П роектозакон, който ще регламентира отново училищния лекар, е внесен с подписите на над 70 депутати, съобщи д-р Ива Станкова, народен представител от Коалиция за България.
Сред основните вносители, освен Станкова, са още доц. Борислав Великов от НДСВ и д-р Нигяр Джафер от ДПС. И тримата са членове на Здравната комисия в Народното събрание.
Към тях са се присъединили депутати от тройната коалиция, от "Атака" и независими.
В процеса на подготовката на законопроекта са установили, че във Варна в много от училищата има лекари, като издръжката им е поета от общината, заяви д-р Станкова.
Известни са и многобройни случаи, когато родителските настоятелства са поели инициативите и осигуряват целодневно лекар в учебното заведение.
Някои депутати от опозицията считат, че това е връщане назад по отношение на реформата в здравеопазването и има опасност училищният лекар да изземе от задълженията на семейните лекари, уточни д-р Станкова.
Статистиката показва, че 37% от децата в училищна възраст имат вече някакво хронично заболяване, което с възрастта ще се задълбочава.
Училищният лекар ще работи главно
в областта на профилактиката и в грижата за децата, които страдат от хронични заболявания, подчерта депутатката. Профилактика, но не имунизациите - те са грижа на джипитата, подчерта тя.
Но деца, които страдат от диабет, астма, по-редките, но изключително сериозни болести като хемофилия, епилепсия, трябва да бъдат под контрол.
Самите учители също трябва да са информирани и при възникване на криза в състоянието на детето да знаят как да реагират.
Според д-р Станкова много остро стои проблемът със сексуалното образование, с превенция на наркотиците и това изисква обединение на усилията на лекари и учители.
Средства за това има, ще се включат и общините, и Министерство на образованието.
Ива Станкова очаква в най-скоро време проектозаконът да влезе в Комисията по здравеопазване.