според сенатор Джак Рийд гражданите на САЩ са изпълнени с копнеж за промяна в стратегията, а лидерът им попарва техните надежди.
"Още веднъж президентът на можа да обезпечи нито план за успешно приключване на войната, нито даде убедителен довод за продължаването й", смята той. Рийд обеща демократите в Конгреса да "редефинират" американската мисия в Ирак.
Сенатор Барак Обама обеща да поведе битка в Сената, за да бъде принуден Буш да приеме срок за изтеглянето на американските войски. "Президентът сгреши, като ни въвлече във войната, сгреши, когато през януари ескалира тази война, и греши, като поддържа този курс сега", заяви Обама.
Хилъри Клинтън също осъди речта. Продължавам да умолявам президента да смени курса, да върне войските ни колкото се може по-скоро у дома и да приключи войната възможно най-скоро, каза тя.
Новият доклад на американската администрация за военно-политическата ситуация в Ирак ще бъде представен в Конгреса през март 2008 г., заяви президентът на САЩ Джордж Буш.
Той съобщи, че е поръчал на командващия на американските войски в Ирак генерал Дейвид Петреус и на посланика на САЩ в арабската страна Райън Крокър да представят доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!