Вестникът коментира, че справедлива война не може да се води под лъжлив претекст. "Окупацията не може да бъде представяна за демократична трансформация, ако "освободената" нация не я иска", смята изданието и добавя: "Положението се е влошило толкова, че изтеглянето на окупационните сили вече не е отговор."
Отговорът на "Модяр Хирлап" на създадената дилема също не помага. Вестникът само твърди, че на първо място коалиционните сили не е трябвало да навлизат в Ирак.
Най-обширно обсъжданата тема в днешните европейски вестници обаче е отхвърлянето на плана на ООН за обединение на Кипър от гръцката общност в референдума, проведен в събота.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" смята, че това е пропусната възможност, а гръцкото "Не" е шамар за ООН, ЕС, американците и най-вече за турската общност на разделения остров. И двете общности е трябвало да приемат като свое задължение спечелването на кипърските гръци за каузата на плана, след като ЕС се съгласи да приеме Кипър дори без разрешаване на 30-годишния конфликт, допълва изданието. Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" кипърските турци сега заслужават допълнителна подкрепа от страна на ЕС и международната общност.
Френският "Фигаро" е съгласен, че провалът на плана за обединение на Кипър е провал за дипломацията на ООН, ЕС, САЩ и Турция, които натискаха за положителен вот в референдума. Според "Фигаро" ЕС, който е заложил на обединение на Кипър преди разширяването, в крайна сметка ще отвори вратите си за разделения остров, който се намира в състояние на пълно обръкване и ситуацията е дори по-трудна за решаване отпреди.
Германският "Берлинер цайтунг" определя резултата от гласуването като "абсурден" и "покъртителен". "Всички са виновни", декларира вестникът, изтъквайки като основна причина десетилетията на "недоверие" между двете общности. "Берлинер цайтунг" критикува ООН и ЕС, включително Германия, задето не са подкрепили активно силите, искащи обединението. В заключение немското издание напомня, че за първи път мироопазващи сили на ООН ще бъдат разположени в страна от ЕС.
Швейцарският "Льо Тан" обаче застава на друга позиция, пишейки, че ще е погрешно Турция и кипърските турци да се смятат за невинни жертви във вота на гръцката общност в Кипър. Аргументите на "Льо Тан" са "твърдоглавието" на лидера на кипърските турци Рауф Денкташ, заселването на турската част на острова с турски фермери и милитаризирането на турския район. Всичко това според швейцарското издание обяснява резервите на кипърските гърци.
Не може да раздухваш пламъците безнаказано, а след това да се оплакваш, че си се изгорил, заключава "Льо Тан". Според вестника обаче кипърските гръци ще пострадат най-много от негативния си вот.
Германският "Тагесцайтунг" обвинява лидерите на кипърските гърци, че не са приели нравите на ЕС. Вестникът твърди, че, от една страна, те са приели с удоволствие ползите от членството в ЕС, докато, от друга страна, не са пожелали да се подчинят на изискванията му за обединение на Кипър. "Тагесцайтунг" предрича, че Кипър ще е "второкласен" член на ЕС и ще бъде също толкова непопулярен, колкото беше Австрия, когато имаше проблем с крайнодесния политик Хайдер.
Австрийските издания надълго и нашироко анализират резултатите от президентските избори, в които победи кандидатът на опозиционните социалдемократи Хайнц Фишер. Според "Дер Щандарт" това се дължи на непреклонната му подкрепа за австрийския неутралитет. Победата му над външната министърка Бенита Фереро-Валднер от Народната партия е и резултат от разочарованието на австрийците заради непопулярните социални реформи, смята изданието. Вестникът обаче не вижда причина за отстраняването на Фереро-Валднер като министър.
Според "Ди Пресе" победата на Фишер се дължи на факта, че е мъж и е успял да демонстрира по-голяма увереност от конкурентката си. Вестникът вижда и друга причина - неохотата на австрийците да имат жена президент, отгоре на всичко омъжена за испанец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!