В лизането в ЕС не води автоматично до намаляване на корупцията и България е пример за това, се казва в доклад на организацията "Прозрачност без граници" (Transparency International) представен днес.
Въпреки влизането в ЕС, България все още не успява да се пребори с корупцията сред политиците, която е тясно свързана с много високото ниво на организирана престъпност.
"През последните две години корупцията в обществените поръчки и договорите за стратегически концесии, парализираната от корумпирани структури правораздавателна система и злоупотребите с еврофондове, предназначени за модернизиране на страната - заради което неотдавна й бяха наложени и санкции - обърнаха досегашния напредък на България, тежко накърниха международната й репутация и намалиха доверието в националните институции", се казва в доклада.
България е на 72-ро място и е страната член на Европейския съюз с най-нисък индекс за възприятие на корупцията обяви Диана Ковачева - изпълнителен директор на "Прозрачност без граници" - България.
България е била включена за първи път в корупционния индекс на "Прозрачност без граници" през 1998 г. със стойност 2,9 пункта. В периода 2002 - 2007 г. показателят на България нямал съществени промени и се движел около 4 пункта.
През 2008 г. индексът на България обаче отбелязва сериозен спад и е със стойност 3.6 пункта. Изследвани са 180 страни.
Зам.-председателят на управителния съвет на Асоциация "Прозрачност без граници" Димитър Кюмюрджиев каза, че за пръв път България не само че не повишава своя индекс, но и го понижава. Той каза още, че според изследванията
страната ни вече не е устойчиво корумпирана, а силно корумпирана
Недопустимо е страна, която е вече втора година в ЕС, да е с по-нисък индекс от своите съседки, които не са членки на съюза", заяви Кюмюрджиев.
"Върнали сме се на стартова позиция при започването ни на преговорите за членство. Ние сме провалът на Европа в противодействието на корупцията", констатират от "Прозрачност без граници".
От асоциацията са категорични, че е необходим нов подход в борбата с корупцията. "Недопустимо е хора, уличени в конфликт на интереси, да бъдат освобождавани от работа с благодарност. Те трябва да бъдат уволнявани и изпращани на прокуратурата", смятат от "Прозрачност без граници".
Организацията се обявява за спешни, дори пожарни мерки в борбата с политическата корупция по върховете на властта. Но според наблюдателите липсва политическа воля за подобни действия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!