Водата е дар от природата, който покрива около 71% от повърността на Земята. Тя играе важна роля за поддържане на живота. Водата е връзка между организмите и обкръжаващата ги среда.
В човешкото тяло съдържанието на вода е около 70-75 % и балансът й е изключително важен за поддържане на телесната температура, обмяната на веществата, транспорта на всички процеси в организма, включително и изхвърляне на токсините.
Водата се използва в бита, промишлеността, селското стопанство, производството на електроенергия и е средство за корабоплаване.
Това са факти, засегнати в учебниците от най-ранна възраст и всеки човек знае, че без вода живота е немислим. Но дали се замисляме върху думите „За да получиш, трябва да дадеш”. Природата е създала естествени водоизточници, от които черпим водни ресурси, но ако не ги пестим, ако не се грижим за тях в даден момент те ще се изчерпят и тогава...
В бита водата е на една ръка разстояние и ако спре водоподаването за известен период от време(поради авария или друга причина), веднага се възмущаваме, защото са ни нарушени удобствата. Но оценяваме ли, когато пуснем крана на чешмата – колко количество изразходваме и как да пестим.
Всички процеси при осъществяване на стопанската дейност на човека са немислими без вода. Но малко се инвестира в средства за качествено оползотворяване на водните ресурси.
Водата е връзка между народности и държави. Например нашата северна граница река Дунав минава през 10 държави. Това обединява 10 народности в едно. Освен като воден транспорт, тя свързва хората да работят заедно и по много проблеми свързани с грижата и опазването на реката и нейните обитатели. Другата международна водна артерия на територията на нашата страна е Черно море. То мощен двигател за осъществяване на международна търговия и развитието на туризма.
България е малка страна, но богата на уникални природни забележителности. Почти във всеки регион има наличие на минерални извори, на красиви водопади и естествени поточета. Всеки гост на нашата страна се удивлява на изкуството на майката природа. Но защо не всеки от нас посещавайки такова място и черпейки енергия от природата постъпва егоистично и я замърсява? На какво учим децата си?
Доказано е, че не е срамно ако нещо незнаеш, срамно е ако не искаш да го научиш. Аз смятам, че за да научим нашите деца да се грижат за природните дарове е нужно да затворим учебниците и да ги изведем сред природата. Да им покажем, че това е тяхното наследство. А кой безотговорно ще унищожи наследството си? Да им покажем, че всичко в живота има цена - дори и природните дадености. Да ги научим да мислят по далеч в бъдещето, а не само за днес, защото днешното съхранено и изградено ще ни е от полза за по-дълго. Да им покажем, че отивайки на пикник, от който сме се заредили с положителна енергия може да се отблагодарим на природата, като я пазим и се грижим за нея.
Аз живея в един от най-красивите Български градове – град Велико Търново. През него преминава река Янтра, която е един от притоците на река Дунав. Майката природа така е изваяла коритото на реката, че тя обикаля най-красивите места на града и той се оглежда в нея като в огледало. Много често на брега на реката хората на изкуството създават уникални произведения. До тук обаче красивата част е създадена от природата, но поглеждайки във водата се натъкваме на нетолкова оптимистична картина.
Според поговорката „Една птичка пролет не прави”. Ето защо е нужно да действаме всички – не само да се оплакваме, че дадена институция отговаря за това. Нали преди всичко ние сме хора. Щом целия ни битов и стопански живот е немислим без вода, значи – детето, родителя, служителя, работодателя, администратора- всички ако се обединим ще върнем жеста на природата, ще напрвим днешния ден уникален, ще създадем утрешния да е по-уникален. В бизнеса има правило, че „двойно по-евтино е да задържиш сегашния клиент и двойно по-скъпо е да привлечеш нов”. Ако това правило го преработим, ще видим, че двойно по-евтино ни е ако сега, с общи усилия се обединим и се погрижим за това, което ни е дарила природата и ще спестим важни ресурси за нашето бъдещи и бъдещето на нашите деца.
Водата е важна част от нашия живот – затова трябва да бъдем отговорни и дейни, за да съумеем да запазим този ценен природен дар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!