0

Р усия постепенно се оказва във все по-плътно неприятелско обкръжение. Неотдавнашните събития около демонтажа на "Бронзовия войник" в Естония попълниха редиците на "недобрите съседи" на Русия. Сега лоши могат да бъдат наречени отношенията с 11 от 17-те страни, с които Русия граничи, пише вестник "Новие известия".

При това отношенията се влошават не само с тези съседи, противоречията с които са обективно предопределени, но и с онези, които просто не са съгласни да признаят Русия за велика държава. При това само с три от тези 11 страни - Япония, Китай и Норвегия, противоречията са предопределени от някакви обективни исторически обстоятелства, се посочва в публикацията.

Русия не се кани да даде на Япония четирите спорни острова от Курилския архипелаг, а Япония упорито продължава да ги смята за свои Северни територии. Аналогична е причината за конфликта на Русия с Норвегия - не е разделена акваторията на Баренцово море.

През последните години Русия уреди граничните си спорове с Китай, при това не в своя полза, давайки на Китай остров и половина в река Амур. Източникът на конфликта тук е неравномерността на заселването на пограничните територии на двете страни. От руската страна на границата живеят 10 милиона души, а от китайска - над 100 милиона души, като на китайска територия населението нараства, а на руска - намалява.

Останалите спорни съседи на Русия са бивши републики от СССР, както и Полша. През миналата година силни разногласия възникнаха между Русия и Грузия. Отначало Русия забрани вноса на грузински вина и минералната вода "Боржоми", след това се стигна до експулсирането на грузинци и транспортната блокада.

Отношенията с Украйна и Беларус през последните години стремително се влошиха. В първия случай това стана след конфликта около подялбата на Черноморския флот и намесата на Русия в противопоставянето между кандидатите за президент Виктор Юшченко и Виктор Янукович. В крайна сметка Русия повиши цените на газа за Украйна, а Украйна направи един от приоритетите на своята политика влизането в НАТО.

С Беларус Русия формално изгражда съюзна държава от 1994 г. В реалността икономическата интеграция между двете страни се провали. Единна валута и единни данъчни закони няма. Нещо повече, през тази година на митниците започнаха да събират от автомобилистите от двете страни данък за използване на пътищата на другата държава.

А когато през зимата Русия повиши цените на газа за Беларус, в отговор беларуската страна повиши заплащането за транспортиране през нейна територия, което доведе до временно спиране на износа на нефт в Европа. Сега Русия е изправена пред необходимостта да изгражда нефтопровод, който да заобикаля нейния западен съсед, когото до неотдавна смяташе за най-верния си съюзник.

Отношенията на Русия с балтийските страни от самото начало бяха влошени, тъй като Русия беше правоприемник на СССР, възприеман от хората в тези страни като страна-окупатор. Периодично политиците от балтийските страни поставяха въпроса за това от Русия да бъдат поискани компенсации за окупацията. При това посочваха суми от десетки милиарда долара.

Латвия в един момент се опита да получи Питаловски район в Псковска област, който е бил в Латвия от 1920 г. до 1940 г. През 2005 г. двете страни подписаха договор за границата и сега въпросът е изчерпан. Но латвийската копърка не се допуска в Русия заради надвишаване на нормите за бензопирен.

Политологът Дмитрий Орешкин казва за "Новие известия", че настоящата руска идеология е опит за получаване на реванш и възстановяване на великата държава. Според него обаче Русия не разполага с онова нещо, което може да я превърне в притегателен център и силно геополитическо влияние - мощна и разнообразна икономика. Хората в бившите съветски републики искат да живеят "като в Германия, а не като в Смоленска област", затова всички се ориентират на Запад. На Русия й остава само да ограничава вноса на стоки местно производство и да повишава цените на енергоносителите.

Сред постсъветските републики добри могат да бъдат наречени отношенията само с Армения, която зависи от доставките на руски енергоносители и присъствието на руската военна база в Гюрма, както и с всички средноазиатски републики.

Според Дмитрий Орешкин за днешната руска политика е показателно, че "на европейския фланг успехи няма никъде, а на източния, с режимите от типа на Туркменбаши, нещата при нас не стоят лошо". Той казва, че стремежът на тези страни към Русия е свързан с тяхната относителна неразвитост.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"