От хиляди години хората се опитват да открият тайната на живота. Учените построиха Големия адронен колайдер, за да открият божествената частица, но тайната на живота може би просто стои пред нас от самото начало на света: водата е живот. Всяка глътка, всеки допир на човека с водата му показва, че е жив. Водата е най-голямото богатство на този свят и наш дълг е да го запазим за бъдещите поколения.
Водата е може би най-важният фактор за устойчиво развитие на хората, защото без вода на този свят няма живот или поне учените не са открили все още такава форма на живот, която може да съществува без вода или метод, по който човек да живее без нея. В този аспект думата вода става еквивавалентна на думата живот. Без вода нашата красива планета би се превърнала в пустиня като Марс.
71% от повърхноста на Земята е заета вода. На пръв поглед човек би си казал, че водните ресурси на Земята са необятни. Но за жалост това не е така. Едва 2.5% от тези 71% е сладководна вода, която може да се използва за пиене, напояване и други стопански дейности, които човек не може да извършва със солена вода. В този смисъл тези 2.5% са безценни.
Около 700 милиона хора живеят в Близкия изток и Северна Африка, където сладката вода е много лимитиран ресурс. Огромното количество хора живеещи на бедна на вода територия държи много държави в обтегнати отношения и може да стане причина за редица конфликти за в бъдеще. А самото бъдеще не изглежда никак розово. Моделите на учените за промените в климата, причинени от глобалното затопляне, предвиждат, че сухите региони ще станат още по-сухи. Много е вероятно в недалечното бъдеще да станем свидетели на огромни миграции на хора от територии бедни на вода към територии богати на вода. Всичко това предрича на света мрачни дни пълни с конфликти.
Но нека обърнем по-специално внимание на нашия регион - Европа. Тук климатът е умерен и средиземноморски. Глобалното повишаване на температурите води до ускорен кръговрат на водата. Така в Европа валежите ще се увеличат като цяло, но ще са неравномерно разпределени през сезоните. Така че стягайте багажа за морето и се гответе за сухи и горещи лета за в бъдеще! Неравномерното сезонно разпределение на валежите и високите температури могат да се окажат истински проблем за земеделието , тъй като растенията са по-неприспособими към рязките промени във времето. Това може да увеличи и без това огромния проблем с изхранването в световен мащаб.
Визирайки лимитираното количество на сладководна вода в света, човечеството не може да си позволи да я замърсява. Но въпреки това ставаме свидетели на такива злощастни събития. Не мога да не спомена безхаберното замърсяване на река Дунав, плод на човешка грешка, причинено от унгарското хвостохранилище, което се случи преди няколко години. Загинаха за жалост не само риби и други речни обитатели, но и хора, сред които и малки деца.
Водата е най-ценното човешко богатство наред със знанието. Знаейки колко ценна е водата, хората трябва да се отнасят с изключителна отговорност към нейното опазване и рационално използване. Ние сме длъжни да осигурим на бъдещите поколения свят със съхранени водни ресурси, които да бъдат използвани за благоденствието на човечеството и планетата.
Източници на информация :
1. The United Nations World Water Development Report 3: Water in a changing world published by UNESCO, Paris 2009
2. Climate change, water and food security published by FAO, Rome 2011
3. The world factbook, CIA 2011
4. IMF and World Bank databases
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!