"Ел Мундо" приветства решението на премиера Сапатеро да изтегли войските от Ирак. Радостта на голяма част от испанците е обяснима, но би било неразумно да се създава лошо отношение към преди управляващата Народна партия, която изпрати испанските войници в Ирак.
"Ел Паис" подкрепя намерението на новия министър-председател да търси конструктивно решение на проблемите, пред които е изправена страната. Испания, заедно с други европейски страни, трябва да работи за това иракчаните да не възприемат чуждите войски в страната им като колониална армия, срещу която трябва да се сражават, смята изданието. Вестникът одобрява решимостта на Сапатеро да работи за стабилността, териториалната цялост и възстановяването на Ирак.
"Ла Расон" обаче е на мнение, че премиерът социалист пропуска добра възможност да се помогне на Ирак. Премиерът изпълни обещание и нашата страна отново отсъства във важен исторически момент за Запада, отбелязва изданието.
"А Бе Се" също изразява опасения за по-широките последствия от решението на Сапатеро да изтегли войските от Ирак. "Връщането на войниците означава начало на нова политика, която вместо да осъществяваме в сътрудничество със съюзниците и международните организации, към които Испания принадлежи, ще трябва да импровизираме в зависимост от реакцията, която ще предизвика нашето решение. Така страната ще се върне назад към дипломатическа нестабилност, която през последните години беше преодоляна", смята вестникът.
Парижкият "Либерасион" признава, че убийството на новия лидер на "Хамас" Абдел Азиз Рантиси не е изненада. Вестникът осъжда израелските действия, като отбелязва, че те противоречат на международните закони и носят съмнителна полза. Не може да има силово решение на проблем, който не е чисто военен, подчертава изданието и изразява съжаление, че US президентът Буш е подкрепил политиката на Шарон на едностранна сила.
Германският "Зюддойче цайтунг" отбелязва, че убийството на Рантиси е пример за безотговорното използване на сила от страна на Шарон. Самочувствието на израелския премиер е нараснало, след като "Хамас" не успя да организира нито един атентат след убийството на основателя на организацията шейх Ахмед Ясин, смята изданието. Във Вашингтон Шарон беше подкрепен по толкова категоричен начин от Буш, че дори и израелският премиер не е разчитал на това, продължава вестникът.
Германският "Берлинер Цайтунг" изразява мнение, че победата на Иван Гаспарович на втория тур на президентските избори в Словакия е по-малката от двете злини. Вестникът припомня, че Гаспарович и неговия съперник за поста - бившият премиер Владимир Мечиар, постигнаха независимостта на страната, но скоро след това започнаха да ги подозират в съмнителни недемократични методи на управление и в корупция.
Избирането на Гаспарович обаче е по-малката от двете злини, защото никой не вярва, че той ще успее да превърне представителния президентски пост в център на властта. Вестникът обаче изразява учудване как точно тези двама кандидати успяха да стигнат до втория тур на гласуването.
Австрийският "Щандарт" окачествява Гаспарович като националист, който залита по популистка реторика, но изразява задоволство, че кандидатурата на Мечиар се провали. Трудният избор между две злини е сигнал, че е необходима разумна политика, пише в заключение вестникът.
Чешкият "Право" също отбелязва, че мнозинството словаци възприемат Гаспарович като по-малката от двете злини. Новият президент има репутацията на по-отговорен и заслужаващ доверие човек и политик, който в по-малка степен ще навреди на имиджа на страната в чужбина.
"Загубата на Мечиар не е успех", изтъква друг чешки всекидневник, "Хосподарске новине". Владимир Мечиар за втори път губи надпреварата за президент, припомня изданието и предупреждава, че разочарованият и наранен Мечиар все още не е извън политическата игра. Парадоксално, но след загубата на бившия премиер Словакия ще бъде още по-нестабилна, прогнозира вестникът. Според него главната причина за успеха на човека, който години наред живееше в сянаката на големия си съперник, е, че словаците не искат Мечиар за президент.
Друг коментар в същия вестник посочва, че загубата на Мечиар показва, че настроените срещу него слоеве от обществото все още играят решаваща роля в избори. От чужбина се чуха въздишки на облекчение, но е рано за задоволство, пише словашкият "Правда". ЕС и НАТО едва сега започват да проверяват кой в действителност е Иван Гаспарович, допълва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!