Човешката дейност в модерния свят се отразява на нашата природна среда. През последните 50 години положението се влуши чувствително – глобално затопляне, намаляване на биологичното разнообразие, експлатация на природни ресурси, разтящи планини от отпадъци, все по-интензивно използване на химикали … всички тези проблеми могат, клкото и да е тъжно това, да застрашат околната ни среда!
В глобален мащаб, водата става един от най-органичните ресурси: за човешка консумация е достъпен под 1% от целия воден запас на планетата, а над 1.2 милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода. За щастие, почти на всякъде в Европа водата е достатъчно, макар че на отделни места в южната часта на континента недостигът на вода и сушата стават все по-чести явления. Въпреки че в количествено отношение водата не е голям проблем за нашия континент, качеството и управлението на тази вода са твърде незадоволителни и изискват решителни действия.
Около 35% от водата, която тече от крановете ни, се доставя от повърхностни водоеми (езера, реки), а 20% от тях са сериозно застрашени от замърсяване. Останалите 65% са от подземни източници или т.нар. водоносни слоеве, които се захранват от оттичането на дъждовни води през почвата.
Качеството на питейната вода в Европа като цяло е много добро и чешмяната вода е годна за пиене почти навсякъде. Но за да станат безопасни за пиене, всички води трябва да бъдат пречистени, тъй като могат да са замърсени с вещества, попаднали в подземните или надземни води (торове, пестициди, индустриални токсични химикали или микроби от човешки или животински отпадъци). Пречистването на водата е скъп и енергоемък процес.
Борбата срещу замърсяването на водите има значение както от гледна точка на водопотреблението, така и за опазване на растителния и животинския свят в нашите реки, езеа и морета.
За наша изненада, най-големият виновник не е индустрията, макар че и тя е отговорна за известна част от замърсяването. Сравнително лесно индустрията може да бъде принудена със законодателни мерки да намали водопотреблението, да повиши ефективността и да ограничи замърсяването. Най-големи проблеми създава използването на торове и пестициди. Когато водите влизат в контакт с тях, те ги отнасят в реките оттам в морето. Хранителните вещества, съдържащи се основно в торовете и селскостопанските отпадъци (животинския тор), са едни от основните замърсители на повърхностните води. Те ускоряват растежа на водорасли и висши растения, които лишават останалите растения и живи организми от кислород, светлина и пространство. Това явление, наречено еутрофикация, вреди на биологичното разнообразие и замърсява повърхностните води. Видим признак на еутрофикация е изобилието от цъфтящи водорасли.
Средно едва 7% от питейната вода се използва за пиене и готвене. 22% се използва за миене на съдове и пране, 20% - за санитарни цели, 39% за къпане и 6% за миене на коли и поливане на градини.
Дъждовната вода е идеална алтернатива на питейната. Може да събирате дъждовна вода, като поставте в кофи и други съдове на открито. С тази вода после можем да измиете колата или да полеете градината.
Интересно, е че от капещ кран изтичат около 25 литра на ден. Ако затваряме крана, докато си мием зъбите, ще икономисаме до 12-15 литра. Ако всички европейци затварят крановете, докато си мият зъбите, със спестената за еда година вода ще могат да се напълнят до 6000 басейна с олимпийски размери. Душът изискава 4 пъти по-малко вода от ваната. Къпи се на душа, щади околната среда и спестявай пари за вода!
Нека да пускаме пералната или съдомиялната машина, само когато са пълни. Или да използваме режима за половин зарждане, ако пранто или съдовете са по-малко. В този режим машината консумира по-малко вода и електро енергия.
Никога не изливайте химикали в мивката – никакви бои, лакове, инсектициди или медикаменти.
Избягвайте изливането в мивката на мазнини като олио и сосове, да не говорим за моторни масла!
Тези продукти могат да нарушат нормалната работа на канализацията и пречиствателните станции, като унищожат фауната или запушат тарбите!
С малките неща, които правим в ежедневието, заедно оказваме огромно въздействие върху природата. Правейки правлния избор – у дома, на работното място или в супермаркета – всеки от нас може да допринесе много за облекчаване на бремето, което стоварваме върху природата!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!