0

- Г-н Ганев, от 1 януари 2007 г. България се присъединява към ЕС и това е сериозен повод да си честитим успеха. Но време е да помислим за икономическите проблеми, които ни очакват вътре в съюза. От какво естество ще са те?

- От гледна точка на макроикономическата политика интересните въпроси са свързани с участието ни в еврозоната и приемането на еврото. България трябва да положи усилия да убеди европейската общност, че няма да създава проблеми в този своеобразен клуб. Защото, нека си кажем директно - там съществува загриженост в това отношение.

На нея например се дължи скорошният отказ Литва да бъде приета за член на Валутния съюз. Мотивът бе следният: ако в еврозоната влязат страни с по-неустойчива и по-висока инфлация, това ще доведе до проблеми за всички - както за новоприсъединилите се към тази зона страни, така и за старите държави членки.

Това би направило по-трудна паричната политика. Особено по начина, по който тя в момента е институционализирана в ЕС.

- Бихте ли изяснили по-конкретно защо беше отказано на Литва да се присъедини към еврозоната?

- Формалната причина беше, че нейната средногодишна инфлация е по-висока с 0,1% от критерия. Тогава критерият за членство беше 2,7%, а инфлацията на Литва бе 2,8% за наблюдавания период.

Както виждате, разликата е почти нищожна. Всеки икономист ще ви каже, че това би влязло в рамките на грешката при измерване. Но финансовите институции на ЕС силно се запънаха за тази една десета.

Всъщност, основният им аргумент бе не толкова, че Литва е оттатък границата. Защото сме виждали как се приемат страни с много по-драстични разминавания. От старите държави членки в еврозоната например критерият за публичен дълг към брутния вътрешен продукт (БВП) е 60%.

А Белгия влезе в зоната с дълг от 120%. В момента, седем години по-късно, той е на 115%. Почти няма мърдане към подобрение. Същото важи и за Италия.

Според договора от Маастрихт основната грижа на Европейската централна банка (ЕЦБ) е стабилност на ценовото равнище. Така че на неспазването на другите критерии може да бъде гледано по-лежерно. Докато инфлацията се следи стриктно.

Другият аргумент, който беше изтъкнат в гореспоменатия случай, беше, че на европейските финансисти не им изглежда, че нивото на инфлация в Литва е устойчиво. И че е възможно тя да се повиши в близко бъдеще над нивото на критерия.

Това е легитимна загриженост. Защото, както вече споменах, ЕЦБ отговаря за стабилността на цените в целия ЕС. Тя е ангажирана с целта инфлацията да бъде 2% годишно.

- Тези 2% задължителни ли са за всички страни, които са въвели единната европейска валута?

- Да. Всъщност, има доста литература какво точно означават тези 2%. Защото инфлацията се мери по много начини.

На всички места, където централните банки се ангажират с публично-инфлационна цел - т.нар. "инфлационно кредитиране" - в крайна сметка нещата се свеждат до т.нар. "заглавна инфлация". Това е показателят, който всеки месец се обявява от националните статистически институти пред обществото.

Но съществува и т.нар. "сърцевинна", или същинска инфлация, която се мери доста по-трудно. Тя е тази, която отразява къде стои паричната политика.

Така или иначе загрижеността идва от това, че когато обявяваш 2% инфлация и когато вкараш блок от страни със структурно заложена по-висока такава, автоматично се получава вдигане на въпросния параметър в съюза с 0,2-0,3%.

А случи ли се това, европейските финансови структури трябва да "натискат" надолу. И няма как - тази репресивна мярка ще е за сметка на държавите с по-ниска инфлация. Т.е., по-старите страни членки.

При подобно стечение на обстоятелствата се налага на тях изкуствено да им се забави бизнесцикълът, с помощта на по-високи лихвени проценти. А това затормозява инвестициите.

Именно това с основание притеснява старите държави членки на ЕС при въвеждането на еврото в новоприсъдинилите се страни.

- Кога България може да се присъедини към Валутния съюз 0 през 2009 или през 2012 г.? Питам ви, защото тези две дати се лансират публично през последните седмици?

- Няма как това да стане през 2009 г., защото ние трябва да преседим две години задължително във "Валутно-курсовия механизъм 2". Това е един от критериите.

През това време сме длъжни да докажем, че у нас липсват колебания във валутния курс, което за България не е проблем. Но 24-те месеца трябва да минат.

Словения например беше приета във Валутния съюз едва наскоро. А тя, както е известно, е член на ЕС от май 2004 г. Сроковете на Литва, Латвия и Естония изтекоха също сега.

Литва, стана вече дума, бе отхвърлена. А Латвия и Естония дори не направиха опит. Защото видяха колко са строги критериите.

- При положение, че в момента инфлацията в България се колебае между 4 и 6%, какви са реалните перспективи за достигане на критериите на европейските финансови институции?

- В момента този показател дори е по-висок у нас, но той се връща в нормалните равнища. Едно от нещата, което пак легитимно притеснява страните от еврозоната, е, че инфлацията в малките страни е много по-лабилна.

Ние можем да паднем бързо доста под критерия, но три месеца след това е възможно да изскочим и много над него. Нашите движения са по- бързи от тези в еврозоната.

Примерно, аз няма да се учудя ако в началото на 2008 г., когато още не можем да сме членове на еврозоната, инфлацията в България в продължение на няколко месеца е под критерия. Защото в момента цените на петрола падат. Идва относително добрата реколта в сравнение с миналата.

При цените на хранителните стоки дори има дефлация. Ако цените на горивата не скочат и ако продължи либерализацията на цени и услуги, може наистина да се окаже, че България е под нивата.

- Коя е най-ранната и коя е най-късната възможна дата за приемане на България в еврозоната?

- Най-късната е безкрайна. А най-ранната е 2010 г. Тя е възможна при положение че политико-икономическата ситуация се стече благоприятно. Важно е също да изпълняваме всички критерии.

Единственият ни проблем е този с инфлацията. Всички останали на този етап ги покриваме без никакви затруднения. Във финансовите структури на ЕС има две групи загрижености.

Първата група от тези "загрижености" е тази, как ще се управлява бъдещата политика и бизнес цикълът в сложния конгломерат, наречен "еврозона". В него ще има нови, по-лабилни членки, със заложена по-висока инфлация.

Това е легитимна загриженост. Добре е България да се държи културно, да не е агресивна и да е готова да показва, че няма нужда от тази загриженост.

Вторият важен проблем е чисто институционален. Когато страните в еврозоната станат повече от 15, с 16-ия член се превключва на новите правила за правене на парична политика.

Докато държавите са 15, всички гуверньори на централните банки участват и гласуват. А когато станат 16, започва редуване и смяна.

Така ще се стигне до периоди, когато дори и най-големите страни като Германия и Франция няма да участват във взимането на решения.

Поради това аз очаквам, че приемането на 16 члена в еврозоната ще бъде задържано възможно най-дълго с резонния аргумент, че страните, които влязат трябва да са наистина стабилни.

България е в такава позиция, че може да е готова за еврозоната преди да бъде достигната тази граница. Можем да сме 14-ия или 15-ия член към 2010 г.

Сега страните в тази зона със Словения ще станат 13. За останалите членове на ЕС годината 2010 изобщо не е в пейзажа. В Румъния имат още по-голяма инфлация от нас, а доколкото знам там съществуват проблеми с дългосрочните лихвени проценти.

Само страните с борд могат да влязат по-бързо в тази структура. Ако България проведе преговорите по този въпрос умно, могат и да ни приемат.

Дори и с цел натриване на носа на централноевропейските държави, които много трагично не спазват критериите. За въвеждането на еврото в Унгария например се говори, че 2013 г. е силно оптимистичен вариант.

- Т.е., при добро стечение на обстоятелствата България може да изпревари централноевропейските държави и да въведе единната европейска валута преди тях?

- Да, от гледна точка на маастрихтските критерии за членство в еврозоната ние стоим много по-добре, отколкото Полша, Унгария и донякъде Чехия. Много е вероятно България да влезе в еврозоната и да приеме еврото преди тях.

- Каква е ролята на валутния борд в този процес?

- Основната причина България да е в тази благоприятна позиция наистина е Валутният борд. Разбира се, това обстоятелство е съчетано с разумната фискална политика през последните 10 години в нашата страна.

Бордът укрепи доверието на хората в лева. Бордът много добре изигра и своята роля на ограничител на фискалното поведение на правителствата, на стабилизатор на външните възприятия спрямо България.

И в крайна сметка той е стабилизатор на инфлацията. Не навсякъде валутен борд е играл толкова добре.

Освен това поради разумна макроикономическа и фискална политика и на трите наши правителства, които са имали вземане-даване с валутния борд, той в нито един случай не е бил поставян под какъвто и да било натиск. Въпреки че нееднократно сме имали лоши външно-икономически обстоятелства.

След въвеждането на борда се мина през азиатската криза, която беше опасна за всички новопоявяващи се пазари - турска криза, руската криза от 1998 г., войните в Косово, Македония, Сърбия, Ирак и т.н.

Хубаво е, че въпреки това нямаше дори и намек за нервност във финансовата система и във валутния режим на България. За разлика от други места, където бордът е бил поставян под натиск. А на места като Аржентина той не издържа.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 7 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 9 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 11 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 12 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 12 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 13 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 13 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 13 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 13 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 13 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 14 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 15 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 15 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 15 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"