Натискът върху Блеър да се оттегли от премиерския пост се увеличава, след като левият лейбъристки депутат Джон Остин вчера обяви, че ще предизвика още тази есен надпревара за лидерския пост, съобщава "Индипендънт".
Основният акцент на вестника обаче е набиращата скорост кампания за промяна на избирателната система.
Вестникът информира, че политици от всички партии вече настояват за премахване на системата, известна като "първи на финиша", тъй като лейбъристите постигнаха парламентарно мнозинство от 65 депутати с едва 36% от гласовете - най-ниският процент от 100 години насам.
Според изданието последните избори са били "пародия на демокрацията" и че сегашната британска избирателна система е "изтъпен инструмент", който е произвел "странни" резултати.
Вестниците анализират и всяко назначение в търсене на сигнали кой взима надмощие - премиерът или финансовият министър Гордън Браун.
Според "Таймс" след удара върху репутацията му заради незадоволителните резултати в изборите Блеър губи все повече от най-близките си съветници.
Изданието изброява и проблемите, които може да принудят премиера да се оттегли скоро и да направи място за финансовия си министър, каквито призиви все по-често се чуват сред лейбъристите депутати. Тези непопулярни инициативи на правителството са въвеждането на задължителни лични карти, имиграцията и Европа.
"Гардиан" обаче смята, че Блеър е дал отпор на критиците си, издигайки свои приближени и съмишленици.
На същото мнение е и "Файнаншъл таймс", който пише, че с риск да предизвика нови вътрешни кавги премиерът е дал на дарител на лейбъристката партия зам.-министерски пост в отбраната.
Редакционната статия на "Дейли Телеграф" също се спира на отслабените позиции на Блеър, като обявява в заглавие "Премиер с пост, но без власт".
Същият вестник предупреждава лейбъристите да не повтарят грешките на консерваторите, които след Маргарет Тачър са разкъсвани от вътрешни борби и разединени заради липсата на силен лидер.
От външнополитическите новини най-много внимание привлича вчерашния парад в Москва за 60-годишнината от победата над фашизма.
"Таймс" пише, че парадът е бил демонстрация на властта на президента Путин, а "Дейли телеграф" отразява събитието с множество вълнуващи снимки на участниците в парада и концерта след него.
Почти никой вестник не пропуска твърденията на бивша учителка по изкуства в престижното училище "Итън", че принц Хари е получил помощ от свои преподаватели, за да подготви курсовата си работа за изпитите, с които се кандидатства за университети.
Сара Форсайт твърди това пред професионален трибунал, пред който протестира срещу уволнението й от "Итън".
Според нея работата на принца била толкова слаба, че преподавателите, които я оценявали, отчаяно търсели нещо положително, за да оправдаят добрата бележка.
Принцът и "Итън" обаче отричат по-малкият син на престолонаследника да е използвал чужда помощ за курсовата си работа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!