Водата – едно химическо съединение от кислород и водород, което вдъхва живот навсякъде.
Водата е природен ресурс, който често бива недооценен от хората. В ежедневието си ние използваме големи количества вода – за пиене, в домакинството, , в земеделието, като среда за транспорт или източник на енергия, но не се замисляме върху действията си, които вредят на околна среда и водните източници.
Често се чува, че благодарение на „човешката дейност” водата постоянно бива замърсена и много водоизточници – увредени. Това е голям проблем на сегашната промишленост.
Изливането на отпадъчни води в дадена точка на водния басейн може да има катастрофален ефект върху рибната популация, флората и фауната. Изхвърлянето на отпадъци от хората, които трудно се разграждат в бъдеще могат да предизвикат приливания на реки, на пример. Има много начини да се навреди на природата чрез неправилни и недоусмислени действия. Доскоро плажната ивица можеше да се похвали с такива примери от туристи и българи. А какво е състоянието на нашите Черноморски води? Защо тази година рибните пасажи ги няма и уловът на риба е намалял 10 пъти от миналата година? Причините са много и от различно естество, но една от тях е замърсените заливи. За подобряването на екологичния статус на крайбрежните Черноморски води са пуснати над 100 тона черни миди, които да филтрират водата. Уникалната екосистема пусната в Бургаския залив е дело на учени от Техническия университет във Варна и ако тя бъде опазена, водата и в другите заливи би могла да бъде пречистена.
Освен, че не трябва да се замърсява водата, за нея трябва и да се полагат грижи. Водните басейни в страната ни се нуждаят от постоянно наблюдение, за да се избегнат пресушавания или приливания, трябва да бъдат почиствани навреме, а не след като се случи бедствие след един обикновен продължителен дъжд или при неговата липса. За това са нужни отговорни хора.
Рибите са много чувствителни към водните замърсители и реагират при понижаването на разтворения кислород поради замърсяване.Никой не би се зарадвал на риба с токсични вещества да стигне до него по хранителната верига. Пъстървата – риба, която обитава реки, езера и язовири, е сигурен белег, че състоянието на водата е добро. Затова, ако качеството на водата покрива изискванията за пъстърва, то е годно и за други потенциални полезни употреби.
България е богата на минерални извори. Но не всички от тях са добре проучени, а тези които са ни известни все още не се използват пълноценно. Освен бутилирането на минерални води, те могат да се използват в балнеолечението, тьй като лекуват твърде много болести. За съжаление съществуващите санаториуми и СПА центрове, които се възползват от лечебните свойства на водата, не са достъпни за обикновения човек. Санаториумите се ползват само с направление от здравната каса и не са достатъчно добре подържани, а СПА центровете са недостижими, от финансова гледна точка, за обикновения човек. Намрането на вариант за изграждане и развитието на центрове, които са поддържани и достъпни ще спомогне за подобряване на здравословното състояние на всеки един българин.
Темата за водата не се изчерпва до тук. В България все още има населени места без водоснабдяване. По данни за 2011 г. това са близо 2%. А по право всеки човек трябва да има „чиста и качествена питейна вода” за пълноценен живот, поне това гласи един документ на ООН. За в бъдеще тези 2% трябва да се намалят до 0.
Интересно е как България има загуби на вода над 60% - двойно повече от на съседката ни Румъния или 6 пъти повече от Дания. България не е сред бедните на води страни, но явно не е помислено навреме, както са направили в Сингапур. Там не се прахосва нито капка. В Сингапур има недостиг на естествени водни ресурси, но за 4 десетилетия са изградили „системата на 4-те кранчета”- стратегията им се гради върху това да използват дъждовната вода, обезсолената морска вода, преработена вода, както и вносът от Малайзия. С тези 4 компонента, те успяват да покрият нуждите на населението и да имат загуби на вода под 5 на сто.
Нека всички се постараем да опазим водното богатство на България!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!