Водата-символ на живота.Водата влиза в състава на клетките и тъканите на всички живи същества. Ние сме над 60% вода.
Водата е като една капчица-пресъхне ли,не ще има спасение.
Природата е нашата майка и тя ни е благословила,защо трябва да сме неблагодарни?Защо не оценяваме,защо нараняваме,убиваме и рушим?
Дори да мислим,че е късно,е то не е.България сякаш не вижда колко богата е,не вижда колко много я обича Природата,която я е дарила с Искър,Дунав,Тунджа,Места,Струма,Палакария,Лом,Огоста,Вит,Осъм,Янтра,Вардим,Марица,Ибър,Арда,Боровица,Пернек...списъка е толкова дълъг,че ще надвиша ограничението до три печатни страници.
Наблюдава се влошаване качествата на водните ресурси. Главни замърсители на речните води са промишлените предприятия /целулозно-хартиената, химическа, консервна/, отпадъчните води от населените места и животновъдните ферми. Обикновено участъци с критично замърсяване са долните течения на реките /напр. Огоста- след с.Сараево,Янтра - след Габрово, Русенски Лом - след Разград,Камчия - след Търговище,Струма - преди устието и др./
Начини за подобряване на екологичното състояние на водите у нас е тяхното рационално използване, а именно въвеждане на оборотно водоснабдяване, внедряване на маловодни и безводни технологии и използване на пречистени отпадъчни води.
Знам,че малкото,което правя не е достатъчно,но всеки носи отговорност за състоянието на красивата ни Природа.
Имам си система за използване на водата.Къпя се „по моряшки”,като така използвам 3 пъти по-малко вода.Къпя се с хладка вода,направо измивам лице,зъби и пр. под душа.Купувам бутилка вода,но не я изхвърлям,пазя я за утре,когато ще си налея от чешмата,така намалявам отпадъците си....Всеки носи отговорност,всички трябва да се замислим къде изхвърляме отпадъците си.Трябва да рециклираме,да пестим,да се замислим,има кошове,където е мястото на боклука,а не сред тревата.Хората,които работят в промишлените предприятия-изхвърлят и разливат мръсотия в питейната ни вода-нима това е правилно? Около 10% от населението живее в райони, където има ограничения на водата; само 45% от всички отпадъчни води се преработват.
Трябва хората да съумяват да живеят в баланс и хармония,като хората на остров Самсо, Дания: една екологична страна-чудо.Има толкова много развити технологии за запазване на водните ресурзи и ползотворното им използване:
*Гигантски слънчеви „водни лилии“ черпят енергия от неизползваните водни пътища.
Проектът е на ZM Architecture и се нарича „Соларна лилия“. Системата е проектирана така, че да стимулира активност около множеството неизползвани и до голяма степен игнорирани канали, реки и потоци по целия свят
*Отпадъчните води могат да се самопречистват и произвеждат енергия.
Отпадъчните води съдържат голямо количество енергия под формата на органична материя.Системата,наречена микробна обратно-електродиализна клетка, ще произвежда 0,94 киловатчаса електрическа енергия на килограм органични отпадъци. Конвенционалното третиране на отпадъчни води, обикновено консумира около 1,2 киловатчаса на килограм.
*Геотермална система черпи топлина от отпадни води.
Системата използва тръби, за да се свърже към канализационните линии и да отклони част от потока от отпадъчните води към топлообменник. Отпадъчните черпят топлината си от наличната вътре биомаса и от загретите води в миялни машини, перални, душове и уреди за промишлени процеси, които изпращат потоци топла вода в канала.
Толкова много решения има,нищо не е загубено,но хората трябва да променят мирогледа си,начина си на живот и да си дават сметка за последствията от аморалното отношение към Природата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!