„Светлина, въздух, вода и хляб - ето същественото, от което хората се нуждаят." Петър Дънов

Животът е произлязъл във водата. Водата е символ на душата. Всички религии използват водата като пречистващ елемент. Водата е пречистващ (почистващ) елемент и в ежедневието на хората. Всеки организъм взаимодейства с водата под някаква форма ежедневно, при това естествено и рутинно. Да се подчертава значението на водата в света на хората (и не само) при това положение е безмислено и ненужно.

Водата се приема като даденост от съвременното общество - всеки е готов да  отправи най-цветущите си ругатни по съответното водоснабдително дружество, когато кранът на чешмата в дома му пресъхне за ден или два, да не говорим за по-дълъг период. Може би за това в днешната урбанизирана среда повечето хора са склонни да полагат много по-големи грижи за нещата, които са създали хората, като например колата и апартамента, но не и да се погрижат подобаващо за нещата, които е създал Бог - водата, почвата, въздуха и  т.н. (включително за самите себе си).

Вероятно основния мотив е всеки да се грижи за това, което е създал. Но водата може и без нас (при това по-добре) - ние, обаче, не можем без нея. А без колата можем - макар и със затруднения. Дали водата ще продължи да бъде даденост зависи от нашата отдаденост. В един завод за производство на шоколад никой не прахосва и замърсява основната суровина - какаото. В един завод за производство на живот (земята) също така не бива да се прахосва и замърсява основната суровина - водата. В противен случай вариантите са два - или ние да се „отървем" от питейната вода, или водата да се „отърве" от нас. Всъщност в крайна сметка и двете водят до един и същ краен резултат.

Ако водата на планетата сега е даденост, то човешкото съзнание и отношението му към околния свят не е даденост - те се сформират, развиват и променят от социалната среда (преди всичко семейство и училище), тъй като фундаментът се изгражда в детска възраст. Не можем да очакваме от човек, израстнал в разхищение да прояви пестеливост и грижа през живота си като възрастен. Обществото трудно може да регулира семейната среда (макар че не липсват механизми и за това), но далеч по-лесно може да регулира учебния процес и съдържание, за да въздейства чрез тях върху съзнанието на хората, а от там и върху бъдещата семейна среда.

Училището (образованието) е огледален образ на обществото и непогрешим барометър за силите, които протичат в него. По вида на учебните предмети и тяхното съдържание можем да съдим за приоритетите на обществото. Липсата на самостоятелен предмет Екология в основното и средното образование е показателно за усилията, които полагаме за опазване на околната среда, в частност водата. В същото време удърно и по отделно се изучават в детайли т.нар. „точни науки", които при цялото дължимо уважение към тях и безусловното признание за ролята им в живота на хората, допринасят твърде малко за формиране на поведение - те създават знание, а не съзнание. Не може и не бива да се премахва изучаването на „точните науки", но е възможно и наложително (в името на собственото ни съществуване) да се ограничат детайлите, с които се изучават (освен когато са част от учебен процес в специализирано/профилирано училище или паралелка), за сметка на дисциплини, формиращи съзнание и поведение.

Практически изложеното по-горе се изразява в обособяване на Екологията в самостоятелен и пълнокръвен учебен предмет от първи до дванадесети клас и което е най-важното - с практическа насоченост на учебния процес. Същото е съпроводено с намаляване на учебния материал в „точните науки" и/или обединяване на отделни дисциплини в една обща с цел да се освободи място за Екологията.

Досегашният статут на опазването на околната среда като част от други дисциплини е крайно незадоволителен, тъй като не се акцентира достатъчно върху тези проблеми. Екологията следва да бъде издигната по ранг и знамичост до предмети като Математика и Български език и литература (т.е. основополагащ предмет), а не да е вмъкната в контекста на други науки. Наистина голяма част от материала в тази дисциплина се извлича от съществуващите предмети - химия, физика, биология, география, но акцентът и контекстът в учебния процес ще е друг: опазване и развитие на природните ресурси.

Единствено промени в съзнанието на хората биха гарантирали опазване и развитие на водните (природните) ресурси, а не само усъвършенстване на нормативната уредба и санкционно-контролната система. Все пак промени в нормативната уредба могат да спомогнат за съхраняване на водното богатство и формиране на съзнание. В крайна сметка законът е основният инструмент за решаване на проблемите в обществото към днешна дата. Освен въвеждане на екологията като основен предмет в училищата, за опазване на водата биха могли да се предвидят и следните промени в законодателството:

1.     Промени в Наредба № 4/2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни ВиК инсталации и други относими нормативни актове, въвеждащи изисквания за изграждане на сградната ВиК инсталация така, че да предвижда водата от мивките да не изтича директно в канализацията, а да захранва тоалетното казанче. Възможни са различни технически решения. Като се има предвид, че при еднократно пускане на водата от тоалетното казанче се изливат от 6 до 12 л. вода, а тоалетните казанчета изразходват една трета от водата, използвана в дадено домакинство, можем да си представим икономията, която ще произведе едно такова решение.

2.    Промени в Наредба № 4/2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни ВиК инсталациии и други относими нормативни актове, въвеждащи изисквания сградната ВиК инсталация да включва и водохранилище за дъждовна вода, водата от което да се използва за почистване на общите части и околоблоковото пространство, терасите и др. площи в жилищните кооперации и с която да се поливат цветята в къщи и градинките около блока/къщата.

Предложените мерки не могат да осигурят и гарантират безпроблемната експлоатация на водните ресурси в национален мащаб, още по-малко в световен, но са част от факторите, които могат да формират и гарантират отговорно отношение към водата и да подобрят взаимодействието ни с природата. Така помагаме на себе си, защото водата, която става за консумация е едва 3% от цялата вода на планетата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спряха Радио „Свободна Европа“ в Русия

Спряха Радио „Свободна Европа“ в Русия

Свят Преди 1 час

Това е разпоредено от американската служба за борба с измамите

Иванов нареди обследване на всички пътни участъци с много катастрофи

Иванов нареди обследване на всички пътни участъци с много катастрофи

България Преди 1 час

Министърът изрази още веднъж съболезнования към семейството на Сияна

Додик нае осъден за корупция да лобира пред Тръмп за Република Сръбска

Додик нае осъден за корупция да лобира пред Тръмп за Република Сръбска

Свят Преди 3 часа

Не е ясно колко ще бъде заплащането на Благоевич

Човек се запали в кола в центъра на Амстердам

Човек се запали в кола в центъра на Амстердам

Свят Преди 3 часа

Той е идентифициран като 50-годишен нидерландски гражданин

Георг Георгиев се срещна с Марко Рубио

Георг Георгиев се срещна с Марко Рубио

Свят Преди 4 часа

Министър Георгиев подчерта постиженията в модернизацията на българските въоръжени сили

Митов: Литов вече не е заместник-директор на ГДБОП

Митов: Литов вече не е заместник-директор на ГДБОП

България Преди 5 часа

Митов: Дали е имало „чадър“ над контрабанден канал в Пловдив ще бъде установено категорично

Кралят на Йордания се срещна с президента Румен Радев

Кралят на Йордания се срещна с президента Румен Радев

България Преди 5 часа

Двамата ще разговарят „на четири очи“

<p>Глобалната измамна индустрия расте в безпрецедентни размери</p>

Глобалната измамна индустрия за милиарди долари се развива в безпрецедентен мащаб

Свят Преди 5 часа

“В този бизнес се инвестират милиарди долари”

Снимката е илюстративна

Шоково поскъпване на парното с 92% предлагат във Велико Търново, в София +24%

България Преди 5 часа

Според предложението, внесено от "Топлофикация София" в КЕВР, цената на парното трябва да се увеличи с 23,8% и да достигне 158,80 лв./MWh

Камион блъсна дете с тротинетка в Шумен

Камион блъсна дете с тротинетка в Шумен

България Преди 6 часа

Шофьорът на камиона е правоспособен, дал е отрицателни проби за алкохол и наркотици

<p>Леонардо ди Каприо изненада с нова визия (СНИМКИ)</p>

Леонардо ди Каприо изненада с нова визия на CinemaCon 2025 в Лас Вегас

Любопитно Преди 6 часа

50-годишният актьор се появи на събитието с видимо боядисана коса, брада и вежди

Елате на събитието на „Ох, на мама!“ на 17 и 18 май

Елате на събитието на „Ох, на мама!“ на 17 и 18 май

Любопитно Преди 6 часа

Редица водещи експерти, двама родители, които ще задават точните въпроси и една популярна майка, която ще сподели своята най-лична история

Европейската прокуратура с арести за измами в България, Германия и Полша

Европейската прокуратура с арести за измами в България, Германия и Полша

Свят Преди 6 часа

Предполага се, че заподозрените са част от организирана престъпна група

Скритото значение зад скандалния костюм на Ерика Баду

Скритото значение зад скандалния костюм на Ерика Баду

Любопитно Преди 6 часа

"Празнуваме утробата на света, утробата на живота, утробата-вселена на всички неща"

<p>Българинът и колата му: Любов на 20+ години</p>

Автопаркът на България: Немски марки и дълголетие на колелата

Светът в числа Преди 6 часа

От Трабант до Porsche – какво разказва автопаркът за българите